Młodzież na celowniku

  Młodzież na celowniku

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z Markiem Fostiakiem, prezesem (od grudnia 2007) Pomorskiej Federacji Sportu w Gdańsku rozmawia Paweł Kowalski.
  Pomorska Federacja Sportu. Czym właściwie jest? Co robi?

  Jest związkiem stowarzyszeń. Mamy siedmioosobowy zarząd, którego cała uwaga jak pracowników biura skupia się na poprawieniu sytuacji sportu młodzieżowego w naszym regionie.

  Czy federacja skupia wszystkie związki sportowe?

  Skupiamy 29 okręgowych związków oraz przedstawicieli jedenastu dyscyplin, które ze względów formalnych (brak co najmniej trzech klubów działających na terenie województwa) nie mogą utworzyć samodzielnej organizacji. Z bardziej znaczących związków, poza federacją znajduje się jedynie pomorski futbol.

  Jak wysoki jest budżet i skąd pochodzą środki?


  Jesteśmy największym na Pomorzu benificjentem środków samorządu województwa. Na jego zlecenie realizujemy program szkolenia dzieci i młodzieży. Cały budżet PFS wynosi sześć milionów złotych, z czego środki Ministerstwa Sportu i Turystyki, to ponad 3,5 miliona złotych, a środki samorządu wynoszą nieco ponad 2 miliony. Pozostała część wypracowywana jest z własnej działalności.

  Jak liczna jest młodzież korzystająca z opieki federacji?

  Ponad półtora tysiąca najbardziej uzdolnionych młodych sportowców. Trenerów współpracujących z z nami jest około dwustu. Dodam, że liczba organizowanych i współfinansowanych we współpracy z okręgowymi związkami imprez oraz zgrupowań sportowych oscyluje wokół trzech tysięcy rocznie. Warto podkreślić przychylność marszałka Jana Kozłowskiego i pracowników Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego dla poczynań PFS. Owocem tej współpracy będzie podpisanie, mam nadzieję, kolejnej wieloletniej umowy na urzeczywistnienie zadań samorządu wojewódzkiego w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży.

  Jaka jest pozycja Pomorza w ogólnopolskim współzawodnictwie w sporcie młodzieżowym?

  Aktualnie województwo pomorskie zajmuje szóste miejsce w systemie współzawodnictwa dzieci i młodzieży. W ogólnopolskiej klasyfikacji klubowej najwyżej - na 5 miejscu znajduje się AZS AWFiS Gdańsk, na 31 pozycji jest Flota Gdynia, a na 33 - SKŻ Sopot. Wśród gmin najwyżej - na 7 miejscu został sklasyfikowany Gdańsk, na 12 pozycji - Gdynia i na 22 miejscu Sopot.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo