Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku odsłoniło popiersie ambasadora polskiej sztuki - Ignacego Jana Paderewskiego

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
10 listopada w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbyło się uroczyste odsłonięcie popiersia upamiętniającego jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej niepodległości — Ignacego Jana Paderewskiego. Na uroczystości obecni byli m.in. dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego dr Robert Domżał, wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski i zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski.

Popiersie Ignacego Jana Paderewskiego można zobaczyć w Narodowym Muzeum Morskim od 11 listopada

Inicjatorem i fundatorem popiersia Paderewskiego jest Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego. Intencja jest oczywista, muzeum w ten sposób chce upamiętnić wielkiego Polaka w Gdańsku, który odegrał kluczową rolę w procesie przywracania Polski do dostępu do Bałtyku.

– 100-lecie odzyskania przez Polskę dostępu do morza stało się dla nas impulsem do przypomnienia wielkiej roli, jaką w procesie przywracania naszej ojczyźnie dostępu do Bałtyku odegrał Ignacy Jan Paderewski. – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego. – Początkowe zamierzenia, by uhonorować go pełnowymiarowym pomnikiem w przestrzeni miejskiej, nie powiodły się. Stąd finalnie zdecydowaliśmy się na koncepcję pokazania tej postaci w naszej przestrzeni muzealnej, w sali Arsenału w Spichlerzach na Ołowiance. – dodaje dyrektor.

Ignacy Jan Paderwski, kim był?

Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor i premier Rzeczpospolitej Polskiej, już w trakcie I wojny światowej aktywnie zabiegał o niepodległość Polski i jej dostęp do morza. W tym kontekście niezwykle ważnym dokumentem jest memoriał z 1917 r., sporządzony przez Paderewskiego dla Thomasa Woodrowa Wilsona, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Znalazł on swoje odzwierciedlenie w orędziu do Senatu, w którym prezydent Wilson zaprezentował 14-punktowy projekt uporządkowania sytuacji politycznej w Europie po I wojnie światowej. Wówczas to padły słowa: „Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległość polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa ma być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową”. – Upamiętniając pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego, pragniemy wyrazić nasze uznanie dla jego dyplomatycznej działalności oraz jego niezwykle skutecznego zaangażowania w zapewnienie Polsce dostępu do morza – podsumowuje dr Fryderyk Tomala, prezes Towarzystwa Przyjaciół NMM.

źródło: NMM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki