Miejsca religijnego kultu cz. III

Maciej WajerZaktualizowano 
Na terenie powiatu kościerskiego nie brakuje miejscowości, na terenie których spotkać można nawet kilkanaście symboli związanych z kultem religijnym.

Taki obiekty można spotkać głównie w większych wioskach, a przykładem może być Wielki Klincz w gminie Kościerzyna.

O parafii klińskiej pisaliśmy już w we wcześniejszych numerach, ale warto przypomnieć, że jej początki sięgają lat 30. XX wieku. Wówczas we wsi pojawili się przedstawiciele Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Przejęli oni nieruchomości od wojska i przystąpili do organizacji parafii. Ich działalność została brutalnie przerwana w okresie II wojny światowej. Po wojnie pierwsi misjonarze powrócili do Wielkiego Klincza już w marcu 1945 roku. 25 lat później decyzją ówczesnego biskupa Kazimierza Kowalskiego utworzono we wsi parafię pod wezwaniem Świętej Rodziny.

W Wielkim Klinczu można spotkać bardzo wiele obiektów sakralnych. Jednym z nich z pewnością jest miejscowy cmentarz zlokalizowany w centrum wsi, który powstał na początku lat 70. minionego stulecia. Warto dodać, że na terenie nekropolii znajduje się kapliczka, a w niej płaskorzeźba z wizerunkiem Świętej Rodziny.

Kolejna kapliczka z wizerunkiem św. Józefa z dzieciątkiem Jezus znajduje się obok plebanii. Natomiast przy świątyni można zauważyć również krzyż misyjny. Ustawiono go na pamiątkę misji świętych przeprowadzonych w parafii w 2005 roku. Warto dodać, że w tym samym roku postawiono i poświęcono obelisk poświęcony św. Janowi Pawłowi II.

Natomiast na jednym ze skrzyżowań (jedna z ulic prowadzi do kościoła) znajduje się krzyż. Został on ufundowany przez rodzinę Wiatrów, która w ten sposób chciała podziękować za uratowanie z wypadku pana Andrzeja Wiatra, który miał miejsce na trasie do Niemiec. Jako ciekawostkę należy podać fakt, że wcześniej w tym miejscu stał krzyż, który został przeniesiony z ołtarza głównego z kościoła w Wielkim Klinczu. Jeśli chodzi o kapliczki, to jedną z największych w tej miejscowości można spotkać na skrzyżowaniu ulic Wybickiego i Klasztornej. Dodajmy, że ma ona bezpośredni związek z historią II wojny światowej. Kapliczka jest wyrazem pamięci o pomordowanych mieszkańcach Wielkiego Klincza, którzy swoje życie stracili w wyniku działań hitlerowców oraz sowietów.

Jedną z najpiękniejszych kapliczek jest obiekt poświęcony Matce Bożej Fatimskiej. Znajduje się ona na terenie posesji państwa Aliny i Bogusława Czapiewskich i przez nich została ufundowana. Gipsowa figura ma wysokość około 1,5 metra.

Symbole kultu maryjnego można również spotkać na prywatnych posesjach. Przykładem są m.in. państwo Kobierowscy. Na terenie ich posesji w 1980 roku postawiono kapliczkę Matki Bożej Licheńskiej. Figurka została przywieziona z Lichenia, a kapliczka została wykonana przez nieżyjącego już Jana Kobierowskiego.

Trzeba też zaznaczyć, że miejsca kultu religijnego w Wielkim Klinczu mają wiele ciekawych historii. Świadczyć o tym może krzyż znajdujący się przy gospodarstwie Marii Formela. Został on postawiony w latach 60. XX wieku przez Agnieszkę Wantoch-Rekowską. Co ciekawe, przed wojną gospodarstwo należało do właśnie do państwa Wantoch-Rekowskich, którzy w miejscu obecnego krzyża postawili przed wojną kapliczkę. Niestety, została ona zniszczona w czasie hitlerowskiej okupacji. Podobny los spotkał krzyż, który był zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Rzemieślniczej i Rogali. Został zniszczony przez Niemców, ale po wojnie natychmiast postawiono nowy.

Warto na koniec wspomnieć, że jedną z miejscowości należących do parafii w Wielkim Klinczu jest Mały Klincz. Pomimo tego, że nie jest to duża miejscowości, to można w niej spotkać religijne obiekty. Jeden z nich znajduje się w centrum wsi, niedaleko przystanku autobusowego. Jak ważną rolę odgrywa w życiu mieszkańców, niech świadczy fakt, że w maju odbywają się tam nabożeństwa majowe.

W przygotowaniu tego artykułu autor korzystał z publikacji ks. dra Leszka Jażdżewskiego „Krzyże i kapliczki na terenie gminy Kościerzyna”

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie