Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port otrzymały "Zapiski z wygnania" Teatru Polonia z Warszawy

Grażyna Antoniewicz
Jury w uzasadnieniu napisało, że jest to nagroda za wielką, osobistą przemowę do świata w obronie ludzkiej godności, za teatr, który podejmuje walkę o kształt naszej rzeczywistości, za wzruszający, porażający spektakl. Nagroda Główna jest nagrodą dla twórców przedstawienia (reżysera, scenografa, aktorów oraz innych realizatorów) i wynosi 50 tys. zł.

"Zapiski z wygnania” to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami. Spektakl wyreżyserowała Magda Umer, na scenie Krystyna Janda i zespół muzyczny.
Jury ponadto podjęło decyzję o przyznaniu pozaregulaminowej, symbolicznej Nagrody Specjalnej spektaklowi „Lwów nie oddamy” z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, którego twórcy rzucili wyzwanie stereotypom i uprzedzeniom narodowym. tworzyli widowisko błyskotliwe, nowoczesne i dowcipne, będące efektem rzetelnej reportersko – dokumentacyjnej pracy i niezwykłego zaangażowania całego zespołu.
Nagroda publiczności głosami widzów przyznana została przedstawieniu „Zapiski z wygnania”.
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nagrodę główną, w wysokości 50 tysięcy złotych postanowiła przyznać Rafałowi Wojasińskiemu za sztukę „Siostry”. Uzasadniając, że "Rafał Wojasiński przygląda się ludziom, którzy raczej rzadko stają się bohaterami współczesnego dramatu. Pozbawieni perspektyw i szans na społeczny awans, nieprzystosowani, bezradni, walczą o swoją godność tak, jak na to pozwala im trudna sytuacja materialna, dziedziczona mentalność, niedoskonały język.
Natomiast jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej postanowiło nagrodzić tekst „Nasza pani” Agnieszki Charkot za niekonwencjonalne, a zarazem przystępne i dowcipne ukazanie problemu, duży potencjał w zakresie inscenizacji dramatu, oryginalny sposób prowadzenia głównego bohatera, wnikliwe zgłębienie tematu nieznanej wcześniej historii regionu.
Podczas Festiwalu R@Port rozstrzygnięty został również VI Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje młodych krytyków teatralnych. Kapituła proponuje uhonorować nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni Dominika Gaca, którego recenzje uzyskały u wszystkich członków Kapituły najwyższe oceny, a nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego Michała Centkowskiego.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki