Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkasz go w lesie i ogrodzie. Po co on tak pełza? Pełzacz i jego niespotykane życie na drzewie

Justyna Madan
Justyna Madan
- Zimą odzywa się rzadko. Za to na wiosnę staje się bardzo gadatliwy. Cały czas pod dziobem szczebioce. Najlepiej usłyszeć go w marcu, zanim przyleci całe śpiewające towarzystwo do Polski. Później zagłuszają go inne ptaki i trudniej wyłapać jego śpiew spośród całego wiosennego wrzasku i hałasu – wyjaśnia Leśny Budzik Lasów Państwowych.
- Zimą odzywa się rzadko. Za to na wiosnę staje się bardzo gadatliwy. Cały czas pod dziobem szczebioce. Najlepiej usłyszeć go w marcu, zanim przyleci całe śpiewające towarzystwo do Polski. Później zagłuszają go inne ptaki i trudniej wyłapać jego śpiew spośród całego wiosennego wrzasku i hałasu – wyjaśnia Leśny Budzik Lasów Państwowych. pixabay.com
Akrobatą może nie jest, ale po drzewach porusza się w tak charakterystyczny sposób, że zwraca na siebie uwagę. Zresztą jego nazwa nie wzięła się z powietrza. Taki jest właśnie pełzacz. Może być leśny i ogrodowy, trochę się od siebie różnią, ale pożywienie zdobywają i swoje gniazda budują w podobny sposób. Po co więc pełzacz tak pełza po drzewie?

Spis treści

- Pełzaczy jest dwóch – leśny i ogrodowy. Rozróżnić je właściwie można tylko po głosie. Cechy ubarwienia i budowy ciała są tak podobne, że bez sfotografowania obiektu właściwie nie jesteśmy w stanie ich przyporządkować do któregokolwiek z gatunków. Te dwa pełzacze doskonale nadają się zatem do zabawy znanej dzieciom – porównaj i znajdź 5 szczegółów – czytamy na blogu Lasów Państwowych.

Zobacz: Tak wygląda pełzacz

Czym różni się pełzacz leśny od ogrodowego?

Pełzacz leśny to niewielki ptak, długość jego ciała to ok. 14 cm, a ubarwienie jego piór przypomina odrobinę korę drzew, więc wcale nie tak łatwo go wypatrzeć. To, co go wyróżnia, to charakterystyczny, długi i cienki dziób. Po tym również można odróżnić pełzacza leśnego od ogrodowego. Dziób tego drugiego jest trochę dłuższy.

Kolejną cechą, którą różnią się te dwa ptaki, jest spód ciała. U leśnego jest on biały, w przypadku ogrodowego okolice kuperka są beżowe. Brew pełzacza ogrodowego jest ciemniejsza, a końcówki lotek wyraźnie białe.

I chociaż, jak sama nazwa wskazuje, pełzacz leśny jest to ptak typowo związany z lasem, można go spotkać też na drzewach rosnących na polach.

Niezwykłe życie pełzacza

- Bardzo charakterystyczny jest sposób, w jaki pełzacz zdobywa pokarm. Porusza się on powoli w górę pnia, penetrując dzióbkiem zagłębienia i spękania kory drzewa. Szuka tam owadów i ich larw oraz pająków. Żywi się także małymi nasionami – wyjaśniają Lasy Państwowe.

Pełzacz nie spędza jednak swojego czasu na jednym drzewie. Kiedy już się naje, a kora drzewa jest spękana, przenosi się na kolejne. Swoje polowanie zaczyna od dołu, powoli pełza w górę drzewa, poszukując co lepszych smakołyków. W takich piruetach pomagają mu silne pazurki.

Drzewo to również dla tych ptaków dom. Pęknięcie w drzewie? Świetnie nada się na założenie gniazda. Przez mozaikę barw, którą tworzą piórka, bardzo trudno jest dostrzec pełzacza na drzewie. Warto jednak spróbować go znaleźć i poświęcić trochę czasu na obserwację tego niezwykłego ptaka.

Ciekawostki o pełzaczach

Chociaż są do siebie tak bardzo podobne, spędzają jednak czas w innych miejscach. Leśny najbardziej lubi stare lasy leśne i mieszane, ogrodowy natomiast wybiera parki, sady i ogrody. Co jeszcze warto wiedzieć o tym ciekawym ptaszku?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spotkasz go w lesie i ogrodzie. Po co on tak pełza? Pełzacz i jego niespotykane życie na drzewie - Strefa Agro

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki