MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu są duże złoża ropy i gazu?

Hubert Bierndgarski, Radosław Konczyński
Lane Energy Poland rozpoczęło badania wnętrza pomorskiej ziemi. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA będzie kontynuować podobne prace. Kanadyjczycy z BNK Petroleum dopiero zaczną.

A wszystkim im, choć są konkurencją, przyświeca jeden cel: sprawdzić, czy Pomorze skrywa bogate pokłady ropy naftowej i gazu ziemnego.

Niespełna dwa lata temu geofizycy z Torunia prowadzili badania rozpoznawcze złóż kopalin na terenie siedmiu gmin powiatu kartuskiego. Jak się okazuje, wyniki są pozytywne.

- Nie możemy zdradzić szczegółów, jednak już dziś wiadomo, że badania te będziemy niedługo kontynuować - mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG SA w Warszawie.

Tymczasem z początkiem lipca pracownicy Geofizyki Toruń weszli już na pola w gminie Nowa Wieś Lęborska, gdzie wykonują zdjęcia sejsmiczne wnętrza ziemi na rzecz innej firmy - Lane Energy Poland. Wygląda to podobnie jak wcześniej w powiecie kartuskim.

Grupy robocze wchodzą na pola za pozwoleniem rolników, gdyż specjalistyczne samochody do wywoływania mikrowstrząsów sejsmicznych niszczą uprawy. Rozkładane są kable pomiarowe z czujnikami, a specjalne pojazdy (wibratory) wzbudzają sztuczne drgania, od których powstaje fala przechodząca w głąb ziemi. Wszystko to rejestrują geofony. LEP wybrało na pierwszy rzut gminę Nowa Wieś Lęborska, po wykonanych wcześniej we własnym zakresie badaniach próbek rdzenia ziemi, uzyskanych od Państwowego Instytutu Geologicznego. Firma wytypowała jeszcze cztery inne tereny do sprawdzenia. Są to okolice Pasłęka (pow. elbląski), Stegny (pow. nowodworski), Cedrów Wielkich (pow. gdański) i Karwi (pow. pucki).

- Zdjęcia zostaną potem zinterpretowane przez naszych geologów i na tej podstawie będzie podjęta decyzja o próbnych odwiertach, które odbyłyby się w 2010 roku - mówi Agnieszka Honkisz z Lane Energy Poland sp. z o.o. To polskie przedstawicielstwo Grupy 3Legs Resources, założonej w styczniu 2007 roku na wyspie Man w Wielkiej Brytanii, działającej na terenie Europy i Azji Zachodniej.

Natomiast w czerwcu tego roku koncesje na poszukiwanie złóż otrzymała od Ministerstwa Środowiska kanadyjska firma BNK Petroleum INC. Przez półtora roku chce ona sprawdzić około 720 hektarów terenów w powiatach sławieńskim, słupskim i starogardzkim.

- Uważamy, że zdobyte przez nas wstępne dane wskazują, iż skład niektórych złóż objętych koncesją jest bogaty w krzemionkę - czytamy w komunikacie prasowym zamieszczonym na stronie internetowej BNK Petroleum. - Obszary te mogą mieć również termiczne zapadalności i być bogate w węgiel organiczny. Oznacza to, że nasze projekty związane z poszukiwaniem gazu i ropy naftowej mogą być udane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki