Nagroda Lecha Wałęsy 2013. VI laureatem został Michaił Chodorkowski [ZDJĘCIA]

Anna Mizera-Nowicka
Kapituła Nagrody Lecha Wałęsy 2013 zdecydowała, że 100 tys. dolarów amerykańskich trafi do rosyjskiego biznesmena, Michaiła Chodorkowskiego. Zdaniem Lecha Wałęsy został skazany i trafił do kolonii karnej.

Nagroda Lecha Wałęsy 2013 trafi do Michaiła Chodorkowskiego, który obecnie przebywa w kolonii karnej.

- W ubiegłym roku nagrodę przyznaliśmy Alesiowi Bialackiemu, białoruskiemu opozycjoniście, który został skazany na kilka lat koloni karnej za niepłacenie podatków. Podnieśliśmy poprzeczkę i znaleźliśmy osobę, która ma jeszcze dłuższy wyrok - mówił na konferencji prasowej w Gdańsku Jan Krzysztof Bielecki.

- Daliśmy nagrodę osobie, która nieustająco zmienia się na lepsze, zmienia się w Johna Rockeffelera i Nelsona Mandelę. Laureatem IV edycji został Michaił Borysowicz Chodorkowski, rosyjski przedsiębiorca, którybył nie tylko licencjonowanym przedsiębiorcą i filantropem, ale miał również odwagę posiadać własne poglądy polityczne i wspierać opozycję.

Ceremonię wręczenia Nagrody Lecha Wałęsy odbędzie się 29 września o godz. 11.30 w Dworze Artusa w Gdańsku. W imieniu laureata VI nagrody wystąpi jego syn, Paweł Chodorkowski, który odbierze statuetkę oraz 100 tys. dolarów.

- Filozofią kapituły jest zauważać niepokornych. Ten laureat taki jest - podkreśla Lech Wałęsa.

Dodawał również, że kapituła nie była jednomyślna co do wyboru. Podczas głosowanie panowały jednak zasady demokratyczne.

Nagroda ustanowiona została przez Fundację „Instytut Lecha Wałęsy" w 2008 roku w ramach programu „Solidarność dla Przyszłości". Nagroda jest wręczana osobom bądź organizacjom działającym na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i poszanowania podstawowych praw człowieka.

Jest ona wsparciem dla tych, którzy mają odwagę walczyć o pokojowy rozwój świata, przeciwstawiać się terrorowi, a poprzez swoje działanie dają nadzieje oraz stwarzają szansę na zmiany polityczne i społeczne.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
skarnick

Premia Oszusta podatkowego dla oszusta podatkowego. P. S. Trybunalw Strasburgu jusz dawno uznal iz proces M, Ch. nie byl polityczny.

S
Skarbnick

Premia im. Oszusta podatkowega dla oszusta podatkowego. P. S. Trybunal w Strassburujusz dawno uznal iz proces M. Ch. nie byl polityczny.

U
Urzednik skarbowy

Premia im. Oszusta podatkowego dla oszusta podatkowego. P. S. Jusz dawno Trybunal w Strassburgu uznal iz proces M. Ch. nie byl polityczny.

G
Gość

!!

N
Nie wszystko wiesz

W USA on by dostal dozywocie + 327 lat wiezienia. Niestety, nie udowodniono przez sad serie zabojstw konkurentow - po zabojstwach ich firmy byli wchloniete przez Jukos, t. z. byl motyw, ale nie ma dowodow... A korupcja... To jest piesn! Osobiscie sluchalem wywiadu M. Chodora dla radia "Echo Moskwy": "Ja kupilem polowe Dumy. Tera moge dyktowac dowolna Ustawe'. Pozdro dla Kapitly!!! Tak trzymac!!!

K
Krytyk

że za niepłacenie podatku dają takie "prestiżowe" nagrody, to bym też nie płacił!
W komentowanym tekście czytamy bowiem:
"- W ubiegłym roku nagrodę przyznaliśmy Alesiowi Bialackiemu, białoruskiemu opozycjoniście, który został skazany na kilka lat koloni karnej za niepłacenie podatków. Podnieśliśmy poprzeczkę i znaleźliśmy osobę, która ma jeszcze dłuższy wyrok - mówił na konferencji prasowej w Gdańsku Jan Krzysztof Bielecki.".
Ze względu na przyzwoitość wstrzymam się z wypowiedzią na temat tego co sądzę o kapitule zasiadającej za stołem.

R
Rumcajs

Ma gest,a sto milionów każdemu , to kiedy odda?

G
Gość

bendem was j**** razem z globalnym ociepleniem

b
borowczak

przepienknie sterujesz swiatem

Dodaj ogłoszenie