Mieszkańcy Pomorza obejrzą wiadomości w... telefonie dzięki funduszom europejskim

Magdalena Sapkowska
Warto sięgać po fundusze unijne i nie należy się zrażać niepowodzeniem, jesteśmy tego najlepszym przykładem - twierdzi Zbigniew Gumuliński, prezes firmy INFO-TV-FM.
Warto sięgać po fundusze unijne i nie należy się zrażać niepowodzeniem, jesteśmy tego najlepszym przykładem - twierdzi Zbigniew Gumuliński, prezes firmy INFO-TV-FM. fot. materiały promocyjne
Wyobraźmy sobie... Mistrzostwa Euro 2012. Polacy grają w finale, nawet utrzymują przewagę w pierwszej połowie, a kibice, którzy nie zdążyli do domu na mecz, stoją na ulicach i z wypiekami na twarzy oglądają transmisję na żywo w... swoich telefonach. Nierealne? Pewnie tylko ta pierwsza część tej historii. Za to telewizja w komórce już za dwa lata nie powinna być najmniejszym problemem dla mieszkańców Pomorza.

Na początku przyszłego roku stanie maszt firmy INFO-TV-FM, który będzie nadawać sygnał takiej mobilnej telewizji, a także transmitować sygnał cyfrowej telewizji do zwykłych domowych odbiorników.

- Zgodnie z decyzją Unii, tradycyjna analogowa telewizja do połowy 2014 roku zostanie wyłączona. Jej miejsce zajmie o wiele lepszy jakościowo przekaz cyfrowy, który odbierać będą wszyscy. W telewizji będzie więcej kanałów, a obraz będzie ostrzejszy - mówi Teresa Tokarska, pełnomocnik zarządu spółki. - A dzięki masztowi w Słupsku Bierkowie zapewnimy dostęp do cyfrowego sygnału dla 70 procent mieszkańców województwa pomorskiego - dodaje.

Ten nowoczesny ośrodek nadawczy powstanie dzięki prawie 800 tys. zł unijnej dotacji z Agencji Rozwoju Pomorza SA. Jednak gdyby nie determinacja i upór firmy polana pod Słupskiem być może nadal stałaby pusta. Komisja przyznająca dotacje odrzuciła bowiem w pierwszym etapie wniosek firmy INFO-TV-FM. -Nie poddaliśmy się. Wiedzieliśmy, że nasz projekt jest dobry. Po konsultacji z prawnikiem przeszliśmy procedurę odwoławczą i dostaliśmy pieniądze - relacjonuje Tokarska.
INFO-TV-FM złożył wniosek do ARP SA o dotację w czerwcu 2009 roku. Komisja przyznała mu 53 punkty na 100 możliwych. Zdaniem spółki, było ich jednak o 26 za mało. Złożyli wyjaśnienia i stosowne dokumenty. Napisali protest, a potem odwołanie. Poprawili także swój wniosek. Aby go jeszcze wzmocnić, powołali się nawet na wystąpienie premiera Donalda Tuska z listopada, w którym podkreślał zalety cyfrowego przekazu telewizji i... udało się. W czerwcu ich wniosek został rozpatrzony pozytywnie przez ekspertów z Agencji Rozwoju Pomorza SA, a miesiąc później dostali 785 340 zł dofinansowania do inwestycji wartej ponad 2 mln zł. Dokładnie tyle, o ile wnioskowali.

- Gdyby nie dotacja, pewnie nie udałoby się w tym roku rozpocząć inwestycji - mówi Tokarska.
Budowa masztu i towarzyszących mu nadajników zakończy się do 30 listopada. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 1 stycznia w eter pójdzie pierwszy sygnał. Inwestycja jest w pełni bezpieczna dla okolicznych mieszkańców, nie zagraża też środowisku. To bardzo ważne kryterium. Gdyby było inaczej, nie byłoby możliwe otrzymanie unijnej dotacji.

- Spełniamy wszystkie normy, w tym założenia programu Natura 2000 - podkreśla Tokarska.
Aby budować ponad 100-metrowe maszty, firma przeszła długą drogę. - Zaczynaliśmy w latach 90. jako nadawca sygnału radiowego lokalnej radiostacji w Zamościu. Dziś mamy 27 masztów w całej Polsce. Ten w Słupsku będzie 28 - wylicza Anna Kamińska z INFO-TV-FM.

Pomorze jest nowym obszarem działania spółki. Dotychczas koncentrowali się głównie na transmitowaniu sygnału radiowego i telewizyjnego, najpierw na Lubelszczyźnie, potem w innych częściach kraju. Ważnym krokiem w rozwoju spółki stała się telewizja moblina - tę usługę, jako jedyni w Polsce, testują już w 11 miastach. Oczywiście element innowacyjności też nie był bez znaczenia przy procedurze weryfikacji wniosku. Jak podkreśla Anna Kamińska, telewizja w komórce to przyszłość. Można oglądać ją wszędzie, np. w poczekalni u lekarza, a nawet ukradkiem w pracy.
- Transmitujemy te same stacje, które można oglądać w telewizorze - telewizję publiczną, TVN, Polsat, kanały tematyczne. Wszystko na żywo, bez przerw, opóźnień i zakłóceń - wyjaśnia.
A co na to potencjalni klienci? Na zlecenie INFO-TV-FM ośrodek GFK Polonia przeprowadził badania, z których wynika, że aż 75 procent ankietowanych chciałoby mieć dostęp do telewizji w swoim telefonie.

Konkurs
Kolejny konkurs dla najmniejszych firm już się rozpoczął i potrwa do 16 listopada 2010 roku.
Mikroprzedsiębiorstwo może się ubiegać o dotację, składając wniosek o dofinansowanie projektu do Agencji Rozwoju Pomorza SA. Nabór wniosków odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Mikrofirma może otrzymać dofinansowanie do 100 tys. zł. Kwota ta może stanowić do 60 proc. wydatków kwalifikujących się do dofinansowania, natomiast pozostałą część środków, tzw. wkład własny, wnioskodawca musi sam zabezpieczyć.

Jak przebiega proces oceny wniosków
Dotacje dla przedsiębiorców, które są obsługiwane przez ARP SA, przyznawane są w ramach tzw. konkursów, ogłaszanych w mediach oraz na stronie internetowej agencji.
Wybór projektów następuje w procesie składającym się z trzech etapów: oceny formalnej, oceny wykonalności oraz oceny strategicznej danego wniosku o dotację.
Etapy oceny są ściśle określone i dokonywane są one na podstawie kryteriów wyboru projektów przyjętych dla Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (RPO WP). Kryteria te są jawne i jasno sprecyzowane. Określają one m.in., jakie elementy wniosku podlegają ocenie i ile punktów można uzyskać. Wnioskodawca ma dostęp do tych dokumentów przez stronę internetową www.arp.gda.pl
Znajdują się one w zakładce "Regulaminy i Kryteria Wyboru Projektów", w części poświęconej funduszom europejskim i programowi regionalnemu - noszą nazwę "Kryteria wyboru projektów" oraz "Informacja o trybie stosowania kryteriów wykonalności i strategicznych w ramach RPO dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013". Informacja o trybie to dokument, w którym opisano poszczególne kryteria i przyporządkowano im możliwą do uzyskania liczbę punktów.
Ocena formalna wniosku dotyczy m.in. poprawności sumy kontrolnej (*) wersji elektronicznej i papierowej wniosku, i tego czy przedsiębiorca złożył komplet wymaganych dokumentów. Ocena wykonalności zakłada weryfikację pod względem techniczno-technologicznym, finansowo-ekonomicznym i środowiskowym.
Ocena strategiczna pozwala określić, czy projekt jest zgodny i istotny ze względu na politykę regionalną oraz jaki ma wpływ na społeczno-gospodarczy rozwój województwa. Tu oceniane są m.in. zgodność z przesłankami i spodziewanymi efektami zawartymi w dokumentach programu regionalnego, wpływ projektu na wzrost inwestycji w regionie oraz na poszerzenie liczby produktów i usług świadczonych przez wnioskodawcę. Ponadto oceniana jest lokalizacja planowanego przedsięwzięcia, jego wpływ na ochronę środowiska.
Wynikiem oceny strategicznej jest liczba punktów, którą otrzymuje każdy projekt. Tak powstaje lista projektów, uszeregowanych według liczby przyznanych punktów, przekazywana pod obrady Zarządu Województwa Pomorskiego, który podejmuje decyzję o wyborze do dofinansowania.

* Suma kontrolna - ciąg liczb generowany automatycznie przez program komputerowy Generator Wniosków MSP, w którym należy przygotowywać wniosek o dofinansowanie projektu w ramach RPO WP. Ciąg liczb powinien być identyczny w wersji papierowej i elektronicznej wniosku, ulega każdorazowo zmianom przy wprowadzaniu nowych informacji do formularza wniosku.

Uniknąć błędów
Rafał Mitianiec, z-ca dyr. Regionalnej Instytucji Finansującej ds. kontraktowania ARP SA
- Przygotowując się do złożenia wniosku, beneficjent powinien zdefiniować precyzyjnie potrzeby, pod których kątem przygotuje projekt, oraz cele. Ogłoszenie zawsze skierowane jest do określonej grupy np. mikroprzedsiębiorstw lub małych i średnich firm. Istotne jest złożenie wniosku we właściwym dla danego typu beneficjenta konkursie. Niezbędna jest analiza kryteriów oceny projektów, która pozwoli prawidłowo uzasadnić realizację zaplanowanych działań. Pamiętajmy, że bez właściwie określonych potrzeb nie ma projektu. Przygotowując wniosek, przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań: co i dlaczego chciałby zmienić w wyniku jego realizacji? Jakie działania podejmie, aby osiągnąć cel? Jakich nakładów i zasobów potrzebuje? Jakich efektów oczekuje? To dobry wstęp.

Restauratorzy załamani decyzją premiera

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.