Nadzieja dla zadłużonych

  Nadzieja dla zadłużonych

  Katarzyna Szcześniak, Mariusz Jabłoński, Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kilka tysięcy gdyńskich rodzin zagrożonych jest eksmisją i w konsekwencji bezdomnością. Przyczyną są zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowych. Rekordziści nie płacą czynszów od kilku lat, a ich zobowiązania sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  - A z czego mam płacić za mieszkanie, jak mąż dostaje tylko 800 złotych renty, a mamy trzy córki na utrzymaniu - pyta pani Aleksandra z Obłuża. - Z opieki społecznej dostajemy jeszcze 700 złotych, ale to wszystko i ledwie starcza na jedzenie.

  Niektóre spółdzielnie idą dłużnikom na rękę, rozkładając zaległości na raty. - Przeważnie jest to od 10 do 15 rat - informuje Marek Lesiński, wiceprezes SM "Karwiny".
  - Jeżeli dłużnik zdecyduje się podpisać z nami umowę, nie kierujemy sprawy na drogę sądową. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej skutkują nie tylko zagrożeniem eksmisją. Wcześniej następuje wykluczenie z członkostwa, a wtedy lokator ponosi pełne opłaty np. za wywóz śmieci czy naprawy. Są to wysokie koszta. Spółdzielnie do niedawna proponowały dłużnikom odpracowanie zaległości, ale ta forma nie sprawdziła się. Malowanie klatek schodowych czy sprzątanie wokół bloków nie spodobało się dłużnikom. Pomysł upadł.

  Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowych, TBS- ów czy wspólnot mieszkaniowych to ostatnio jeden z głównych powodów wpisu do Krajowego Rejestru Długów.
  - Osoba umieszczona takim rejestrze może zapomnieć o kredycie bankowym czy kupnie sprzętu AGD na raty - mówi Marcin Nykowski, prawnik z KRD. - Nie kupi nawet telefonu komórkowego w promocji. To banki zwłaszcza bardzo dokładnie sprawdzają w KRD wiarygodność swoich potencjalnych klientów.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo