MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz ogród? Te narzędzia są niebezpieczne w użyciu! Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów je skontrolował. Nie spełniają wymogów

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Te narzędzia nie spełniają wymogów i są niebezpieczne w użyciu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów udostępnił wyniki kontroli maszyn, przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową pod kątem bezpieczeństwa oraz oznakowania przedmiotów. W wyniku działań, ponad połowę z tych narzędzi uznano za niezgodne z obowiązującymi wymogami, a niektóre nawet za niebezpieczne. W wyniku kontroli, inspektorzy mają obowiązek zawiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w przypadku wprowadzenia na rynek niebezpiecznego sprzętu.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, od maja do lipca 2022 roku Inspekcja Handlowa w Polsce przeprowadziła kontrolę bezpieczeństwa, a także oznakowania podkaszarek oraz nożyc do żywopłotów. Spośród piętnastu rodzajów maszyn o napędzie elektrycznym i spalinowym, aż ponad połowę z nich uznano za niezgodne z obowiązującymi wymogami. Ponadto, cztery modele oceniono jako niebezpieczne ze względu na ich wady konstrukcyjne, jak na przykład brak osłon ostrych elementów czy nieprawidłowo działający przełącznik. W przypadku kilku narzędzi stwierdzono również braki formalne, czyli nie były do nich dołączone odpowiednie ostrzeżenia. W wyniku kontroli, inspektorzy mają obowiązek zawiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w przypadku wprowadzenia na rynek niebezpiecznego sprzętu.

Zobacz galerię:

Celem kontroli było wykrycie nieprawidłowości, związanych z użytkowaniem maszyn

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, głównym celem przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową kontroli maszyn było sprawdzenie, czy dopuszczone na rynek przedmioty nie stanowią zagrożenia dla ich przyszłych użytkowników. Jak się okazało, cztery z piętnastu narzędzi były niebezpieczne, bowiem wykryto ich wady konstrukcyjne. Brak osłon ostrych elementów czy nieprawidłowo działający przełącznik mogłyby stać się przyczyną wypadku z udziałem osoby, która obsługiwałaby wadliwy model.

Podczas przeprowadzanej kontroli Inspekcja Handlowa sprawdza również wszelkie inne nieprawidłowości, związane z użytkowaniem maszyn. Inspektorzy oceniają, czy narzędzia spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 roku w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn. W wyniku tegorocznych działań kontrolnych, jakie miały miejsce od maja do lipca najwięcej wyrobów zakwestionowano z uwagi na niespełnienie wymagań formalnych. Narzędzia bowiem zostały nieprawidłowo oznakowane, sporządzono też niewłaściwe deklaracje zgodności, a jedna z instrukcji obsługi zawierała niepełne informacje i objaśnienia, dotyczące bezpiecznego użytkowania.

Przy zakupie maszyn lub narzędzi należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że podczas zakupu maszyn bądź narzędzi należy sprawdzać, czy widnieje na nich znak CE, który oznacza deklarację producenta, że przedmiot spełnia obowiązujące wymagania – zarówno formalne, jak i konstrukcyjne. W przeciwnym razie, wybrane narzędzie może okazać się wadliwe, a co za tym idzie – niebezpieczne w użyciu. Trzeba też sprawdzać stan urządzenia, a także, czy dołączono do niego deklarację zgodności i instrukcję obsługi w języku polskim.

W załączonej galerii prezentujemy szczegółowe zestawienie wyników kontroli maszyn – nożyc do żywopłotów i podkaszarek, przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową w terminie od maja do lipca 2022 roku. Zobacz, jakie narzędzia nie spełniają wymogów, a które z nich są niebezpieczne.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki