Mogli produkować 5 milionów papierosów na dobę. 9 osób jest już w areszcie

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Fot. Piotr Krzyżanowski/Polskapress
Udostępnij:
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji przy współpracy z KAS i służbami słowackimi zatrzymali 9 osób w śledztwie dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją i handlem papierosami. W toku postępowania na podstawie umowy zawartej pomiędzy przedstawicielami Polski, Słowacji i Czech powołano międzynarodowy zespół śledczy.

W trakcie czynności przeprowadzonych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego zatrzymano 9 osób w wieku od 33 do 54 lat. Wśród zatrzymanych był mężczyzna poszukiwany 9 listami gończymi, przy którym zabezpieczono 6 sfałszowanych dokumentów tożsamości potwierdzających obywatelstwo różnych państw. Mężczyzna był ścigany m.in. w celu odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniejszą działalność związaną z nielegalną produkcją papierosów.

W wyniku przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono maszyny do produkcji papierosów, która była w stanie wyprodukować 5 milionów sztuk papierosów na dobę. Podczas akcji przejęto również ponad 5,5 miliona sztuk papierosów, blisko 11 ton tytoniu do palenia oraz hurtowe ilości składników służących do produkcji papierosów.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, wytwarzania wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestru, uchylania się od opodatkowania i nieujawnienia przedmiotów podlegających opodatkowaniu - kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 5.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec wszystkich podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentacje prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec podejrzanych.

Śledztwo nadzorowane przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu dotyczy międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wytwarzaniem i wprowadzanie do obrotu nielegalnych wyrobów akcyzowych na terenie Polski i innych krajów UE.

Pierwsze działania w tej sprawie zostały przeprowadzone już we wrześniu 2021 roku. Wówczas w wyniku wspólnej międzynarodowej operacji zatrzymano 19 osób oraz zlikwidowano w Polsce i na Słowacji 3 kompletne linie produkcyjne służące do wytwarzania papierosów, magazyny, w których znajdowały się półprodukty do wytwarzania wyrobów tytoniowych i ponad 5 milionów sztuk nielegalnych papierosów z podrobionymi znakami towarowymi znanych zagranicznych marek tytoniowych.

W wyniku współpracy podjętej w ramach międzynarodowego zespołu śledczego (JIT) w kwietniu 2022 zlikwidowano kolejną fabrykę papierosów oraz magazyn nielegalnych wyrobów tytoniowych. W magazynie znajdującym się w województwie wielkopolskim zabezpieczono linię służącą do produkcji krajanki tytoniowej i profesjonalną linię do produkcji papierosów. Wówczas zabezpieczono ponad 5,5 miliona sztuk papierosów z podrobionymi znakami towarowymi o wartości ok. 4 milionów złotych oraz 11 ton krajanki tytoniowej.

Narażone na uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków mogły wynieść ponad 10 milionów złotych. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Materiał oryginalny: Mogli produkować 5 milionów papierosów na dobę. 9 osób jest już w areszcie - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie