Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja linii kolejowej Gdynia-Lębork-Słupsk. W Gdańsku podpisano umowy na opracowanie dokumentacji projektowej

opr. MP
W piątek 19.01.2018 r. w Gdańsku podpisano umowy dotyczące modernizacja linii kolejowej Gdynia-Lębork-Słupsk
W piątek 19.01.2018 r. w Gdańsku podpisano umowy dotyczące modernizacja linii kolejowej Gdynia-Lębork-Słupsk PUW w Gdańsku
W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku w piątek 19.01.2018 r. podpisano umowy na opracowanie dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru autorskiego dla modernizacja linii kolejowej Gdynia-Lębork-Słupsk. Inwestycja ma rozpocząć się w 2020 roku i potrwać trzy lata.

Inwestycja obejmie ponad 100 km linii między Gdynią Chylonią a Słupskiem. Lepsze możliwości podróży i przewozu towarów zapewni dobudowa nowych torów.

Będą dwa dodatkowe tory dla ruchu aglomeracyjnego na odcinku Rumia – Wejherowo oraz jeden dodatkowy tor (linia dwutorowa) na odcinkach: Gdynia Chylonia - Rumia, Wejherowo – Lębork i Lębork – Słupsk.

Dzięki poprawie przepustowości nadmorskiej linii, przewoźnicy będą mogli uruchamiać więcej pociągów pasażerskich i towarowych.

Modernizacja linii Gdynia-Lębork-Słupsk. Dwie umowy

Podpisane w piątek 19.01.2018 r. dwie umowy (odcinek Gdynia-Lębork oraz Lębork Słupsk) opiewają na kwotę blisko 30 mln zł netto. Projekty modernizacji tych tras mają być gotowe w ciągu 26 miesięcy.

– Dziesiątki lat czekaliśmy, by połączenie ze Słupskiem stało się drożne. Inwestycja jest zatem niezwykle ważna zarówno dla mieszkańców regionu, jak i turystów. Zdecydowanie poprawi konkurencyjność transportu kolejowego i system komunikacji – powiedział, otwierając spotkanie Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

– Dziś już mogę powiedzieć, że pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 200 km/h - podkreślił Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Podróż na trasie z Gdyni do Słupska skróci się o kwadrans z 1h 08 min. do ok. 53 min.

Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 200 km/h. Podróż na trasie z Gdyni do Słupska skróci się o kwadrans z 1h 08 min. do ok. 53 min.

- Trójmiejski węzeł komunikacyjny jest bardzo istotnym elementem polskiej gospodarki. Liczymy, że transport towarów przeniesie się z dróg na tory – dodał wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński.

Czytaj również: Zmiany w KPK nie ograniczą realizacji linii 202 Słupsk – Gdynia

Modernizacja linii Gdynia-Lębork-Słupsk. Nowe perony

Wykonawca zaprojektuje budowę nowych peronów na przystankach o roboczych nazwach Reda Buczka (Gniewkowska), Bolszewo, Gościcino Zielony Dwór, Łebień i Siemianice. W sumie Zmodernizowanych zostanie 16 stacji i 6 przystanków.

Nowe perony pojawią się m.in. w Gdyni Chyloni, Rumi, Redzie, Wejherowie, Gościcinie Wejherowskim, Luzinie, Strzebielinie Morskim, Bożympolu Wielkim, Godętowie, Lęborku, Pogorzelicach, Głuszynie Pomorskim, Strzyżnie Słupskim, Jerzycach Słupskich, Leśnicach, i Słupsku.

Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności czyli niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób starszych, korzystających z kul, kobiet w ciąży, osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu, a także rodziców z małymi dziećmi. Pojawią się także nowe wiaty, oświetlenie, ławki i czytelna informacja pasażerska. Wyższa wysokość peronów pozwoli wygodniej wsiąść do pociągów.

Zobacz też: Wiceminister Kazimierz Smoliński w Gdańsku o kolejowych inwestycjach

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Egzamin na prawo jazdy 2018 - zmiany

Bulwersująca kontrola biletów w Gdańsku

Nieoznakowane radiowozy marki BMW dla pomorskiej policji

Refleks kierowcy autobusu uratował 2 osoby!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki