Przez ostatnie 15 lat użytkownikiem nabrzeża i infrastruktury przystani przy moście Zielonym, w oparciu o długoletnią umowę z miastem, była Żegluga Gdańska Ltd. Cumują przy nim katamarany pasażerskie pływające do Helu i Sopotu i mniejsze statki wycieczkowe, odbywające rejsy po porcie gdańskim i na Westerplatte.
Jerzy Latała, prezes ŻG Ltd., przekazał, że firma przystąpi do przetargu na wynajmowaną od lat przystań przy moście Zielonym. Trudno jeszcze przesądzać, jaką wysokość będą miały nowe stawki za jej dzierżawienie i jak wpłyną one na koszty eksploatacji białej floty, a tym samym - na ceny biletów dla pasażerów. Wyjaśni się to po przetargu.
- Chcemy, aby funkcje pełnione przez nabrzeża nadmotławskie sprzyjały rozwojowi turystyki na gdańskich wodach - podkreśla Leszek Paszkowski dyrektor MOSiR.
- Dlatego też warunki przetargu na ich wynajem obejmują wskazania, jakie statki i inne obiekty pływające mogą cumować przy określonych odcinkach nabrzeży. I tak, dla pływających obiektów gastronomicznych czy usługowych przeznaczyliśmy część nabrzeży przy ulicy Wartkiej i pomiędzy mostem Zielonym a mostem Krowim, ale bez prawa ustawiania przy nich ogródków.
Swój udział w przetargu na końcowy fragment nabrzeża przy ulicy Wartkiej zgłosił już armator pływającej stacji paliwowej Lotos. Z kolei armatorzy statków i łodzi oferujących turystyczne przewozy pasażerskie będą mogli korzystać z nabrzeża przy moście Zielonym oraz odcinków nabrzeża Rybackiego przy Targu Rybnym oraz nabrzeży przy ulicy Wartkiej i między mostami - Zielonym i Krowim.
Dyrektor Paszkowski zaznacza, że przetarg nie dotyczy pierwszego odcinka nabrzeża przy ul. Wartkiej, będącego przystanią katamaranu ŻG Ltd., utrzymującego połączenie z Helem jako tramwaj wodny. Zarezerwowane są także odcinki nabrzeży przeznaczonych pod budowę przystanków tramwajów wodnych most Zielony i Targ Rybny, ujętych w miejskim "Programie ożywienia dróg wodnych w Gdańsku 2011-2012".
Program przewiduje uruchomienie dwóch wodnych linii tramwajowych z przystankami, na trasach od mostu Zielonego do Sobieszewa i Górek Zachodnich oraz do Twierdzy Wisłoujście. Turystów i mieszkańców miasta będą przewozić nieduże statki pasażerskie. Miastu przybędzie atrakcja turystyczna i alternatywna, bo wodna linia komunikacyjna, łącząca historyczne centrum z dzielnicami leżącymi nad Martwą Wisłą.
Nadmotławskie nabrzeża mogą być wynajmowane przez firmy prowadzące działalność gospodarczą, obejmującą turystyczne przewozy pasażerskie oraz usługi gastronomiczne lub handel na obiektach pływających. Do wynajęcia jest również teren przylegający do nabrzeża Mariny Gdańsk przy ul. Szafarnia. Jednakże oferowane na nim usługi gastronomiczne czy handlowe muszą być związane z jej obsługą jako przystani jachtowej.
W sezonie letnim, od 1 maja do 31 sierpnia, minimalna stawka za wynajęcie metra bieżącego nabrzeża nadmotławskiego za dzień wynosi netto 5 złotych. Natomiast poza sezonem stawka ta jest zmniejszona do 2,5 złotego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?