Na turnieju przydał się też talent aktorski [GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO]

Joanna Surażyńska-BączkowskaZaktualizowano 
Czternastu gawędziarzy przyjechało do Wiela, by dać prawdziwy popis swoich umiejętności. To tutaj od wielu lat jest organizowany Turniej Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia.

Imprezę poprowadził Edmund Lewańczyk, zaś oprawę artystyczną zapewnił Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Wiela i Karsina oraz zespół „Zgrywańce”. W sobotę miały miejsce przesłuchania uczestników, którym towarzyszył jarmark sztuki ludowej oraz wystawa pt. „Wiele - opowieści dawnych fotografii”. Niedzielne uroczystości turniejowe rozpoczęto mszą św. z kaszubską liturgią słowa (psalm i czytanie - uczennice ZS nr 2 w Wielu) w kościele pw. św. Mikołaja. Uczestnicy przemaszerowali ulicami Wiela z wiązankami kwiatów: do pomnika Wincentego Rogali, Hieronima Derdowskiego, Józefa Bruskiego oraz do grobu Józefa Brzezińskiego. Przemarszowi towarzyszyła muzyka i śpiew zespołu „Kaszuby”. O godz. 15 na scenie nad jeziorem ogłoszono wyniki, a następnie odbył się koncert laureatów i występy zespołów „Kaszuby” i „Zgrywań-ce”. Koncertowi laureatów towarzyszył jarmark sztuki ludowej oraz stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Górek. Przy stoisku garncarza, Leszka Arkusińskiego, można było bezpłatnie spróbować swoich sił w tworzeniu garnków na kole garncarskim.

Poza nagrodami turniejowymi wręczono także nagrodę dla najmłodszej uczestniczki - Andżeliki Kamińskiej. Po zakończeniu turnieju odbył się koncert muzyki gospel w wykonaniu Black International Gospel Singers oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Wdzydzanie”. Organizatorzy już dziś zapraszają do udziału w przyszłorocznym, jubileuszowym - czterdziestym Turnieju Gawędziarzy, który jak co roku odbędzie się w pierwszej połowie sierpnia.

- Poziom uczestników był wyrównany i wysoki - mówi Justyna Piekarska, dyrektor Domu Kultury w Wielu. - Doceniamy również uczestnictwo sąsiadów z Kociewia wraz z liczną reprezentacją młodzieży przygotowanej do uczestnictwa przez panią Bogumiłę Fijałkowską. W turnieju uczestniczą osoby, które nazwać można elitą gawędziarstwa. Jest to dziedzina, która w dzisiejszych czasach zdaje się zanikać, dlatego tak niezwykle ważne jest podtrzymywanie, docenianie i kultywowanie gawędziarstwa ludowego.

Wyniki
Kategoria im. Wincentego Rogali: Nagroda I - nie przyznano miejsc
Kategoria im. Józefa Bruskiego
Nagroda I - Anna Gliszczyńska
Nagroda II - Maciej Mokwa
Nagroda III - Klaudia Rzóska
Wyróżnienie: Krystyna Kamińska i Klaudia Zielińska
Kategoria im. Hieronima Derdowskiego
Nagroda główna - Karolina Keller
Nagroda I - Anna Gliszczyńska
Nagroda II - Kazimierz Budziński
Nagroda II - Krystyna Engler
Nagroda III - Edmund Lewańczyk
Nagroda III - Eugenia Laska
Wyróżnienie: - Andżelika Kamińska.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie