Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Westerplatte odbyły się główne uroczystości 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Maciej Pietrzak
Obchody 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej na Westerplatte
Obchody 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej na Westerplatte Karolina Misztal
Na Westerplatte odbyły się główne obchody 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. W uroczystościach wzięli udział politycy wielu europejskich państw.

- Miejsce Ukrainy i innych państw Europy Wschodniej, jeżeli zechcą i będą na to gotowe, jest w naszym wspólnym, europejskim domu - powiedział na Westerplatte prezydent Bronisław Komorowski. - Trudno jest nam dzisiaj radośnie świętować fakt, że 70 lat temu w Europie zakończyła się II wojna światowa. Europie nie wolno się cofać, szkodliwe dla trwałego pokoju postawy również i dzisiaj nie zatrzymają dążenia narodów do decydowania o własnym losie. Nie zatrzymają tego nowe generacje czołgów ani rakiet.

(źródło TVN24/x-news)

Na uroczystości pojawili się m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, prezydenci Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Estonii, Litwy, Czech, Rumunii i Ukrainy, premier Słowacji oraz reprezentanci parlamentów kilku innych europejskich państw. Delegacje złożyły wspólny wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, w hołdzie wszystkim ludziom, którzy zginęli w wyniku działań wojennych.

Na Westerplatte pojawiło się w czwartek także kilkudziesięciu mieszkańców Gdańska, było ich jednak znacznie mniej niż na rocznicach wybuchu wojny 1 września.

Obchody otworzyło wykonanie przez orkiestrę kameralną Aukso fragmentów przejmującej Symfonii Pieśni Żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego.

Potem głos zabrał prezydent Komorowski, który w swoim przemówieniu nawiązywał do wyjątkowej historii Westerplatte, wybuchu wojny, zrywu Solidarności i współczesnej sytuacji geopolitycznej w Europie. Choć w przemówieniu ani razu prezydent nie użył słowa Rosja, to aluzji do jutrzejszych obchodów Dnia Zwycięstwa w Moskwie i wojny na Ukrainie nie brakowało.

(źródło TVN 24/x-news)

- W Europie są jeszcze siły, które przywołują wspomnienie najczarniejszych okresów XX-wiecznej historii Europy, które nadal operują logiką stref wpływów. To na naszych oczach, gdy kolejny naród zademonstrował swoje pragnienie zjednoczenia się z Europą, odpowiedzią silniejszego sąsiada było użycie siły i siłowa zmiana granic. Ci którzy takie postawy reprezentują, muszą się spotkać z naszym stanowczym sprzeciwem. Tym, którzy są ich ofiarami, którzy pragną iść ku światu, w którym sąsiad nie musi bać się sąsiada, należy się nasza solidarność i nasze wsparcie - mówił Bronisław Komorowski.

(źródło TVN 24/x-news)

Na koniec obchodów odegrany został hymn Unii Europejskiej, a w niebo wystrzelone zostały fajerwerki w biało-czerwonych barwach.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki