Na dworcach PKP będzie bezpieczniej

  Na dworcach PKP będzie bezpieczniej

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Do końca marca na stacjach kolejowych w Malborku, Tczewie, Słupsku i Elblągu zacznie funkcjonować monitoring. A być może już w przyszłym tygodniu system monitoringu będzie działać na dworcu kolejowym w Lęborku. PKP SA właśnie rozstrzygnęły przetarg i podpisały umowę na system monitoringu wideo na 19 dworcach kolejowych w całej Polsce.
  Wśród nich są Tczew, Malbork, Słupsk i Elbląg, a także m.in. Poznań, Zielona Góra, Toruń, Częstochowa i Bielsko-Biała. Kamery zainstaluje konsorcjum, którego liderem jest toruńska spółka Vobacom. Montaż monitoringu na wszystkich 19 stacjach będzie kosztować 2,5 mln zł brutto.

  - Realizację sfinansujemy ze środków własnych - zapewnia Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA.
  - Z informacji, które mam, wynika, iż kamery na dziesięciu spośród dziewiętnastu stacji zaczną funkcjonować w pierwszym kwartale tego roku. Wśród tych pierwszych stacji mają znaleźć się wszystkie z naszego regionu - powiedział nam Adam Neuman, dyrektor Gdańskiego Oddziału Dworce Kolejowe PKP SA.

  Zgodnie z kontraktem, w całości system obserwacji ma zacząć funkcjonować najpóźniej w czwartym kwartale 2o09 r. W tej chwili monitoring funkcjonuje na 22 dworcach w Polsce, w tym w Gdańsku Głównym i w Gdyni Głównej. Lada chwila dołączy do nich Lębork. Montaż kamer sfinansował tamtejszy samorząd. - Kamery już są zainstalowane, musimy jeszcze jednak formalnie podpisać umowę. Nastąpi to prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Kamery na lęborskim dworcu zaczną działać w połowie stycznia - informuje Adam Neumann.

  W kolejce do instalacji monitoringu czeka dworzec we Wrzeszczu.
  - Jeśli w tym roku rozpocznie się remont budynku, a jest na to szansa, to także jeszcze w tym roku być może zacznie funkcjonować tam monitoring. Dłużej trzeba będzie na niego natomiast poczekać w Sopocie - powiedział dyrektor Neumann.

  Swój monitoring posiada też SKM. Kamery są zainstalowane na wszystkich peronach SKM, a obraz z nich jest przekazywany do komendy SOK SKM w Gdyni Gł.
  - Monitoring redukuje incydenty niemal o sto procent. Kamery dyscyplinują, zwłaszcza że obraz jest przechowywany przez 30 dni - powiedział Bogumił Wachowiak, komendant SOK SKM.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo