MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto opracowało koncepcję zagospodarowania Przymorza Małego. Mieszkańcy historycznego osiedla przeciwni wysokiej zabudowie

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Mieszkańcy Przymorza Małego protestują przeciwko planom budowy wysokich budynków.
Mieszkańcy Przymorza Małego protestują przeciwko planom budowy wysokich budynków. Piotr Hukało
Mieszkańcy przedwojennej części Przymorza położonej w sąsiedztwie stacji SKM, sprzeciwiają się stawianiu przy ul. Kołobrzeskiej obiektów do 20 metrów wysokości. - To kontynuacja powolnego wchłaniania historycznego osiedla. Za kilkanaście lat będzie tu zaplecze rozrywkowo-hotelowe dla biurowców z ul. Grunwaldzkiej – mówią zaniepokojeni mieszkańcy.

Koncepcję planu zagospodarowania części Przymorza Małego omówiono podczas ubiegłotygodniowej (24.06.2020) Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska.

- To kontynuacja planów, które z powodzeniem funkcjonują bliżej ul. Rzeczypospolitej, gdzie mamy już 20-metrową zabudowę pierzejową – mówi radna Emilia Lodzińska, przewodnicząca komisji. - Urbanistycznym założeniem jest stworzenie jednego, zwartego ciągu wzdłuż ul. Kołobrzeskiej, co z jednej strony, pozwoli uporządkować zabudowę, z drugiej ochroni akustycznie mieszkańców domków jednorodzinnych przed hałasem.

Mieszkający na historycznym osiedlu kolejarzy mają odmienne zdanie. Zaproponowana koncepcja dopuszcza w pierzejach ul. Kołobrzeskiej (pomiędzy Słupską a Szczecińskiej) zabudowę do wysokości 20 m, czyli sześciu kondygnacji z funkcjami mieszkaniowo-usługowymi. W obrębie dwóch 35- oraz kilkunastu 17-metrowych budynków wielorodzinnych z lat 70. utrzymano dotychczasowe parametry, pozostałą część osiedla objęto ograniczeniami do 10 metrów z wyłączeniem kwartału pomiędzy Kołobrzeską, Arkońską a Lęborską, gdzie plan dopuszcza budynki do 13 lub 14 m. Dodatkowo plan podkreśla historyczne podziały działek z domami jednorodzinnymi i w zabudowie bliźniaczej oraz nadaje kilkudziesięciu budynkom statusu obiektów o wartościach kulturowych.

Gdańsk Przymorze Małe. Zamiast osiedla, zaplecze rozrywkowo-hotelowe?

Właściciele prywatnych nieruchomości widzą w propozycji Biura Rozwoju Gdańska kontynuację powolnej zabudowy osiedla wysokimi obiektami, z którymi walczą na różne sposoby od kilku lat. Nie jest tajemnicą, że zainteresowanie inwestorów tą częścią Przymorza jest olbrzymie. Niektórzy skupują mniejsze nieruchomości i występują o warunki zabudowy, albo chcą realizować budowy na podstawie tzw. lex deweloper. Mieszkańcy zwracają uwagę, że przedstawiona przez miasto koncepcja MPZP zbiega się w czasie z decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku, które uchyliło decyzję prezydent Gdańska, ustalającą warunki zabudowy dla 20-metrowego hotelu, który miałby stanąć na rogu ulic Kołobrzeskiej i Arkońskiej. Jak zaznaczyła SKO, „zasada dobrego sąsiedztwa oznacza konieczność dostosowania nowej zabudowy do wyznaczonych przez zastany w danym miejscu stan dotychczasowej zabudowy”.

- SKO jednoznacznie wypowiedziało się dlaczego tak duże obiekty nie powinny powstawać w tej okolicy, tymczasem zaproponowana koncepcja wpisuje się dokładnie w to przeciwko czemu protestujemy – mówi Maria Łapińska, zastępca przewodniczącego zarządu Rady Dzielnicy Przymorze Małe. - Niestety, przedwojenne osiedle stopniowo kurczy się za sprawą wysokich budynków. Dogęszczane są kolejne ulice, nie ma śladu po boiskach czy placach zabaw. Inwestorzy przejmują domy wystawiane na sprzedaż i w ten sposób powiększają obszar swojego oddziaływania. Jak tak dalej będzie, za kilkanaście lat stanie tu zaplecze rozrywkowo-hotelowe dla biurowców z ul. Grunwaldzkiej. Dlatego naszym zdaniem miasto powinno objąć ten obszar swoją ochroną.

protest na gdańskim Przymorzu. Co na to gdański magistrat?

Według urzędników zaproponowana koncepcja zabezpiecza przede wszystkim interes właścicieli domów jednorodzinnych oraz w zabudowie bliźniaczej, m.in. poprzez ograniczenie wysokości do 10 metrów na większej części terenu.

- Celem sporządzenia projektu planu jest wyznaczenie warunków dla nowych inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony wartości zabytkowych obszaru - historycznej struktury zespołu zabudowy oraz znajdujących się tam budynków – przekonuje Olimpia Schneider, kierownik referatu prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku. - W trakcie prac nad planem przeprowadzono analizę wysokości pierzei ul. Kołobrzeskiej na odcinku od skrzyżowania z aleją Rzeczypospolitej do alei Grunwaldzkiej. W analizie uwzględniono istniejącą zabudowę mieszkaniową o wysokości 18 m, usługową o wysokości 18-25 m (PKO S.A., Alfa Centrum, Auchan, biurowiec PKS, akademik z hotelem) oraz wysokości zabudowy, która będzie realizowana na podstawie obowiązujących planów miejscowych. W analizowanym obszarze dominuje zabudowa pięciokondygnacyjna, do 20 m wysokości. Na stykach z historyczną zabudową zaproponowano obniżenie wysokości w celu płynnego przejścia do 10 m. Proponowane rozwiązania projektowe nie będą zatem negatywnie oddziaływać na charakter historycznej struktury obszaru.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy plan miejscowy dla Oliwy w pobliżu kompleksu Alchemia

BRG podkreśla, że na obszarze planu utrzymano charakter istniejącej zabudowy z różnych okresów - lat 30., 50., 70. i późniejszych, a dla zachowania spójności pierzei na całej długości Kołobrzeskiej, zaproponowano wysokość zabudowy na poziomie nie przekraczającym 20 m. Przedstawione w projekcie parametry urbanistyczne oraz wysokości będą jeszcze konsultowane z mieszkańcami na posiedzeniu Rady Dzielnicy Przymorze Małe. Podczas komisji dyrektor BRG Edyta Damszel-Turek zaproponowała im spotkanie.

- Cieszę się, że mieszkańcy wzięli tak liczny udział w komisji i mogli wyartykułować swoje obawy. Dzięki temu możliwe będzie bezpośrednie spotkanie, jeszcze przed dyskusją publiczną. Nie twierdzimy, że mamy patent na najlepsze rozwiązania – mówi przewodnicząca Lodzińska.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki