reklama

Miejsca religijnego kultu w powiecie kościerskim

Maciej WajerZaktualizowano 
Ciekawe historie wiążą się z miejscami kultu religijnego w Wieprznicy.

Symboli religijnych nie brakuje w miejscowości Wieprznica położonej na terenie gminy Kościerzyna. To niewielka wieś, o której pierwsze wzmianki pojawiają się w XVII wieku. Już wówczas wspomniano, że wieś dzieli się na dwie części: Wieprznicę oraz Wieprznicę Młyn. Ta druga położona jest na skraju jeziora Garczyn. Młyn funkcjonował tutaj już w XVII wieku, a przy nim działał również tartak. W XX wieku jego właścicielem był niejaki Paweł Czapiewski. Co ciekawe, to miejsce w czasie działań wojennych było terenem, gdzie stacjonowali partyzanci Gryfa Pomorskiego. Obecnie sołectwo Wieprznica liczy sobie nieco ponad 100 mieszkańców i obejmuje dwie wioski – Wieprznicę i Owśnice, o których pisaliśmy kilka tygodni temu.

Pierwszy z symboli religijnych można spotkać przy drodze leśnej prowadzącej z Kościerzyny w kierunku Wieprznicy. Jest nim drewniany krzyż. Został on postawiony na początku lat 90. minionego stulecia. Jak podkreślają mieszkańcy tej miejscowości, stanął w miejscu, w którym wcześniej stał krzyż. Ten ostatni został przekazany do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że pierwszy tego rodzaju obiekt miał być postawiony w 1766 roku jako pamiątkę z okazji 800 rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu. Krzyż był miejscem spotkań dzieci z Wieprznicy, które pieszo udawały się do szkoły w Kościerzynie. W trakcie II wojny wojny światowej opisywany krzyż został zniszczony przez Niemców. Został wywieziony do Kościerzyny. Po wojnie chciano postawić nowy, jednak udało się odnaleźć ten stary i go odnowić i ustawić w dawnym miejscu. Jak zaznacza w swojej publikacji ks. dr Leszek Jażdżewski, poświęcono go w roku 1946.

Niewątpliwie jedną z najciekawszych i jednocześnie najpiękniejszych kapliczek można spotkać na posesji państwa Czapiewskich. W tym przypadku mamy do czynienia z grotą z kamienia, w której znajduje się figura Matki Boskiej. Grota znajduje się nieopodal młyna. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się kapliczka poświęcona Matce Bożej Niepokalanie Poczętej. Została ufundowana przez Pawła Czapiewskiego i była wyrazem podziękowania za ocalenie 6 synów oraz całej rodziny w czasie wojny. Kapliczka była murowana, a jednym z jej elementów był kamień młyński.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie