MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do programu "Moja Woda". Kto może uzyskać dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł? Do kiedy należy złożyć wniosek? Odpowiadamy!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
PROGRAM "MOJA WODA". Susza to temat, który coraz częściej pojawia się na świecie, w tym także w Polsce. Rozważne podejście do gospodarowania wodą nabiera ogromnego znaczenia. Z tego też względu Ministerstwo Klimatu we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosili program "Moja Woda", który ma wspomóc walkę z suszą. Za cel nowego projektu uznaje się zwiększenie retencji wody na terenach prywatnych posesji oraz wykorzystanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej. 1 lipca 2020 roku we wszystkich województwach ruszył nabór wniosków do programu "Moja Woda", w tym także w Gdańsku. Kto może starać się o dofinansowanie? Ile wyniesie pomoc finansowa, którą można otrzymać z tytułu projektu przeciwsuszowego? Do kiedy trzeba złożyć należne dokumenty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Program "Moja Woda"

"Moja Woda" to program mający na celu łagodzenie skutków suszy poprzez budowę przydomowej instalacji zatrzymującej deszczówkę. Jest on finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Został on ogłoszony 1 czerwca 2020 roku, a w życie wszedł wraz z początkiem lipca.

Podaje się, że Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainwestują aż 100 mln zł w walkę ze skutkami suszy w Polsce. W ramach programu "Moja Woda" każdy właściciel jednorodzinnego domu będzie mógł starać się o dotację do nawet 5 tys. zł!

ZOBACZ TAKŻE: Kto i ile zapłaci za deszczówkę wg nowych przepisów Prawa wodnego?

Kto może skorzystać z programu?

Program ogłoszony podczas jednej z konferencji prezydenckich skierowany jest do osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której zlokalizowany jest jednorodzinny budynek mieszkalny. Co ważne, budyenk ten powienien posiadać kompletny system orynnowania dachu.

Oczko wodne przy każdym domu spowodowało przypływ memów w sieci. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Oczko wodne przy każdym domu w Polsce Program "Moja Woda". M...

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie z projektu "Moja Woda" obejmuje zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, ktore umożliwią zagospodarowanie wód opadowych - tzw. deszczówki - i wód roztopowych.

Poniżej zamieszczamy listę przykładowych elementów, na które można uzyskać dofinansowanie:

  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego,
  • instalacja rozsączająca,
  • zbiorniki retencyjne od 2 m3 pojemności,
  • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania stojącej wody

Program "Moja Woda". Ile środków możemy otrzymać?

Środki z tytułu programu "Moja Woda" przyznawane są w formie bezzwrotnej dotacji, które może wynosić do nawet 80 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jeden wniosek.

Warunek przystąpienia do programu "Moja Woda"

Pomoc finansową można otrzymać na inwestycje, które zostały rozpoczęte najwcześniej 1 czerwca 2020 roku. Co istotne, realizacja przedsięwzięcia nie może zostać zakończona przed datą złożenia wniosku.

Jak można otrzymać środki z programu?

Na samym początku należy pobrać wniosek z regionalnej strony programu "Moja Woda". Plik ten będzie miał format aktywnego PDF. Po pobraniu wniosku, należy go uzupełnić i złożyć w wersji elektronicznej przez Portal Beneficjenta na stronie WFOŚiGW w Gdańśku. Ale to nie wszystko! Ten sam wniosek trzeba także wydrukować i przesłać do Wojewódzkiego Funduszu w Gdańsku. Istotne jest, żeby wniosek do Funduszu wpłynął w dwóch wersjach - papierowej i elektronicznej.

WAŻNE! Za datę złożenia wniosku uchodzi data wpłynięcia wersji papierowej dokumentu.

Program "Moja Woda". Do kiedy można składać wnioski?

Wnioski o przyznanie dofinansowania można składać od 1 lipca 2020 roku do 31 maja 2024 roku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku lub do wyczepania środków finansowych.

Duże zainteresowanie programem

Z dostępnych informacji wynika, że w ciągu pierwszych dziesięciu dni trwania programu do urzędów trafiło ponad 6 tysięcy wniosków z prośbą o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną wartość 27 mln zł. Dowodzi to tylko jednego - Polacy dostrzegają potencjał i korzyści, jakie niesie za sobą magazynowanie deszczówki

ZOBACZ TAKŻE: 6 tys. wniosków w programie „Moja Woda” na 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje do gromadzenia wody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki