Mozart po góralsku i indyjsku

  Mozart po góralsku i indyjsku

  Magdalena Andrzejczyk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Inauguracja odbyła się w Roku Mozartowskim. W to lato impreza powraca do Gdańska po raz trzeci. W środę rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana 2008, który w tym roku powraca bogatszy o dodatkowe koncerty oraz wydarzenia skierowane do najmłodszych. Za scenerię festiwalu posłuży, jak zwykle, Park Oliwski, "rówieśnik" wielkiego kompozytora.
  Program tegorocznej Mozartiany to już nie tylko tradycyjne koncerty symfoniczne, ale także egzotyczni goście, spektakl teatralny i warsztaty dla dzieci.

  Już w środę czeka nas niezwykłe wydarzenie, występ zespołu Dywan Wschodu i Zachodu. Jednym z członków grupy jest niemiecki kompozytor, Hans Schanderl, który aranżuje twórczość mistrza z Salzburga z wykorzystaniem egzotycznych instrumentów. Na scenie przed Pałacem Opatów towarzyszyć mu będzie zespół niezwykły w którym znajdą się muzycy z Indii, Mongolii i Stanów Zjednoczonych.

  Przez dwa dni na polance przy altance oliwskiej odbywać się będą także imprezy dla najmłodszych "Mozart dla Dzieci". W ich ramach odbędą się warsztaty tańca dworskiego (organizatorzy doradzają, aby zabrać ze sobą koronkowe chusteczki, ważny element dla układów choreograficznych).

  Będzie także spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, która przedstawi także swoją najnowszą książkę "Marzenie Matyldy" wprowadzającą młodych czytelników w świat muzyki Mozarta.

  Oliwę odwiedzi także Wrocławski Teatr Lalek ze spektaklem "Mozart listy pisze". Przedstawienie łączy w sobie dwa plany - aktorski (w stylizowanych kostiumach) i lalkowy, w którym wykorzystana jest technika animacji spotykana w teatrze papierowym.

  Spektaklowi towarzyszyć będzie oczywiście oprawa muzyczna inspirowana znanymi utworami Mozarta, tym razem interpretowanymi na wesoło.

  W czasie festiwalu usłyszymy także góralskie wersje dzieł mistrza oraz koncert "Mozart na szklaną harfę", w czasie którego gdański duet Glass Duo (Anna i Arkadiusz Szafrańcowie) zagrają klasykę na kieliszkach. Festiwal potrwa do soboty, 23 sierpnia.

  Gdańsk Oliwa, środa - sobota, Park Oliwski, wstęp wolny, biletowany jest tylko koncert finałowy

  Program festiwalu


  Środa

  - g. 19.00 - oficjalna inauguracja festiwalu estrada przed Pałacem Opatów
  - g. 19.30 - 20.45, estrada przed Pałacem Opatów, koncert inauguracyjny, w programie: Krzysztof Meyer - "Symfonia D-dur w stylu Mozarta" (Adagio-Allegro, Andante, Menuetto, Allegro), W. A. Mozart - koncert fortepianowy C-dur (nr 21) KV 467 (Allegro maestoso, Andante, Allegro vivace assai). Wystąpią: Yoshimi Tsubaki - fortepian (Japonia), Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Łukasz Borowicz - dyrygent.
  - godz. 21.00 - 21.30, fasada południowa Pałacu Opatów, pokaz tańczącej fontanny
  - godz. 21.45 - 23.00, estrada przed Pałacem Opatów "Mozart spotyka Indie - pieśni miłości i nadziei"
  (oprac. muz. Hans Schanderl). Wystąpi zespół "Dywan Wschodu i Zachodu" plus trio smyczkowe

  Czwartek

  - g. 17.00 - 17.45, polana przy altanie w parku oliwskim, "Mozart dla dzieci", w programie nauka tańca dworskiego oraz spotkanie z Anną Czerwińską Rydel - autorką książki "Marzenie Matyldy"
  - g. 18.00 - 18.45, altana w parku oliwskim, "Mozart listy pisze" w programie spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek w konwencji teatru papierowego
  - g. 19.00- 19.45, sala w Pałacu Opatów , "Mozart na szklaną harfę", wystąpi zespół Glass Duo
  - g. 20.00 - 20.45, estrada przed Pałacem Opatów, Wieczorna Serenada, wystąpi Orkiestra Kameralna "Hanseatica"
  - g. 21.00 - 21.30, fasada południowa Pałacu Opatów, pokaz tańczącej fontanny
  - g. 21.45 - 23.00, estrada przed Pałacem Opatów, "Mozart po góralsku", wystąpi kapela góralska "Wałasi i Lasoniowie"

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo