Najdroższe miasta powiatowe na Pomorzu. To tutaj mieszkańcy wydają najwięcej pieniędzy rocznie na usługi komunalne! Ranking Curulis

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Najwyższymi kosztami usług komunalnych może pochwalić się Nowy Dwór Gdański. Modelowa rodzina zapłaci tutaj za nie 4 578,56 zł w skali roku.To daje temu miastu 328. miejsce w Polsce. W zestawieniu z poprzednim rankingiem, Nowy Dwór Gdański zaliczył wzrost o 8 pozycji. Źródło: Sławomir Miejski / Wikipedia CC
NAJDROŻSZE POMORSKIE MIASTA POD WZGLĘDEM KOSZTÓW ZA USŁUGI KOMUNALNE. Po raz trzeci w historii, firma doradcza Curulis przygotowała ranking dotyczący wydatków mieszkańców na usługi komunalne. Ranking przygotowano w oparciu o pięć kategorii. Miano najdroższego województwa zyskał Śląsk. Pomorze ze średniorocznym wydatkiem rodziny na usługi komunalne w wysokości 3411,37 złotych uplasowało się na 10. miejscu w rankingu. Jak wygląda sytuacja w miastach powiatowych na Pomorzu? W których miastach mieszkańcy ponoszą najwyższe koszty za usługi komunalne? Sprawdźcie w naszej galerii!

Ranking 2020. Wydatki mieszkańców na usługi komunalne

Po raz kolejny w historii firma doradcza Curulis przygotowała raport dotyczący wydatków na usługi komunalne w miastach powiatowych w całej Polsce. Przy obliczeniach uwagę zwrócono na pięć kategorii opłat:

  • wysokość stawek dostawę wody i odprowadzenie ścieków,
  • stawki za odbiór odpadów,
  • wysokość podatku od nieruchomości,
  • ceny biletów w komunikacji publicznej,
  • koszty parkowania w płatnych strefach

Przy tworzeniu statystyk autorzy raportu stworzyli model rodziny, który umożliwił dokonanie niezbędnych wyliczeń i porównań. Z informacji udostępnionych w raporcie wynika, że modelowa rodzina liczy dwie osoby dorosłe i dwójkę dzieci. Mieszkają oni w lokalu o powierzchni nieco ponad 70 metrów kwadratowych. Szacuje się, że na rodzinę w ciągu roku przypada 134,8 metrów sześciennych zużytej wody i wytworzonych ścieków. W ciągu roku jedna osoba korzysta 108 razy z komunikacji publicznej, podczas gdy samochód w strefie płatnego parkowania znajduje się łącznie przez 48 godzin.

Z raportu Curulis jednoznacznie wynika, że przeciętna 4-osobowa rodzina zamieszkująca miasto powiatowe, w 2020 roku najwięcej pieniędzy przeznaczy na wodę i ścieki (aż 43,12 proc.), następnie na odbiór opadów (26,87 proc.) i komunikację publiczną (26,62 proc.) Niewielki odsetek wszystkich kosztów stanowią: opłata parkingowa i podatek od nieruchomości.

Pierwsza trójka miast powiatowych w rankingu Curulis

W 2020 roku miano miasta o najniższych opłatach zyskał Zambrów, w którym za roczne usługi komunalne mieszkańcy płacą 1 611 zł. Mimo wzrostu kosztów o 2,64 proc. w zestawieniu z rokiem poprzednim, udało mu się osiągnąć status tegorocznego lidera. Kozienice, które w poprzednich edycjach zajmowały zaszczytne 1. miejsce, w tegorocznej edycji uplasowały się na miejscu drugim z rocznymi kosztami na poziomie 1 734 zł. Podium zamknęła Rawa Mazowiecka ze wzrostem kosztów na poziomie 0,99 proc.

Pomorze w rankingu dotyczącym opłat za usługi komunalne

Z raportu dowiadujemy się, że średnioroczne wydatki rodziny na usługi komunalne w województwie pomorskim wynoszą 3411,37 złotych, co sytuuje Pomorze na 7. miejscu w rankingu pod względem najdroższych usług komunalnych.

Poniżej zamieszczamy informacje i kwoty dla wyżej wyodrębnionych kategorii. Tyle zapłacimy w województwie pomorskim:

  • 1399,29 zł - średnioroczne wydatki na wodę i ścieki
  • 893,73 zł - średnioroczne wydatki na odbiór odpadów
  • 55,66 zł - średnioroczne wydatki na podatek od nieruchomości
  • 978,82 zł - średnioroczne wydatki na komunikację publiczną
  • 83,87 zł - średnioroczne wydatki na parking

Te pomorskie miasta płacą najwięcej za usługi komunalne!

W rankingu nie zabrakło także pomorskich miast. Jedne z nich charakteryzują się niższymi rocznymi wydatkami za usługi komunalne, a inne - wyższymi. W tym materiale przedstawimy te drugie. To tutaj w ciągu roku zapłacisz więcej niż 3,5 tys. złotych za wodę, odbiór odpadów, komunikację publiczną czy parkingi i podatek od nieruchomości!

W których pomorskich miastach mieszkańcy płacą rocznie najwięcej za usługi komunalne? Sprawdźcie poniżej!

Najdroższe miasta powiatowe na Pomorzu. To tutaj mieszkańcy ...

Warto wspomnieć, że pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem powiatowym odnotowano różnicę aż 2 266 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Wyższe opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków w Sopocie. Władze kurortu: Sprzeciwialiśmy się tym podwyżkom. Oświadczenie Wód Polskich

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie