Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 02godz.
  • 13min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Matura 2020. Wyciek tematów z języka polskiego? CKE zgłosiło sprawę na policję

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Krzysztof Kapica/Polskapress
W poniedziałek, 8 czerwca, abiturienci rozpoczęli swoje maturalne zmagania od arkusza z języka polskiego na poziomie podstawowym. Oficjalnie wiadomo już, że temat rozprawki dotyczył wpływu elementów fantastycznych na przesłanie całego utworu, w oparciu o "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz wybrane dzieła kultury. Spostrzegawczy internauci zauważyli jednak, że hasło 'Wesele elementy fantastyki' było wyszukiwane na długo przed rozpoczęciem egzaminu. CKE zdecydowało zgłosić sprawę na policję.

Matura 2020. Wyciek arkuszy CKE z języka polskiego i innych przedmiotów? Sprawę bada policja

Aktualizacja środa 10.09.2020 godz. 13

W środę po południu do sprawy odniosła się Komenda Główna Policji. Na Twitterze poinformowała, że jest w kontakcie z MEN i CKE oraz że materiały przekazane przez CKE są analizowane pod nadzorem prokuratury.

„Chcemy wspólnie jak najszybciej wyjaśnić sprawę” – zapewniła policja.

We wtorek i środę internauci zwrócili uwagę na kolejne podejrzenia przecieków maturalnych - tym razem z matematyki i angielskiego.

Czytaj także

Aktualizacja poniedziałek 8.06.2020 godz. 21.15

Według informacji, które pozyskało Radio Zet, Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała się zgłosić sprawę na policję:

- W związku z informacjami dotyczącymi możliwych wywołań w Google fraz związanych z tematem tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym z terenu województwa podlaskiego przed godz. 9:00, CKE informuje, że dziś na policji zostanie złożone w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - poinformowało CKE. - Dalsze kroki będą uzależnione od ustaleń śledczych.

Maturzyści obawiają się, że ewentualny wyciek może spowodować unieważnienie egzaminu. Dyrektor CKE Marcin Smolik uspokaja jednak, że jeśli potwierdzi się, że w jakiejś szkole czy grupie uczniów był wcześniej dostęp do pytań, tam unieważnienie matury jest możliwe.

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski podkreślił również, że powodem do unieważnienia egzaminu nie jest też majowa data, która pojawiła się na dzisiejszych arkuszach. Wyjaśnił, że te zostały przygotowane jeszcze przed wybuchem epidemii i zanim zapadła decyzja o przesunięciu terminu matur na czerwiec.

Wcześniej pisaliśmy:

Według internautów matura 2020 z języka polskiego wyciekła do sieci. Odkryli, że fraza związana z tematem wypracowania była wyszukiwana na długo przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego.

Matura 2020: Język polski podstawowy: ODPOWIEDZI I ARKUSZ CK...

Po raz kolejny, zdający mieli do wyboru napisanie rozprawki oraz interpretację utworu literackiego, który w tym roku dotyczył wiersza "Daremne" Anny Kamińskiej. Temat rozprawki brzmiał zaś:

Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzupełnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.

Praca maturzystów miała liczyć co najmniej 250 wyrazów.

Internauci sprawdzili w Google Trends, że fraza "Wesele elementy fantastyki" wpisywano już po 6.00, podczas gdy egzamin maturalny wystartował dopiero o 9.00. Najwięcej takich wyszukiwań pojawiło się na terenie województwa podlaskiego.

Czytaj także

Według użytkownika twittera ukrywającego się pod nickiem "f a r e z" pierwsze wyszukania rozpoczęły się w przededniu matury o godz. 21.00.

Nie wykluczone jednak, że przeglądarka Google mogła zwyczajnie źle zaczytać daty. Przedstawiciele CKE co roku podkreślają, że taki wyciek nie jest możliwy.

Nowa bakteria nad Bałtykiem

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

S
Susan Benson

Witaj, Potrzebujesz szybkiej pożyczki?

Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym.

W obliczu stagnacji, przez którą przechodzi świat w wyniku wpływu koronawirusa (COVID-19) na biznes i gospodarkę, wiele osób stoi przed nieterminowymi wyzwaniami finansowymi. A dzięki obecności nadwyżki gotówki w mojej firmie dążymy do przyspieszenia obiegu pieniędzy poprzez finansowanie pożyczek klientom w Europie i poza nią.

Czy potrzebujesz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zakup domu lub samochodu, czy potrzebujesz pożyczki z innych powodów osobistych? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi TAK, radzę skontaktować się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, zarówno zabezpieczone, jak i niezabezpieczone. Wystarczy napisać do nas e-mailem: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com lub wysłać wiadomość bezpośrednio na WhatsApp / Telegram za pośrednictwem: 447903159998 i natychmiast otrzymać odpowiedź.

Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i dokładamy wszelkich starań, aby pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe, ponieważ stabilność finansowa jest naszym ostatecznym celem.

Funkcje i zalety;

* Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie.

* Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć.

* Szybkie bezpośrednie finansowanie - Odbierz pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia.

* Elastyczne oprocentowanie od 2,5% do 3% rocznie

* Wysokie stawki zatwierdzenia

* Masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat.

* Brak ukrytych opłat

Wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z kilku powodów, dlatego jesteśmy tutaj, aby pomóc.

Jeśli naprawdę potrzebujesz rozwiązania swoich problemów finansowych, jesteś o krok od uzyskania finansowej bezpłatności, napisz do nas, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem:

E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com LUB;

WhatsApp / Telegram: 447903159998

2020 © ️ Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dodaj ogłoszenie