Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister skarbu oddał port władzom Helu

Krzysztof Miśdzioł
Dla wielu turystów odwiedzających Hel to port rybacki jest właśnie pierwszym miejscem, które oglądają
Dla wielu turystów odwiedzających Hel to port rybacki jest właśnie pierwszym miejscem, które oglądają Krzysztof Miśdzioł
Teraz to helscy samorządowcy będą decydować, jaka ma być przyszłość portu rybackiego i jak ma się on rozwijać. Ogromnej wartości teren rząd przekazał za darmo we władanie gminie

Helscy samorządowcy podpisali w Warszawie umowę z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. Na jej mocy miasto przejęło za darmo wszystkie, warte 42 mln zł udziały w spółce Zarząd Portu Morskiego Hel Koga sp. z o.o.

- W ten sposób staliśmy się właścicielem spółki, która jest właścicielem terenów i infrastruktury portowej, a więc pośrednio miasto włada teraz portem - tłumaczy wiceburmistrz Jarosław Pałkowski.
Samorządowcy zabiegali o to od kilku lat. Jak tłumaczą, teraz będą mogli na dobre zintegrować port z miastem i zadbać o równomierny rozwój całej aglomeracji.

- Chcemy rozwijać funkcję turystyczną portu, tak ważną dla coraz popularniejszego w Polsce i za granicą Helu - zapowiada Pałkowski. - Ale także zachować i rozwijać rybołówstwo. Kutry i łowienie ryb to także atrakcyjne produkty turystyczne. Ale nie chcemy, aby rybołówstwo stało się wyłącznie atrakcją, a przynosiło dochody i miejsca pracy.

Jak to zrobić? Nad tym będą już główkować radni następnej kadencji. Zgodnie z podpisanym w Ministerstwie Skarbu Państwa porozumieniem, w ciągu najbliższego pół roku Rada Miasta Helu ma uchwalić plan rozwoju swojego portu.

Dzięki rosnącej popularności miasta helski port, zwłaszcza w sezonie letnim, zdecydowanie ożywa. Od kilku lat w okresie od maja do września czynne są tu codzienne połączenia tramwajami wodnymi z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem.

Port jest otwarty, turyści nie tylko więc po nim spacerują, ale także korzystają z otwieranych tu w sezonie smażalni i barów. Nowym najbardziej rozpoznawalnym elementem tej części miasta jest "jajo", czyli okrągły budynek mariny zbudowany w ramach tzw. Pierścienia Zatoki Puckiej. Ważnym z punktu widzenia działalności spółki zarządzającej jest fakt, że na rozległych terenach portowych organizowane są w sezonie letnim płatne parkingi dla wczasowiczów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki