Młodzi gdańszczanie zakładają szkolne spółdzielnie....

  Młodzi gdańszczanie zakładają szkolne spółdzielnie. Uczniowskie biznesy kwitną.

  Anna Olejniczak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Młodzi gdańszczanie zakładają szkolne spółdzielnie. Uczniowskie biznesy kwitną.

  ©mat. pras.

  W 2018 roku w Gdańsku powstało aż 28 uczniowskich spółdzielni. To niezaprzeczalny sukces projektu edukacyjnego, który był przez ponad rok realizowany w gdańskich szkołach przez Stowarzyszenie Morena. Nasze miasto plasuje się obecnie w czołówce najbardziej przedsiębiorczych miast w Polsce, uczniowie mają więc skąd czerpać dobry przykład.
  Młodzi gdańszczanie zakładają szkolne spółdzielnie. Uczniowskie biznesy kwitną.

  ©mat. pras.

  Organizacja pozarządowa Stowarzyszenie Morena, która od 15 lat współpracuje z gdańskimi szkołami, postawiła sobie za cel przygotowanie młodego pokolenia do czynnego wkładu w przyszły rozwój gospodarczy naszego miasta. W ramach projektu w 12 szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych powstało 28 spółdzielni uczniowskich (SU). Gdańscy uczniowie ustanowili tym samym jeden z najlepszych wyników w Polsce.


  Celami projektu było podnoszenie kompetencji uczniów w zakresie przedsiębiorczości, tworzenia pomysłów biznesowych, myślenia projektowego, kreatywności i projektowania oraz komunikacji. Projekt przewidywał także przeszkolenie nauczycieli i opiekunów, którzy mieliby się zaangażować w tę inicjatywę. Oni również mieli okazje rozwinąć swoje kompetencję w tym obszarze.

  Konkurs na szkolny biznes

  Stowarzyszenie Morena opracowało konkurs na Spółdzielnię Uczniowską. Nagrodą było dofinansowanie najlepszych pomysłów oraz pomoc w ich wdrożeniu pod opieką mentorów i doradców.

  Konkurs, ogłoszony w listopadzie 2017 roku, podzielony został na 3 części, które były realizowane przez rok. W pierwszym etapie nauczyciele mieli wyłonić grupę projektową złożoną z co najmniej czterech uczniów oraz zainspirowanie ich do szukania kreatywnego pomysłu na spółdzielnię uczniowską, która odpowiadałaby na lokalną potrzebę. Pomysł musiał być realny i mieć szansę na skuteczne działanie oraz zarabianie.

  W styczniu 2018 rok złożono 77 wniosków, z czego 69 przeszło dalej z pozytywną oceną formalną. Zaangażowało się 308 uczniów pod okiem 17 nauczycieli z 12 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do kolejnego etapu przeszło 30 pomysłów na spółdzielnie uczniowskie.

  Drugi etap obejmował tworzenie biznes planu. Uczniowie i koordynatorzy dostali wsparcie w zakresie szkoleń z zarządzania projektem, marketingu, finansów i rachunkowości. Mieli także dostęp do opieki coachów oraz współpracy z „aniołem biznesu”, którym był najczęściej absolwent z danej szkoły odnoszący sukcesu w biznesie. Wszystkie, ze złożonych 28 projektów uzyskały pozytywną ocenę formalną i przeszły do III etapu. Pomysły zostały zaprezentowane podczas IV. Edycji Targów Czas na Młodzież - Warsztaty Wymiany Doświadczeń, podczas których spółdzielnie uczniowskie dostały szansę przedstawienie swojej działalności szerszej publiczności na stoiskach targowych.

  W ostatnim etapie uczniowie realizowali swoje pomysły. Młodzi przedsiębiorcy wykazali się dużą kreatywnością. W ramach projektu założyli m.in. sklepik szkolny, punkt ksero, wynajem szafek szkolnych, zakład stylizacji fryzjerskich, markę odzieżową, producentów mydła, ekologicznej biżuterii, jak młodzieżowe biuro pracy lub agencję produkcji video.

  Spółdzielnie uczniowskie to nauka prawdziwej przedsiębiorczości

  Promowanie i wspieranie spółdzielni uczniowskich zostało wpisane jako jeden z najbardziej istotnych punktów projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 „Rozwijamy kompetencje i programujemy przyszłość” realizowanego w partnerstwie z miastem Gdańsk.

  Spółdzielnie uczniowskie to nauka prawdziwej przedsiębiorczości pod skrzydłami doświadczonych dorosłych. Praktyka, jaką młodzież zdobywa, jest bezcenną umiejętnością, której nie dostarcza teoria przekazywana podczas lekcji z przedsiębiorczości. To nauka gospodarowania, zarządzania, pracy zespołowej, czyli to co stanowi klucz życia zawodowego.


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo