MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mogą produkować dużo więcej energii elektrycznej, pokazuje najnowszy raport

Mateusz Tkarski
33 GW mocy i 20 nowych obszarów pod morskie farmy wiatrowe. To potencjał MEW oszacowany w najnowszym raporcie dotyczącym polskiej części Morza Bałtyckiego przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Nowe farmy mogłyby powstać m.in. na wschód od Zatoki Gdańskiej.

Podczas konferencji Offshore Wind Poland poinformowano, że Polska posiada potencjał MEW na poziomie 33 GW. Nowy raport PSEW wskazuje także 20 nowych obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu terytorialnym. Jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostanie wykorzystany, morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65 proc.

Po I i II etapie czas na etap III

Na polskich obszarach morskich rozwijane są obecnie projekty o łącznej mocy ok. 8,4 GW, w tym 5,9 GW z projektów tzw. fazy I rozwoju oraz 2,5 GW z projektów tzw. fazy II rozwoju. Poziom mocy zainstalowanej i produkcji energii w Polsce wskazuje, że potencjał MEW wynosi 33 GW, przy oczekiwanej średniej rocznej produkcji energii na poziomie 130 TWh.20 nowych obszarów o łącznej powierzchni 2171,5 km2, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu terytorialnym mogą być wykorzystane do rozwoju MEW. Potencjał tych obszarów wynosi 17,7 GW, przy zakładanej produkcji energii na poziomie 70,7 TWh.

– Biorąc pod uwagę skalę planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe, Polska ma szansę stać się jednym z największych centrów offshore w Europie. Duże zainteresowanie polskim rynkiem jasno wskazuje, że morska energetyka wiatrowa może stać się strategicznym elementem budowy bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski – podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Realizacja przewidywanego potencjału MEW pozwoli na powstanie i utrzymanie tysięcy innowacyjnych, dobrze płatnych miejsc pracy. Inwestycje na Bałtyku o mocy 33 GW szacunkowo wygenerują ponad 100 tysięcy miejsc pracy oraz 178 mld zł wartości dodanej brutto w fazie rozwoju i 46 mld PLN rocznie w fazie operacyjnej.

Budowa farm ruszy wkrótce

Przygotowania do budowy morskich mocy energetycznych idą pełną parą.

W ub. miesiącu RDOŚ w Gdańsku wydał decyzje środowiskowe poptrzebne dla wyprowadzenia mocy z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach Baltica 2 i Baltica 3. PGE i Ørsted, inwestorzy projektu, mogą rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.

- Wydanie decyzji środowiskowej zamyka ważny, wielomiesięczny etap prac przygotowujących budowę morskiej farmy wiatrowej wraz z infrastrukturą przyłączeniową. Spełniliśmy niezbędny warunek kontynuacji procesu inwestycyjnego i możemy teraz przystąpić do przygotowania dokumentacji technicznej niezbędnej do pozyskania pozwoleń na budowę – komentował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

- To elementy przygotowań do pozyskania pozwoleń na budowę, które są ostatnimi wymogami administracyjnymi. Ich spełnienie pozwoli projektowi Baltica 2+3 dojrzewać w kierunku podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, a następnie przejść od etapu planowania do etapu realizacji inwestycji - mówi Søren Westergaard Jensen, dyrektor projektu Baltica 2+3 z ramienia Ørsted.

W Świnoujściu z kolei powstanie pierwszy w Polsce terminal instalacyjny offshore wind dla wspólnego projektu Grupy Orlen i Northland Power. 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW dostarczy firma Vestas, ich elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie. Fabryka turbin, która zatrudni nawet 700 osób, zostanie ukończona w 2024 roku, natomiast terminal instalacyjny Grupy ORLEN w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.

W Rumi natomiast powstanie Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, w którym chętni zdobędą wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w branży offshore. Do inicjatywy dołączyli liderzy sektora morskiej energetyki wiatrowej: Grupa Polenergia i Equinor Polska realizujący projekty MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III.

Instalacja farm wiatrowych przez Grupę Polenergia i Equinor Polska ma się rozpocząć w 2025 roku, a pierwszy prąd zostanie przez nie wyprodukowany już 2 lata później. Łączna moc wspomnianych trzech projektów (MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III) to 3 gigawaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki