Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy mogą zgłaszać pytania dotyczące modernizacji Port Service

Paweł Durkiewicz
Adam Warżawa/ Archiwum
Urząd Miejski podał do publicznej wiadomości projekt modernizacji zakładu Port Service wraz z raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Teraz mają się do niego ustosunkować mieszkańcy.

W 2013 roku Urząd Marszałkowski przeprowadził w spółce Port Service kontrolę, w wyniku której wydano decyzję zobowiązującą zakład do gruntownej modernizacji.

W tym roku Port Service dwukrotnie składało wnioski w celu uzyskania decyzji Urzędu Miejskiego o środowiskowych uwarunkowaniach na modernizację zakładu i pozwolenia na budowę. Pierwszy wniosek został odrzucony, drugi, po kilkukrotnym uzupełnieniu dokumentacji, jest obecnie upubliczniany pod kątem raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Obwieszczenia informujące o wszczęciu postępowania pojawiły się na Stogach, w Nowym Porcie i Letnicy.

Afera Port Service: Były wicewojewoda, Krzysztof P. na ławie oskarżonych

– Prosimy o wszelkie uwagi dotyczące zakresu modernizacji, odpowiemy na każde państwa zapytanie – zapewnia Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego. Raport o oddziaływaniu modernizacji na środowisko jest dostępny na stronie gdańskiego magistratu.

Z materiałami można także się zapoznać w Wydziale Środowiska Urzędu Miejskiego przy ulicy Kartuskiej 5 w Gdańsku, pokój nr 318, w godzinach pracy urzędu.

- Uważnie słuchamy zastrzeżeń mieszkańców i ekspertów na temat przedsięwzięcia – mówi Lorek. - Inwestor jest zobowiązany przestrzegać przepisów prawa i jeśli będą faktyczne zastrzeżenia, będzie musiał poprawić swój wniosek.

Urzędnicy poinformowali również, że zamierzają zlecić niezależną ekspertyzę w zakresie możliwości efektywności modernizacji w Port Service.

Wokół Port Service zrobiło się głośno w maju 2012 r., kiedy mieszkańcy zaczęli zgłaszać lokalnym mediom nieprawidłowy sposób przechowywania niebezpiecznych odpadów sprowadzonych z Ukrainy w 2011 r.

Afera w Port Service. Trzy osoby zostały oskarżone

Tysiące worków z ziemią zanieczyszczoną toksycznym heksachlorobenzenem zalegały na terenie całego zakładu, w tym nawet na tzw. tacach przeciwrozlewowych (wybetonowanych misach okalających olbrzymie zbiorniki ścieków przemysłowych). Szkodliwe substancje miały zostać unieszkodliwione w piecach spalarni, jednak kolejne badania pokazały, że w popiołach i żużlu wciąż były obecne toksyny.Pozostałości wywiezione zostały do żwirowni w Ełganowie pod Pruszczem Gdańskim.

W lipcu tego roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku po dwuletnim śledztwie postawiła w tej sprawie zarzuty trzem osobom. Oskarżeni zostali Krzysztof P., były prezes firmy Port Service oraz Piotr i Patryk P., właściciele firmy zajmującej się zagospodarowywaniem odpadów.

Zeszłoroczna kontrola Urzędu Marszałkowskiego wykazała m.in. wadliwe działanie kotła, w którym odbywało się termiczne unieszkodliwianie odpadów.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki