Miasto oddaje Maciejowi Grabskiemu mieszkania

  Miasto oddaje Maciejowi Grabskiemu mieszkania

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Szansa na powstanie wielkiego centrum biurowego przy hali Olivia, które chciał wybudować biznesmen Maciej Grabski, zmalała praktycznie do zera. Grabski, współzałożyciel portalu Wirtualna Polska, otrzymał od władz Gdańska propozycję zwrotu 221 mieszkań.
  Gdański przedsiębiorca wybudował i przekazał je miastu przed trzema miesiącami. W zamian miał otrzymać teren przy Olivii. Kością niezgody jest stojący na działce przy Olivii mały domek. Gdyby go tam nie było, Grabski mógłby odliczyć podatek VAT. Jeśli działka jest zabudowana, VAT-u odliczyć nie można.

  Grabski twierdzi, że o istnieniu domku nic nie wiedział, a w zaproszeniu do składania ofert istniał zapis, że VAT trzeba będzie zapłacić. Urzędnicy, ustami Haliny Płonki, wicedyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej UM Gdańsk, odpowiadają, iż zarówno w mapach geodezyjnych, jak i w planach zagospodarowania przestrzennego były zapisy o istnieniu domku.

  - W listopadzie ubiegłego roku nastąpiła zmiana przepisów dotycząca VAT. Stąd Urząd Miejski wystąpił do Izby Skarbowej z prośbą o interpretację przepisów. Ma to na celu ochronę interesów zarówno gminy, jak i spółki pana Grabskiego - mówiła wczoraj Płonka w Radiu Gdańsk.
  Dwa tygodnie temu Maciej Grabski złożył w Urzędzie Miejskim fakturę na 60 mln zł za wybudowane mieszkania. Pismo z propozycją oddania mu mieszkań to pokłosie złożenia tej faktury.

  - Nawet gdybyśmy chcieli, nie możemy zapłacić tej faktury. Żebyśmy mogli ją zapłacić, musi być zawarta transakcja, a nie została zawarta - mówi Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. - Odnosimy wrażenie, że pan Grabski w ogóle nie był zainteresowany werdyktem Izby Skarbowej, stąd złożona przez niego faktura - dodaje Pawlak.

  Mieszkania wybudowane przez Grabskiego, które miały zostać zasiedlone kilka tygodni temu, stoją puste. - Z aktu notarialnego podpisanego półtora roku temu wynika jasno, że w momencie gdy miasto weszło w posiadanie mieszkań, może nimi zarządzać, a więc przeprowadzać tam ludzi - mówi Grabski.

  Co na to przedstawiciele miasta?
  - Trudno jest rozporządzać rzeczą cudzą. Jeśli do transakcji z panem Grabskim nie dojdzie, będziemy musieli zwracać mu mieszkania. A trudno zwracać je z ludźmi - ripostował we wtorek w radiu Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska.

  - Nie wiem jeszcze, jak ustosunkuję się do pisma, które otrzymałem z Urzędu Miejskiego. To bardzo trudna decyzja - mówi nam Maciej Grabski. Miasto chce mu oddać mieszkania w ciągu tygodnia.

  221 tyle mieszkań miasto otrzymało od M. Grabskiego.

  9 tyle nowoczesnych biurowców Maciej Grabski chciał wybudować przy Olivii
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Slepy na domek

  domek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 65 / 58

  no i przekręt nie wyszedł......

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan tego domku nie widział?

  oliwianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 66 / 79

  Panie Grabski, czy Pan robiąc ten deal nie udał się do Oliwy obejrzeć nabywaną działkę? Przecież ten domek stoi tam od lat i widać go nawet z ulicy Grunwaldzkiej.Jeśli Pan się wcześniej tam nie...rozwiń całość

  Panie Grabski, czy Pan robiąc ten deal nie udał się do Oliwy obejrzeć nabywaną działkę? Przecież ten domek stoi tam od lat i widać go nawet z ulicy Grunwaldzkiej.Jeśli Pan się wcześniej tam nie pofatygował to Pana strata. Zostanie Pan z 60 mieszkaniami i będzie je Pan mógł sprzedać w promocyjnej cenie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ile te urzedasy robia pomylek

  jozef (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 50 / 56

  ja mam dowody tez jakie pomylki robia ludzie lisickiego skurasa i innych skandal udowodnile a lisicki swoje ten czlowiek nie nadaje sie do urzedu jak i jego kapany to jest...rozwiń całość

  ja mam dowody tez jakie pomylki robia ludzie lisickiego skurasa i innych skandal udowodnile a lisicki swoje ten czlowiek nie nadaje sie do urzedu jak i jego kapany to jest poprostu szok nie mowie o wszystkich urzednikach oni wykonuja co lisicki i inni rozkarza bo boja sie o prace pytam dlaczego urzednik nie odpowiada za bledne decyzje skoro ja udowodnilem gazety tez milcza na wyborcza i dziennik baltycki bo maja zatrudnionych z swoich rodzin jedna klika szokzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo