Morski Port Gdynia SA inwestuje. Nowe urządzenia, większe statki

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
T.Bołt
Do Morskiego Portu Gdynia SA będą mogły zawijać większe statki. Dzięki wyburzeniu nabrzeża Gościnnego w porcie powstanie nowa obrotnica, przystosowana do potrzeb jednostek mierzących nawet 370 m. Dziś takie kolosy wpływać do Gdyni nie mogą.

Są w końcu konkrety w sprawie przejęcia przez gdyński port od Stoczni Marynarki Wojennej nabrzeża Gościnnego i wyburzenia go, co umożliwi zawijanie do Gdyni większych niż dotychczas statków. Syndyk, zarządzający SMW, przesłał właśnie portowym zarządcom propozycję zawarcia umowy na taką transakcję.
- Są to kluczowe ustalenia nie tylko dla przyszłości naszej spółki, ale rozwoju całej polskiej gospodarki - cieszy się Janusz Jarosiński, prezes zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Dzięki wyburzeniu nabrzeża Gościnnego w porcie powstanie nowa obrotnica, przystosowana do potrzeb statków mierzących nawet 370 m. Dziś takie kolosy wpływać do Gdyni nie mogą. Miejscowe terminale obsługują kontenerowce co najwyżej 280-metrowe. Tymczasem konkurencja na Bałtyku nie śpi. Nowe terminale, przystosowane do obsługi dużych statków, powstają jak grzyby po deszczu, m.in. w Niemczech, na Litwie czy w Rosji.

- Jak tak dalej pójdzie, staniemy się niekonkurencyjni w basenie Morza Bałtyckiego i Północnego - mówił w związku z tym niedawno Krzysztof Szymborski, prezes Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT) w Gdyni.

Dodał on, iż armatorzy, m.in. szef APL, już dziś dopytują się o możliwość zawijania do gdyńskiego portu statków o ładowności nawet 14 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Dziś jest to całkowicie wykluczone. Port odwiedzać mogą jednostki zdolne zabrać na pokład co najwyżej 6-7 tys. TEU.

W związku z tymi faktami rozmowy na temat przejęcia przez port od stoczni nabrzeża Gościnnego trwały od wielu miesięcy, a na efekty z niecierpliwością czekali zarządcy terminali kontenerowych. W trakcie toczących się negocjacji syndyk SMW wyraził opinię, iż utrata pirsu nie może spowodować pogorszenia się mocy produkcyjnych zakładu. W ślad za tym przedstawiciele zarządu portu przedstawili trzy warianty zrekompensowania utraty nabrzeża.

- Otrzymaliśmy w tym tygodniu informację, że dwa z nich syndyk SMW jest skłonny zaakceptować - mówi Janusz Jarosiński.
Pierwszy wariant zakłada przeniesienie doku z nabrzeża Gościnnego w okolice nabrzeża Zachodniego. Druga z rozpatrywanych obecnie propozycji jest bardziej ambitna. Port zaproponował, że zleci odbudowanie doku wewnątrz nabrzeża Zachodniego. - To droższe rozwiązanie, jednak bardziej nowoczesne i wskazane z punktu widzenia rozwoju infrastruktury stoczniowo-portowej w Gdyni - mówi Janusz Jarosiński. - Na transakcji wszyscy skorzystają. Stocznia otrzyma nowoczesne urządzenia, my będziemy mogli przyjmować większe statki.

Zarządcy portu rozpoczęli już konsultacje na temat sposobu etapowania inwestycji z przedstawicielami gdyńskich terminali kontenerowych. Prezes Janusz Jarosiński przewiduje, iż w ciągu dwóch najbliższych miesięcy będzie gotowy na podpisanie umowy na warunkach zaakceptowanych przez syndyka. - Kosztować nas to będzie ogromne pieniądze, ale nie ma wyjścia - podkreśla Janusz Jarosiński. - Jeśli wszystko pójdzie z planem, nowa obrotnica powstanie w 2016 r.

Według analiz, wykonanych przez ekspertów portu, samo wyburzenie nabrzeża Gościnnego pochłonie kilkanaście milionów złotych. Kolejnych kilkadziesiąt, łącznie być może nawet powyżej 80, wydać trzeba będzie na usadowienie doku na nabrzeżu Zachodnim. Następnym etapem przystosowywania Gdyni do wizyt większych statków ma być pogłębienie kanałów portowych i podejścia do portu do 15,5 m.
s.szadurski@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Nowe stawki VAT. Co zdrożeje?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
blueeyes

"Do Morskiego Portu Gdynia SA będą mogły zawijać większe statki..."
"...prezes zarządu Morskiego Portu Gdynia SA."

szanowny panie szymonie
czasy co prawda są takie, że coraz więcej analfabetów i ludzi nie szanujących zasad języka polskiego
jeśli chodzi o mowę czy pisownię potoczną to ja i wiele innych osób mogę sobie ewentualnie pozwolić na lekka ignorancję, ale pan panie szymonie, jako (chyba) fachowiec, już nie za bardzo....
wójek google podpowiedziłaby panu, gdyby zadał pan sobie minimum trudu, jak nazywa się ta "SA" i czy statki mogą zawijać do Spółki Akcyjnej (trochę tam małe pokoje... :/ )
nie wspominając o tym, że "Prezes" z szacunku powinno pisać się zawsze z wilekiej litery...

Dodaj ogłoszenie