Wyższe opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków w Sopocie. Władze kurortu: Sprzeciwialiśmy się tym podwyżkom. Oświadczenie Wód Polskich

EAZaktualizowano 
Jacek Dylag, unsplash
Mieszkańcy Sopotu będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Wzrosły bowiem opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków. Zdaniem władz miasta, za decyzję ws. podwyżek odpowiada Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. To zarzuty jednak odpiera.

czytaj więcej

Aktualizacja 21.08.2019

Do sprawy podwyżek cen za wodę i ścieki w Sopocie odniósł się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Poniżej publikujemy treść oświadczenia:

Wody Polskie obniżyły pierwszą propozycję cen za wodę i ścieki dla Sopotu.
W związku z wprowadzającymi w błąd informacjami, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, ponownie przypominamy, że Wody Polskie nie ustalają cen za wodę i ścieki. Stawki opłat za te usługi ustalają ich dostawcy, najczęściej przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Jest tak również w przypadku Sopotu i dziającej w tym mieście spółki Saur Neptun Gdańsk. Wody Polskie sprawdzają, czy zaproponowane stawki są rzetelnie obliczone i czy nie zawierają nieuzasadnionych kosztów.
Sprawa taryfy za wodę i ścieki dla Sopotu była procedowana w Wodach Polskich przez prawie półtora roku z uwagi na odwołanie od decyzji Wód Polskich (Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku) do Prezesa Wód Polskich, które złożył prezydent Sopotu. Przede wszystkim warto zauważyć, że Saur Neptun Gdańsk złożył wniosek, w którym stawki opłat były wyższe od tych, które ostatnio zostały zatwierdzone. Wody Polskie w procesie weryfikacji tego wniosku doprowadziły do obniżenia zaplanowanych przez to przedsiębiorstwo podwyżek za wodę i ścieki. Obecnie za m3 dostarczanej wody mieszkańcy zapłacą o 6 groszy więcej. Ta nieznaczna podwyżka jest dopuszczalna, ponieważ wynika z inflacji i naturalnego procesu wzrostu cen. Stawki opłat za ścieki oraz stawki w kolejnych latach również są nieznaczne i dopuszczalne.
Warto dodać, że Prezydentowi Sopotu przysługuje prawo zaskarżenia decyzji taryfowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Dotąd nie wpłynęła do nas informacja o skierowaniu takiej skargi do sądu.
Nie godzimy się na rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat roli Wód Polskich w procesie zatwierdzania taryf. Wody Polskie są regulatorem tych opłat dla ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami. Zaopatrzenie ludności w wodę to zadanie gmin. Wody Polskie jedynie sprawdzają, czy proponowane taryfy są prawidłowo obliczane.
Zespół Komunikacji Społecznej
PGW Wody Polskie/RZGW w Gdańsku

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

- Od 2018 roku, decyzją PiS, taryfy opłat za wodę i ścieki zatwierdza nie samorząd, ale instytucja centralna - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Saur Neptun Gdańsk, który zaopatruje mieszkańców Sopotu w wodę i odbiera od nich ścieki, we wniosku taryfowym złożonym w marcu 2018 roku do Wód Polskich, zaproponował podwyżkę cen wody i ścieków w Sopocie. Wody Polskie nową taryfę z wyższymi opłatami zatwierdziły - informują sopoccy urzędnicy.

Decyzję Państwowego Gospodarstwa Wodnego zaskarżył prezydent kurortu, jednak bezskutecznie. Według taryfy przedstawionej przez Saur Neptun Gdańsk i zatwierdzonej przez Wody Polskie, cena wody wzrasta z 3,11 zł do 3,17 zł (w 2020 roku kosztować ma 3,27 zł, a w 2021 roku - 3,36 zł), natomiast cena za odbiór ścieków wynosi już nie 5,57 zł, tak jak do tej pory, ale 5,79 zł (w 2020 roku ma wzrosnąć jeszcze do 5,85 zł, a w 2021 roku - do 5,92 zł).

- Opłaty wraz z podatkiem VAT za 1 metr sześcienny wody i ścieków po podwyżce wynoszą w Sopocie: 9,68 zł od 30 lipca br., 9,85 zł w 2020 roku i 10,02 zł w 2021 roku. Wcześniej opłata ta wynosiła 9,37 zł za 1 metr sześcienny - podają urzędnicy.

Jak wynika z ich relacji, prezydent Karnowski wystąpił już do Saur Neptun Gdańsk z informacją, że jeżeli spółka nie zmieni zaproponowanych podwyżek, gmina rozważy rozwiązanie z nią umowy na dostarczanie wody i odbiór ścieków w Sopocie.

- To już kolejny przykład na centralizację państwa, kiedy instytucja państwowa w Warszawie wie lepiej i decyduje, ile mieszkańcy powinni płacić, m.in. za wodę. Do grudnia 2017 roku to samorząd zatwierdzał taryfy opłat za wodę i ścieki. Rada Miasta Sopotu wielokrotnie odmawiała zatwierdzenia taryfy, kiedy były ku temu wątpliwości. Tak było na grudniowej sesji w 2017 roku. Wówczas Rada Miasta po raz kolejny odmówiła zatwierdzenia podwyżki proponowanej przez Saur Neptun Gdańsk. Nie przedstawiono nam twardych danych, z których wynikałoby, że obecne podwyżki są racjonalne i uzasadnione - komentuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Będziemy walczyć o przywrócenie samorządom prawa do podejmowania decyzji zatwierdzających taryfy opłat za wodę i ścieki, bo jest to bardzo niebezpieczny precedens, gdy ktoś z góry nam coś narzuca i podejmuje decyzję w imieniu samorządu – dodaje.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-21T13:14:31 02:00, Gość:

Jak zyc za darmo w Sopocie na kosztach podatnika to zostac prezydentem Karnowskim z Platformy Oszustow !

Psychiatra miał by dużo pracy nad twoim czerepem a polonista nad twoim językiem.

G
Gość

Jak zyc za darmo w Sopocie na kosztach podatnika to zostac prezydentem Karnowskim z Platformy Oszustow !

Dodaj ogłoszenie