Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Mieczysław Struk oraz Unia Metropolii Polskich w kontrze do partii rządzącej w temacie pandemii. Co powinien zrobić rząd?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
W Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie, w trakcie którego prezydenci Gdańska, Bydgoszczy, Białegostoku, Szczecina i Poznania wraz z marszałkiem Mieczysławem Strukiem wyrazili zaniepokojenie sytuacją pandemiczną oraz wyrażali ubolewanie nad działaniami rządu w zakresie walki z pandemią koronawirusa.

- Problemy regionalne związane z pandemią, to tak naprawdę problemy wszystkich regionów Polski - mówił marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. - Działania podejmowane przez rząd, które obserwujemy każdego dnia, to obraz bezsilności. Rząd kompletnie nie poradził sobie z tematem szpitali tymczasowych wiedząc o tym, że pojawi się jesienią tego roku czwarta fala pandemii.

Marszałek nawiązał do słów ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, który zapewniał o tym, że w każdym województwie zostanie jeden szpital tymczasowy, jako zabezpieczenie na wypadek nawrotu pandemii jesienią tego roku.

- Te szpitale dzisiaj nie mogą być uruchomione - mówił Mieczysław Struk. - Obserwujemy ponownie wzrost zakażeń, zaś szpital m.in. w hali Amber Expo został rozmontowany, a sprzęt rozdysponowany do innych placówek medycznych.

Jak informuje marszałek województwa w szpitalach należących do województwa pomorskiego na 503 łóżek covidowych wolnych pozostaje jedynie 31.

- Powinniśmy jak najszybciej wznowić działalność szpitala tymczasowego w Sopocie - mówił Mieczysław Struk. - Apelujemy do rządu o pilne uruchomienie tego szpitala. Bez wspólnego wysiłku nie poradzimy sobie z pandemią.

W podobnym tonie wypowiedział się Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

- Spotkaliśmy się tutaj, bo łączy nas troska o zdrowie i życie Polaków - powiedział Tadeusz Truskolaski, szef Unii Metropolii Polski. - Uważamy, że rząd skapitulował przed antyszczepionkowcami. Słupki poparcia są ważniejsze dla rządu, aniżeli zdrowie i życie Polaków. Jako Unia Metropolii Polski wystosowaliśmy ponad miesiąc temu stanowisko, w którym apelowaliśmy o przygotowanie ustawy, która pomogłaby nam weryfikować pracowników z podziałem na osoby zaszczepione i niezaszczepione.

Jak zaznaczył prezydent Białegostoku, kolejnym aspektem, który musi zacząć w Polsce obowiązywać jest certyfikat covidowy, który jedyne swoje zastosowanie ma na lotnisku.

- Po co w takim razie ten certyfikat? - pytał Tadeusz Truskolaski.

Prezydenci z Unii Metropolii Polskich zaapelowali o wzmożone działania rządu w walce z pandemią, a także podkreślili o konieczność wprowadzenia obowiązywania certyfikatów covidowych, większe zaangażowanie w program szczepień oraz zaangażowania w prace nad ustawą, która pozwoli na weryfikację pracowników.

Szkoły w Polsce nie działają normalnie

- Jesteśmy po zarządzie Unii Metropolii Polski, która zrzesza 12 największych miast w Polsce - mówiła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. - Rozmawialiśmy o tym, co dotyka nas każdego dnia. Wielu z nas jest rodzicami dzieci w wieku szkolnym. Niemal w każdym mieście szkoły nie działają normalnie. Minister Przemysław Czarnek, który gości w Gdańsku chowa głowę w piasek. Zajmuje się tym, jak powinna wyglądać edukacja ideologiczna, taka, śmaka czy owaka, natomiast nie podejmuje tematów związanych z codziennością dotykającą setek tysięcy, jak nie milionów rodziców w całej Polsce.

W Polsce, według informacji przekazanych przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz, 30 procent wszystkich szkół pracuje zdalnie lub w trybie mieszanym.

- W Gdańsku na kwarantannie lub chorych na COVID-19 jest 10 procent wszystkich uczniów - dodała Aleksandra Dulkiewicz. - Przyrost na przestrzeni ostatniego tygodnia wyniósł 24 procent, a na przestrzeni ostatniego miesiąca ponad 320 procent. Zajmijmy się naszymi dziećmi, nie udawajmy, że jest normalnie, bo nie jest.

Jak podkreślił doktor Rafał Cudnik, dyrektor medyczny szpitala św. Wojciecha wszelkie inicjatywy polegające na propagowaniu szczepienia powinny zostać jeszcze bardziej zintensyfikowane.

Co jednak z otwarciem szpitala tymczasowego w Gdańsku?

- Jako były dyrektor szpitala tymczasowego mogę zapewnić, że cały zespół szpitala jest przygotowany na nowe otwarcie - dodał Rafał Cudnik. - W ciągu 7 dni jesteśmy w stanie zmobilizować zespół i środki i uruchomić szpital do przyjęcia pierwszych pacjentów. Czekamy na decyzję Ministerstwa Zdrowia, które według moich informacji powinny się pojawić w niedługim czasie.

W konferencji udział wzięli także Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Marszałek Mieczysław Struk oraz Unia Metropolii Polskich w k...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki