Narodowe Czytanie na Pomorzu: w Tczewie przy szumie fontanny, w Wielkim Klinczu w bibliotece, w Kartuzach na miejskim rynku [zdjęcia]

Zbigniew Brucki, Renata Abramowska, Jolanta Jereczek
Narodowe Czytanie w Tczewie Zbigniew Brucki
Tegoroczne „Narodowe Czytanie” odbywa się pod hasłem: „Osiem polskich nowel na 8. edycję Narodowego Czytania”. Jak w wielu miastach Polski, w sobotę 7.09.2019 r., na rekreacyjnym terenie przy ul. Żwirki w Tczewie mieszkańcy mogli posłuchać w tle szumiącej fontanny nowel Elizy Orzeszkowej i Henryka Sienkiewicza. Z kolei w kaszubskim Wielkim Klinczu w bibliotece czytano nowele Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa.

Narodowe Czytanie 2019 w Tczewie

„Dobrą panią” Orzeszkowej i „Sachem” Sienkiewicza czytali m.in. prezydent miasta Mirosław Pobłocki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztof Korda i dyrektor SSP 2 Jarosław Bartoszewski, a także pracownicy tczewskiej MBP.

W przerwach między popisami lektorów przybyłym czas umilał tczewski bard Zbigniew Flisikowski, który specjalnie na tę okazję skomponował kilka „kawałków”.

Narodowe Czytanie 2019 w Wielkim Klinczu

W ogólnopolskie czytanie włączyła się Biblioteka Szkolna i Biblioteka Publiczna w Wielkim Klinczu koło Kościerzyny.

Organizatorzy wybrali dwie polskie nowele „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego oraz „Katarynkę” Bolesława Prusa. W tym roku zaproszono do udziału w tej akcji jako lektorów przedstawicieli lokalnej społeczności - Koło Gospodyń Wiejskich „Sąsiadki Aparatki” - sołtys Bernadetę Hamerską, Alicję Heksel–Bielińską, Agnieszkę Polak, Dorotę Podolską i Ewę Okoniewską.

Narodowe Czytanie w Wielkim Klinczu
Narodowe Czytanie w Wielkim Klinczu

W związku z „Narodowym Czytaniem” wolontariusze biblioteki przygotowali wystawę prac plastycznych pod hasłem: „Osiem polskich nowel na 8. edycję Narodowego Czytania”, która dodatkowo uświetniła tę uroczystość i stanowiła część dekoracji. Organizatorzy zadbali o wystrój i muzykę nawiązującą do tematyki utworów.

Narodowe Czytanie w Wielkim Klinczu
Narodowe Czytanie w Wielkim Klinczu materiały prasowe

Posiadacze własnych egzemplarzy książki mogli je również ozdobić okolicznościową pieczęcią, którą otrzymali organizatorzy niniejszej imprezy z Kancelarii Prezydenta RP.

Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Wielkiego Klincza, wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski, dyrektor szkoły w Wielkim Klinczu, Wojciech Drzewiński, wicedyrektor szkoły Iwona Kuśmierczuk, prezes KPZERiI Elżbieta Brzezińska oraz sekretarz KPZERiI Zdzisław Brzeziński.

Narodowe Czytanie 2019 w Kartuzach

Narodowe Czytanie 2019 w Kartuzach odbyło się na rynku miejskim.

Narodowe Czytanie w Chojnicach

„Narodowe Czytanie” to akcja, która propagując największe dzieła polskiej literatury, wzmacnia poczucie narodowej tożsamości i popularyzuje czytelnictwo wśród Polaków.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie