Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Montaż blachodachówki panelowej

.
Blachodachówka jest obecnie najczęściej używanym materiałem budowlanym do pokrycia dachu. Wyróżnia ją duża odporność na warunki atmosferyczne oraz bogata gama dostępnych kolorów. Dodatkowym profitem jest lekkość blachodachówki, jeden panel waży maksymalnie 5 kilogramów. Dzięki temu całość konstrukcji nie jest obciążona nadplanowym ciężarem.

Znaną firmą oferującą sprzedaż oraz montaż blachodachówki jest Traffic-blachy. Posiada szeroki wybór rozmaitych rodzajów blachodachówki pod względem jakości, trwałości, profilu oraz koloru. Blachodachówka firmy Traffic-blachy konstruowana jest z myślą o najbardziej wybrednych gustach klientów. Firma proponuje swoim klientom oprócz sprzedaży oraz montażu dodatkową konserwacje i czyszczenie położonej blachodachówki.
Blachodachówka dostępna jest na rynku pod postacią arkuszy oraz paneli (modułów). Właściwie przeprowadzany montaż blachodachówki zapewnia jej długowieczność. Istotne jest wcześniejsze odpowiednie przygotowanie podłoża oraz zbicie rusztu, łat, kontrałat i położenie folii dachowej.

Pierwsze kroki montażu blachodachówki panelowej
Montaż blachodachówki panelowej wymaga korzystania z listwy startowej, stanowi główną bazę do rozpoczęcie montażu paneli. Odpowiednio przygotowany okap zapewnia właściwy przepływ powietrza na całej połaci dachu. Przygotowanie łat oraz obróbka pasa nadrynnowego to pierwszy krok montażu.
Pierwszą łatę powinno się zamocować w odległości około 35-30 mm od pasa nadrynnowego. Później zaś dobija się kontrłaty zachowując przyjętą odległość. Ważny jest odpowiednie zamocowanie deski w odległości około 50-60 mm od krawędzi obróbki położonej wcześniej. Na umieszczonej desce należy zamontować drugi pas nadrynnowy oraz listwę startową. Najlepiej jest korzystać z deski o szerokości około 250 mm.

Łaty przybija się używając dwóch gwoździ, dzięki temu nie będą się wypaczały podczas wysychania drewna. Pracę przy okapie należy wykonywać ostrożnie i z uwagą, ponieważ od niego zależy całość konstrukcji dachu. Kolejnym krokiem jest montaż następnych łat. Jedna z łat powinna znajdować się na środku arkusza i stanowić podparcie dla całości. Łaty nabija się w odległości około 350 mm od siebie. Należ pamiętać, że podczas nabija kolejnych łat traci się około 2 mm. Taką utratę warto korygować co kilka przybitych łat. Warto starać się, aby zawsze arkusze wypadały na środku łaty.

Drugi pas nadrynnowy powinien zapewniać wentylacje połaci dachowej. Dobrze wykonana obróbka pasu nadrynnowego ma na celu zamaskowanie niepotrzebnych szczelin wentylacyjnych i uzyskanie sprawnego przepływu powietrza. Górna krawędź obróbki najlepiej, żeby wynosiła około 25-30 mm, wówczas po zamontowaniu listwy startowej powstanie szczelina wentylacyjna. Szczelina wentylacyjna pozwoli ograniczyć stosowanie dodatkowych uszczelnień chroniących przed nawiewaniem śniegu itp. Właściwie ustawiony kąt pozwala zachować odpowiednią szczelinę wentylacyjną, najlepszą wielkością tejże szczeliny jest 10mm. Podwójnie wykonana obróbka sprawia, że skraplająca się woda spod pokrycia łatwo wypływa na zewnątrz, a cyrkulacja powietrza staje się sprawniejsza.

Montaż wiatrownicy rozpoczyna się od rynny brzegowej. Jej celem jest odprowadzenie zgromadzanych wód i zanieczyszczeń. Rynnę przykrywa się blachodachówką, a jej boczne podgięcia sprawiają, że woda nie dostaje się pod pokrycie dachowe. Obróbkę montuje się na drugim pasie nadrynnowym, należy ją wysunąć około 2-3 mm poza pas nadrynnowy. Dzięki temu zostanie zmniejszone pociąganie wody pomiędzy blachę.

Kolejnym krokiem jest przymocowanie obróbki do deski bocznej z zachowaniem właściwego kąta. W taki sposób uzyskujemy dolną część wiatrownicy. Górną część wiatrownicy mocujemy podobnie, wcześniej mierząc wymiary deski szczytowej i zachowując odpowiedni kąt. Najkorzystniej jest montować wiatrownicę przy użyciu wkrętów farmerskich. Należy je dokładnie przykręcić, ponieważ to właśnie na wiatrownice najmocniej działają zewnętrzne warunki atmosferyczne.

Blachodachówka – przygotowanie podłoża
Blachodachówka wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża zanim się ją umieści. Najczęściej wybiera się do tego celu folię dachową. Folia powinna być ułożona poziomo od okapu i umieszczona nad krokwiami dachowymi. Należy ją umieścić tak, aby wystawała około 200 mm poza szczyt oraz ścianę znajdującą się blisko okapu. Folię dachową poleca się przybijać używając zszywacza. Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej sprężystości foli, nie można jej zbyt napinać. Po ułożeniu foli przybija się drewniane listwy zwane kontrłatami. Folię powinno rozkładać się w taki sposób, aby kolejne jej pasy zachodziły na siebie na łączeniach poziomych. Łaty oraz listwy dystansowe układa się rozpoczynając od okapu. Najniżej położona łata musi być około 1 cm grubsza niż pozostałe. Po montażu łat, zaczyna się przybijać deski czołowe do okapu. Po zakończonym montażu desek czołowych należy odpowiednio umieścić pas nadrynnowy. Do tego typu zadania warto używać śrub lub gwoździ. Instalując pas nadrynnowy należy go wyrównać z linią okapu.

Przed rozpoczęciem układaniem paneli blachodachówki oraz całym procesem przygotowania podłoża, warto skonsultować się z projektantem dachu. Dobrze jest także przeczytać instrukcje montażu wszystkich elementów dachowych. Korzystając z fachowych firm, takich jak Traffic-blach mamy pewność, że nasz dach będzie właściwie położony i posłuży przez wiele lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki