Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrodzono najlepsze filmy o HIV i AIDS przygotowane przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Pomorza. Zwycięskie prace [zdjęcia,wideo]

Dorota Abramowicz
W środę w Gdyni zakończyła się druga edycja festiwalu filmów o HIV i AIDS, w którym wzięło udział 12 zespołów filmowych z Pomorza
W środę w Gdyni zakończyła się druga edycja festiwalu filmów o HIV i AIDS, w którym wzięło udział 12 zespołów filmowych z Pomorza materiały prasowe
W Gdyni rozdano nagrody dla najlepszych filmów o HIV i AIDS przygotowanych p rzez uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego. W projekcie realizowanym przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej wzięło udział 12 zespołów filmowych z pomorskich szkół średnich.

- Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że blisko 30 proc. zakażeń HIV w województwie pomorskim wykrywa się u dwudziestolatków, prawie 40 proc. dotyczy trzydziestolatków - mówi Anna Kaczmarek

z biura organizacyjnego Pozytywnie Otwarci. -I to właśnie Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV przez bezpośrednie zaangażowanie uczniów i promocję zwycięskich filmów ma dotrzeć do dzisiejszych nastolatków, zanim staną się 20 lub 30-latkami zagrożonymi zakażeniem wirusem.

W środę w Gdyni zakończyła się druga edycja festiwalu, w którym wzięlo udział 12 zespołów filmowych z Pomorza.
Najwyższe uznanie jury, w którym zasiedli m.in. doktor Tomasz Kiliński, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni, pani Magdalena Jacoń, rzecznik prasowy Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz Aneta Bardoń, kierownik Oddziału Epidemiologii WSSE Gdańsk, zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. Tryumfowali, zdobywając główną nagrodę za film „Głuchy telefon”, przejmujący obraz samotności i odrzucenia.

Uczniowie z Kartuz zajęli także drugie miejsce z filmem „Przekaż dalej”. Trzecią nagrode jury przyznało XII LO w Gdyni za film „Przesłanie bez słów”. Nagrodę specjalną otrzymał film animowany pt. „A short story about AIDS" stworzony przez uczniów IX LO w Gdyni, oraz indywidualnie za grę aktorską Zuzanna Szymańska z I LO w Tczewie, „Dziewczyna z kolczykiem”) i Artur Dampc („Przekaż dalej”) za najlepszy scenariusz .

Zbigniew Zawadzki, prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej i koordynator projektu podkreślił, że przekazywanie wiedzy o wirusie, bezpiecznych zachowaniach seksualnych i tolerancji dla osób HIV+ może zapobiec części nowych zakażeń. A także pomóc osobom już zakażonym. HIV przez wiele lat nie daje żadnych objawów. - Ludzie żyją z wirusem, ale o tym nie wiedzą - powiedział prezes PTOZ. - Mamy nadzieję, że podejmowane przez PTOZ działania, w tym II Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV, przyczynią się do zwiększenia liczby testujących się, wcześniejszego wykrywania zakażeń i szybszego rozpoczynania terapii nowoczesnymi, bezpiecznymi w długim okresie lekami, które są dziś dostępne dla każdego.

Zwycięzcy odebrali statuetki oraz nagrody o łącznej wartości ponad 7 tys. złotych. Dodatkowo wszyscy finaliści wzięli udział w warsztacie filmowym przygotowanym przez Sławomira Pultyna – operatora i fotografa, wykładowcę Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz w panelu edukacyjnym na temat profilaktyki HIV/AIDS prowadzonym przez doktora Tomasza Smiatacza z Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Patronat honorowy nad II Pomorskim Festiwalem Krótkich Filmów o HIV objęli: Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Pomorski Kurator Oświaty, Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Krajowe Centrum ds. AIDS, Agenda Ministra Zdrowia.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki