Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Wejherowo poznali nocne życie sów [ZDJĘCIA]

Redakcja
Mieszkańcy gminy Wejherowo poznali nocne życie sów [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy gminy Wejherowo poznali nocne życie sów [ZDJĘCIA] Stowarzyszenie Ochrony Sów
Sowy to ciągle mało znane, tajemnicze i niezwykłe ptaki. Wśród ludzi wzbudzają zarówno euforię, jak i niekiedy strach. A ten - jak przekonują eksperci - wiąże się z niewiedzą. Dlatego Stowarzyszenie Ochrony Sów w partnerstwie z Nadleśnictwem Wejherowo zorganizowało bezpłatne warsztaty „SOS dla sów” dla zainteresowanych, na których przedstawiono tajemnice sowiego życia. Była to również okazja do obserwowania tej wąsko wyspecjalizowanej grupy ptaków w ich naturalnym środowisku.

- Spotkania terenowe są częścią naszego rocznego projektu edukacyjnego „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności” dotowanego przez WFOŚiGW w Gdańsku i cieszą się ogromną popularnością. Celem warsztatów było szerzenie i promowanie wiedzy o gatunkach sów, które są mało poznanymi ptakami z racji tego, że są to głównie zwierzęta nocne - mówi Michał Malawski, ze stowarzyszenia Ochrony Sów.

Na terenie województwa pomorskiego zorganizowano już dziewięć takich warsztatów, w których łącznie uczestniczyło ponad 300 osób. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w ubiegły piątek w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej MUZA. - W Polsce mamy 10 gatunków lęgowych sów. Najmniejsza to sóweczka. Jest może trochę większa od wróbla. Są jeszcze pójdźka, włochatka, uszatka, płomykówka, puszczyk, uszatka błotna, puszczyk uralski, puszczyk mszarny oraz puchacz - wylicza Malawski, który przy okazji dodaje, że liczba puchaczy owiana jest tajemnicą. - Tych danych nie podaje się nawet na konferencjach naukowych. Z racji tego, że jest to bardzo niezwykły ptak, przy czym bardzo płochliwy. Bardzo często bywa tak, że będąc nawet 500 m od jego gniazda puchacz zostaje wypłoszony i nie wraca już do swojego lęgu pozostawiając małe.

Podczas warsztatów ich uczestnicy dowiedzieli się również o ważnych funkcjach, jakie pełnią sowy w leśnym ekosystemie.

- To są przede wszystkim nocne drapieżniki. Po prostu czyszczą teren z gryzoni. Ograniczają populację myszy - tłumaczy Malawski. - Ale przede wszystkim ich obecność świadczy o różnorodności lasu - podkreśla.

Mimo to nie wszyscy nastawieni są z sympatią do sów. Niechęć do tych ptaków - jak twierdzą eksperci -  bierze się m.in. stąd, że ich głosy nie brzmią tak mile dla ludzkiego ucha jak śpiew słowika, kosa

czy skowronka.

- Np. płomykówka, to ptak, którego spotkamy przede wszystkim w krajobrazach rolniczych. Na swoje gniazda wybiera stodoły, strychy, ruiny, czy kościelne wieże.  Głos tej sowy potrafi być bardzo przerażający i jak ktoś go nie zna i usłyszy w nocy, to może się wystraszyć. Stąd dźwięki wydawane przez płomykówkę niekiedy mylone są - jak niektórzy twierdzą - ze zjawami - opowiada Michał Malawski.

Odgłosy wydawane przez niektóre gatunki możemy przyrównać też do dźwięków z naszego otoczenia. Takie skojarzenia łatwiej zapamiętać. I tak głos terytorialny samca sóweczki przypomina źle naoliwioną huśtawkę bądź skrzypiący rower, a głos włochatki - jadącą z daleka lokomotywkę.

Jak każde stworzenie, także i sowy narażone są na różne niebezpieczeństwa. Jednym z głównych zagrożeń jest gospodarka leśna.

- Podczas szkoleń dla leśników uczulamy ich na wycinkę drzew. Tam mogą znajdować się gniazda sów - ostrzega Malawski.

Prowadź obserwację przez internet

W trakcie warsztatów jego uczestnicy udali się również w teren, gdzie próbowali nauczyć się rozpoznawania choćby kilku głosów różnych gatunków sów. Swoimi spostrzeżeniami mogą pochwalić się w Atlasie Sów Polski.

- Czyli bazie obserwacji żywych czy martwych osobników oraz śladów ich bytowania. Jest to internetowa aplikacja, która w bardzo prosty sposób pozwala prowadzić obserwację - zachęca Michał Malawski, ze stowarzyszenia Ochrony Sów.

 

 

Tomasz Smuga

[email protected]
 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki