Modernizacja gospodarstw rolnych - nabór 2018 w obszarze D, m.in. na maszyny - kiedy złożyć wniosek? [termin, zasady]

AGW
Rolnicy wyczekiwali terminu naboru na modernizację gospodarstw w obszarze D, który pozwala kupić sprzęt
Rolnicy wyczekiwali terminu naboru na modernizację gospodarstw w obszarze D, który pozwala kupić sprzęt AGW
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie wniosków na modernizację gospodarstw rolnych 2018 w wyczekiwanym przez rolników obszarze D, czyli tym, który pozwala na zakup maszyn.

"Tegoroczny nabór związany jest z obszarem „D”. Jest on związany z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu", zapowiada Agencja.

Wnioski na modernizację gospodarstw rolnych w komponencie D będzie można składać od 19 lutego do 20 marca 2018 w oddziałach regionalnych Agencji. Poprzednio rolnicy mogli wnioskować o taką pomoc w 2016 roku. Wówczas do ARiMR trafiło ponad 30 tysięcy wniosków. Wnioski są oceniane i punktowane. Im więcej punktów rolnik uzyska, tym wyżej znajdzie się na liście rankingowej i ma większe szanse na dofinansowanie inwestycji.

Pomoc w obszarze „D” pozwala sfinansować m.in. zakup maszyn i urządzeń rolniczych.

Przyjrzyjmy się zasadom, które mówią o tym, kto może ubiegać się o wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych.
Wielkość ekonomiczna posiadanego gospodarstwa musi mieścić się w przedziale od 10 tys. euro do 200 tys. euro. Nieco inaczej jest, jeśli rolnicy składają wniosek wspólnie. W takiej sytuacji łączna wielkość ekonomiczna należących do nich gospodarstw musi wynieść co najmniej 15 tys. euro, "a w roku w którym zostanie złożony przez nich wniosek o wypłatę płatności ostatecznej, gospodarstwo każdego z nich osiągnie wielkość ekonomiczną przynajmniej 10 tys. euro".

Wsparcie przyznawane jest w postaci dofinansowania poniesionych kosztów na realizację danej inwestycji.

Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Może on być wyższy i wynieść 60%. Będzie to miało miejsce w przypadku gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników.

Pieniądze można otrzymać na inwestycje związane z:

  • racjonalizacją technologii produkcji,
  • wprowadzeniem innowacji,
  • zmianą profilu produkcji,
  • zwiększeniem skali produkcji,
  • poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu

Przeczytaj też:

Modernizacja gospodarstw rolnych nabór 2018 w obszarze D - za co można dostać punkty? Sprawdź

;nf[/a]

Na jakie wsparcie może liczyć rolnik? Maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 500 tys. zł. Jeśli prowadzona inwestycja nie jest bezpośrednio związana z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, w tym ich wyposażaniem – wówczas rolnik może liczyć najwyżej na 200 tys. zł.

Wnioski powinny trafiać do oddziałów regionalnych ARiMR, jednak można je tam skierować również za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR, należącego do takiego OR.

Jeśli rolnicy wspólnie składający wniosek mają gospodarstwa na terenie różnych województw, dostarczają formularz do tego oddziału, gdzie jest największa część tych gospodarstw. Wyjątkiem są sytuacje, "w których realizacja operacji obejmuje inwestycje budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego lub inwestycje związane z zakładaniem sadów lub plantacji krzewów owocowych, gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat wówczas wniosek należy złożyć w oddziale regionalnym Agencji właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji", wyjaśnia ARiMR.

Wnioski i załączniki do pobrania są dostępne na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

czas do rozpoczęcia naboru na modernizację D w 2018
Infogram

Rolnicy, którzy w ramach PROW 2007-2013 zakupili: ciągniki, kombajny, opryskiwacze, rozrzutniki nawozów mineralnych, wozy asenizacyjne, ładowacze, przyczepy, ładowarki teleskopowe, wózki widłowe oraz inne maszyny - nie mogą teraz dostać wsparcia na zakup tego samego rodzaju , jak rzecz dofinansowana w ramach PROW 2007-2013 (np. kolejnego rozrzutnika). Taki zakup będzie niekwalifikowalny.

Rolnicy wyczekiwali terminu naboru na modernizację gospodarstw w obszarze D, który pozwala kupić sprzęt
Rolnicy wyczekiwali terminu naboru na modernizację gospodarstw w obszarze D, który pozwala kupić sprzęt AGW

E-wnioski, czyli dopłaty bezpośrednie 2018 przez internet - kiedy będą szkolenia i instrukcje? Już wiemy!

Wideo

Materiał oryginalny: Modernizacja gospodarstw rolnych - nabór 2018 w obszarze D, m.in. na maszyny - kiedy złożyć wniosek? [termin, zasady] - Gazeta Pomorska

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mirek

Nie czego tylko dlaczego i nie sprawiedliwe tylko niesprawiedliwe.

M
Marcin

Czego punktacja jest nie SPRAWIEDLIWA. np.

 

BUDOWA to budowa czego za budowę przechowalni na owoce nie ma punktów !!!!! ani 5 ani 3 !!!!! jak ze świniami jest to wieka nie sprawiedliwość .

F
Farmer

Czy punktacja uległa zmianie ?

F
Farmer

Czy punktacja uległa zmianie ?

Dodaj ogłoszenie