Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 03godz.
  • 08min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Matura 2020 z j. polskiego 8.06.2020. Pandemia będzie sprzyjać dobrym wynikom? Komentuje polonistka Anna Adamiec

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Rozprawka dotycząca elementów fantastycznych w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego lub interpretacja wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne" były najwyżej punktowanymi zadaniami matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. Zapytaliśmy polonistkę co sądzi o tegorocznych tematach, z którymi zmierzyli się maturzyści, a także o to jak pandemia wpłynie na wyniki matur.

Na napisanie egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie mieli 170 minut. Ten obowiązkowy dla wszystkich maturzystów egzamin w całej Polsce rozpoczął się o godzinie 9. Jak co roku najważniejszym, bo najwyżej punktowanym zadaniem, było wypracowanie.

Czytaj także

"Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów" - było tematem tegorocznej rozprawki maturalnej.

Maturzyści najchętniej opierali swoje prace o swoje ulubione wytwory kultury popularnej, tj. sagę o Harrym Potterze, Wiedźminie, Władcy Pierścieni czy Gwiezdnych Wojnach.

Czytaj także

Ci, którym wypracowanie o "Weselu" nie było w smak, mogli pokusić się na maturze o interpretację wiersza Anny Kamieńskiej.

Oba tematy są bardzo przyjazne - zapewnia dr Anna Adamiec, właścicielka Pracowni Autorskich Programów Edukacyjnych i Szkoleń, która na co dzień przygotowuje uczniów do egzaminów na koniec szkoły. - Trzeba tylko dobrze przeczytać polecenie. Dokonanie interpretacji tekstu jest o wiele prostsze, bo uczeń może wybrać sobie swoją drogę, odwołując się też do konktekstów, które poznawał w szkole.

Nauczycielka prognozuje, że pandemia nie wpłynie negatywnie na wyniki matury.

- Był to czas kiedy można było przysiąść i spokojnie czytać lektury - mówi dr Adamiec. - Może pandemia będzie sprzyjać dobrym wynikom?

Czytaj także

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie