Mieszkańcy Czarlina rozdzieleni drogą krajową nr 91. Chcą kładki dla pieszych, która ułatwi drogę do stacji PKP i sklepu

Jagoda KickaZaktualizowano 
Wyremontowana dk 91 podzieliła Czarlin na dwie części. Mieszkańcy domagają się budowy kładki dla pieszych Jagoda Kicka
W wyniku remontu drogi krajowej nr 91 ze skrzyżowaniem drogi krajowej nr 22 w miejscowości Czarlin (powiat tczewski) zamknięto przejazd z ciągu ul. Dworcowej na drodze krajowej nr 91 - w ten sposób uniemożliwiając mieszkańcom przejście na drugą stronę. Podczas remontu przesunięto przejście dla pieszych aż o 400 metrów w kierunku Tczewa.

- Takie rozwiązanie podzieliło wieś na dwie części – mówi pan Andrzej, jeden z mieszkańców Czarlina. - To duże utrudnienie dla tych, którzy mieszkają po drugiej stronie – dodaje.

Zamknięcie przejścia w tym miejscu utrudniło życie szczególnie starszym mieszkańcom oraz matkom z małymi dziećmi. Jeżeli nie mają samochodu, muszą pokonywać 2 450 metrów w jedną stronę, aby dostać się do przejścia dla pieszych.

- Mamy ograniczony również swobodny dostęp do komunikacji PKP, a wiele osób właśnie pociągiem podróżuje do pracy – mówi Krystyna Nalik, sołtys Czarlina.

Według mieszkańców jednak największym problemem jest to, że nie mogą bez problemu udać się na zakupy.
- Łatwiej pojechać samochodem niż iść pieszo, ale nie wszyscy ten samochód mają – mówi pani Eugenia. - Dla mnie to duży problem chodzić tyle kilometrów po zakupy, a jeszcze trzeba z nimi wrócić do domu – dodaje.

Czarlin podzielony przez dk 91. Mieszkańcy proszą o kładkę

Mieszkańcy Czarlina rozwiązanie swojego problemu znaleźli w Gniewie.
- Wszędzie, gdzie zamykane są takie przejścia, robi się kładki – mówi pan Andrzej. - Według nas postawienie takiej kładki było by najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Ona może być w kształcie półksiężyca. Chodzi nam tylko o przejście dla pieszych – dodaje.

- Wszędzie, gdzie zamykane są takie przejścia, robi się kładki – mówi pan Andrzej. - Według nas postawienie takiej kładki było by najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Ona może być w kształcie półksiężyca. Chodzi nam tylko o przejście dla pieszych – dodaje.

W minionym tygodniu odbyło się spotkanie samorządowców z mieszkańcami w sprawie kładki.
- Sprawa trwa już od 2015. Myślę, że to jest do zrobienia, wymagałoby tylko zaangażowania niektórych samorządowców – mówił podczas spotkania wójt gminy Krzysztof Augustyniak. - Miejsce, które mogłoby posłużyć jako podstawa jest już przygotowane. Uważam, że najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców i na tym powinniśmy się skupić.

Mieszkańcy Czarlina rozdzieleni drogą krajową nr 91. Chcą kł...

Zapytaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, czy byłaby szansa na powstanie kładki w Czarlinie. Według Dyrekcji jej budowa mija się z celem, gdyż są już inne plany na zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa.

- W czasie przebudowy drogi krajowej nr 91 nie można było zachować w tym miejscu skrzyżowania, ponieważ zostały wydłużone pasy zjazdowy i włączeniowy na drogę, gdyż poprzednie były zbyt krótkie – wyjaśnia Piotr Michalski z GDDKA. - Niezależnie od tego, przy projektowaniu rozbudowy drogi krajowej nr 22 zostało uwzględniony ciąg pieszo-rowerowy od Czarlina do Knybawy, który umożliwi bezpieczne przejście nad drogą krajową nr 91. Do tego - już w czasie trwającej inwestycji - zostały zaprojektowane zejścia z chodnika bezpośrednio na perony stacji kolejowej. Te inwestycje zapewnią mieszkańcom zachodniej części Czarlina dobre i bezpieczne dojście do stacji – dodał.

Problem w tym, że nie wiadomo - nawet w przybliżeniu - kiedy te plany zostaną zrealizowane.

Czytaj także

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

polecane: Polska jest częścią zagłębia motoryzacyjnego Europy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie