MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Bałtyku manewry pod kryptonimem Rekin-22. Od piątku blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, dodatkowo samoloty i śmigłowce

PAP
PAP
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Marynarka Wojenna poinformowała, że w piątek 16.09.2022 na Bałtyku rozpoczną się manewry pod kryptonimem Rekin-22. W działaniach taktycznych weźmie udział blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Marynarka Wojenna poinformowała o rozpoczynających się w piątek (16.09.2022) na wodach terytorialnych Morzach Bałtyckiego oraz międzynarodowych Bałtyku Południowego manewrach wojskowych pod kryptonimem Rekin-22.

Rzecznik prasowy Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego kmdr ppor. Piotr Dulas przekazał, że manewry integrować będą działania związków taktycznych działających w domenie morskiej, takich jak 3 Flotylla Okrętów, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża oraz Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

- Dodatkowo działania okrętów w morzu wspierać będą samoloty i śmigłowce Sił Powietrznych, Wojska Specjalne oraz specjalistyczne jednostki brzegowe takie jak Morska Jednostka Rakietowa, 6 Ośrodek Radioelektroniczny, dywizjony przeciwlotnicze, bataliony saperów czy Batalion Dowodzenia MW - wyliczył Dulas.

W czwartek (15.09.2022) kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, dowódca 3 Flotylli Okrętów spotkał się z dowódcami okrętów USS KEARSARGE (LHD 3) i USS Gunston Hall (LSD 44) oraz delegacją U.S. Navy, 22nd Marine Expeditionary Unit wraz z Attaché Morskim Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.

- Tego typu spotkania to doskonała okazja do zapoznania z zadaniami, funkcjonowaniem i historią gdyńskiej Flotylli - informują w Marynarce Wojennej.

Działania w ramach Rekin 22 realizowane będą także we współpracy z siłami Baltic Naval Squadron, w skład którego wchodzą okręty krajów bałtyckich, a także specjalistów Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz urzędów morskich w Szczecinie i Gdyni.

Dulas w komunikacie podkreślił, że w ramach tegorocznych manewrów Rekin-22 kompleksowo realizowana będzie operacja ochrony szlaków żeglugowych, niedopuszczenie do blokady państwa od strony morza oraz zapewnienie swobodnego przepływu towarów do państw sojuszniczych.

- Obecnie, kiedy transport morski ma jeszcze większe znaczenie dla gospodarki, zapewnienie bezpiecznych morskich linii komunikacyjnych gwarantujących nieprzerwane funkcjonowanie łańcucha dostaw i niezakłóconą wymianę handlową drogą morską to jedna z najistotniejszych kwestii nie tylko w Europie, ale i na świecie - zaznaczył w komunikacie kmdr ppor. Dulas.

Dodał, że manewry, które rozpoczną się w piątek, są kolejnymi ćwiczeniami, po ubiegłorocznych dwóch edycjach "Solidarnej Belony", w ramach którego prezentowany jest wiodący charakter inicjatywy polskiej Marynarki Wojennej w rejonie Bałtyku.

Jak wskazuje przedstawiciel Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego, w trakcie manewrów zaplanowano szereg epizodów odzwierciedlających możliwie najszersze spektrum zagrożeń, jakie mogą obecnie wystąpić na morzu.

- Przygotowując ćwiczenie zaplanowano w nim udział sił niezbędnych do zapewnienia kompleksowej ochrony w rejonie Bałtyku, w tym między innymi fregaty rakietowej, korwety patrolowej, okrętu rakietowego, okrętów dowodzenia siłami obrony przeciwminowej, okrętu transportowo – minowego, niszczyciela min, trałowców, okrętu hydrograficznego, okrętów ratowniczych, zbiornikowca oraz pomocniczych jednostek pływających - wymienił w komunikacie Dulas.

Podkreślił, że załogi okrętów będą prowadziły strzelania artyleryjskie do celów nawodnych, obronę przed atakami z powietrza oraz osłonę strategicznego transportu morskiego.

Założeniem manewrów jest również prowadzenie działań przeciwminowych umożliwiających bezpieczne przejście jednostek przez zaminowane akweny, przeprowadzenie zaopatrywania okrętów w morzu, odtwarzanie gotowości jednostek w portach czy załadunek techniki wojskowej z nieprzygotowanego brzegu a także prowadzenie akcji poszukiwawczo – ratowniczych czy reagowanie na zagrożenia asymetryczne.

Ponadto, działania okrętów w morzu wspierać będzie między innymi Morska Jednostka Rakietowa, samoloty F-16, samoloty patrolowe Bryza czy śmigłowce - pokładowy SH-2G oraz ratownicze W-3WARM i Mi-14PŁ/R. Marynarze doskonalić będą również prowadzenie działań w przypadku użycia niebezpiecznych substancji chemicznych.

Przedstawiciel COM-DKM wskazuje na znaczącą rolę Bałtyku i przeładowywanych towarów w polskich portach. Stwierdził, że stanowią one nawet 10 proc. całości budżetu państwa. "Na Bałtyku każdej doby przebywa od 2 do ponad 3 tysięcy jednostek. Prowadzona jest międzynarodowa wymiana handlowa, transfer surowców oraz ruch pasażerski. W polskich portach przeładowywanych jest już ponad 100 milionów ton ładunków rocznie w tym surowce strategiczne jak ropa naftowa czy skroplony gaz" - zaznaczył Dulas.

Podkreślił, że w ramach manewrów Rekin-22 zostanie podjętych wiele działań okrętów i lotnictwa na rzecz osłony transportu morskiego i bezpieczeństwa żeglugi. "Chodzi głównie o przeciwdziałanie atakom z wody i powietrza oraz atakom okrętów podwodnych" - wskazał.

Dodał w komunikacie, że w ramach manewrów prowadzone są również działania przeciwminowe, antyterrorystyczne, antypirackie, a także operacje stabilizacyjne, wymuszania pokoju i humanitarne. Ćwiczenia o takim charakterze są kluczowe dla tworzenia atmosfery bezpieczeństwa na morzu koniecznej dla niezakłóconego rozwoju transportu i handlu morskiego.

ZOBACZ TEŻ:
Największe na Bałtyku manewry wojskowe. Rozpoczęła się faza morska. Okręty NATO w akcji! ZDJĘCIA

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Bałtyku manewry pod kryptonimem Rekin-22. Od piątku blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, dodatkowo samoloty i śmigłowce - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki