Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wolnego Czasu w Krynicy Morskiej oficjalnie otwarte. Wolny czas jako eksponat w oryginalnym muzeum [zdjęcia]

Tomasz Chudzyński
Muzeum Wolnego Czasu w Krynicy Morskiej
Muzeum Wolnego Czasu w Krynicy Morskiej www.facebook.com/Muzeum Wolnego Czasu
Muzeum Wolnego Czasu działa w Krynicy Morskiej (powiat nowodworski). W ofercie: warsztaty smakowania śniadań, w tym właściwego i długiego picia kawy, warsztaty wylegiwania się, warsztaty prowadzenia rozmowy, pogawędki, dyskusji i sporu, czyli czym różni się rozmowa od paplaniny i bełkotu.Głównym eksponatem jest... czas wolny!

- Wolny czas stał się obecnie reliktem - mówi Filip Gawliński, jeden z właścicieli i twórców Muzeum Wolnego Czasu. Niezwykła placówka funkcjonuje w nadmorskim mieście.

Muzeum Wolnego Czasu w Krynicy Morskiej - oferta:

Warsztaty... smakowania śniadań, w tym właściwego i długiego picia kawy, warsztaty wylegiwania się, warsztaty prowadzenia rozmowy, pogawędki, dyskusji i sporu, czyli czym różni się rozmowa od paplaniny i bełkotu. Będą także kurs patrzenia i widzenia, warsztaty słuchania muzyki z patefonu, warsztaty pisania listów i widokówek z wakacji - to tylko część założeń działalności Muzeum Wolnego Czasu w Krynicy Morskiej.

Należące do Filipa Gawlińskiego, historyka sztuki, osoby ratującej lokalne zabytki, muzeum zostało oficjalnie otwarte.

Obiekt mieści się w przeniesionym z miejscowości Sztutowo, zabytkowym domu drewnianym, przykładzie charakterystycznej architektury Mierzei Wiślanej. Budynek został najpierw zdemontowany, a następnie pieczołowicie odtworzony w nowej lokalizacji. Jego dawny właściciel nie zamierzał go odnawiać i prawdopodobnie czekałaby go, podobnie jak wiele innych zabytkowych domów na Żuławach i Mierzei, zagłada.

Samo muzeum istniało już od 2016 r., kiedy m.in. prowadziło badania nad dawną kulturą czy organizowało warsztaty ciesiołki, właśnie przy odtworzeniu domu. Zachowano przy tym wszystkie dawne techniki budowlane, począwszy od ceglanego podpiwniczenia, do najmniejszych elementów, takich jak klamki, zamki czy „staromodne” włączniki światła.

Czas wolny jako eksponat

- Dom jest pierwszym i głównym eksponatem Muzeum Wolnego Czasu - mówi Filip Gawliński. - Najważniejszym eksponatem jest natomiast wolny czas. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatwierdziło statut (przy poparciu m.in. ministra Jarosława Sellina), przychylając się do ujęcia jako eksponatu niematerialnego, właśnie wolnego czasu. Taki eksponat „uchwycić” jest bardzo trudno. Moja żona stwierdziła z kolei, że wolny czas jest już obecnie reliktem i z definicji nadaje się na eksponat, bo właściwie wolnego czasu już nie ma. Ten zabytkowy budynek jest zatem opoką dla wolnego czasu, odwiedzający ten dom mają go doświadczyć.

Jak będzie działać krynickie Muzeum Wolnego Czasu?

Z założenia nie będzie to typowa placówka, do której można wejść z ulicy i zwiedzić, kupując bilet. Organizowane będą natomiast cykliczne warsztaty, na które będzie można zapisać się za pośrednictwem internetowych stron Muzeum Wolnego Czasu.

Muzeum Wolnego Czasu w Krynicy Morskiej - zdjęcia z budowy. Kliknij ⇩

Muzeum Wolnego Czasu, ul. Teleexpressu 3c, 82-120 Krynica Morska

Wideo: Krynica Morska. Ekstremalne zawody na zamarzniętym Zalewie Wiślanym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki