reklama

Marek Koperski, prezes pomorskiego WOPR: Woda zabija nierozsądnych i nietrzeźwych [ROZMOWA]

rozm. Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Przemek Świderski
Z Markiem Koperskim, prezesem zarządu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Pomorskiego, rozmawia Kazimierz Netka.

Dlaczego ludzie ryzykują nad woda, są mało ostrożni? W niedzielę znowu zdarzyło się kilka utonięć, w powiatach kościerskim i bytowskim, a sezon kąpieliskowy jeszcze się nie zaczął...
Mają tu znaczenie również czynniki atmosferyczne. W niedzielę po południu było bardzo gorąco, więc wiele osób szukało ochłody w wodzie. Do tragedii doszło w niewielkich jeziorach, w których woda szybko się nagrzewa. Niestety, tylko w warstwie wierzchniej. W głębi jest nadal zimna. Gdy ktoś wpadnie do wody albo do niej wskoczy, doznaje szoku termicznego. Co roku ostrzegamy przed tym, ale ludzie postępują nieroztropnie. Dlatego apeluję: uważajmy, woda to żywioł!

Kąpiący się lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa. Tak było w niedzielę, w tradycyjnym miejscu do kąpieli w Jeziorze Rokickim, w gminie Tczew. Młodzi ludzie skakali tam do wody z budowli hydrotechnicznej. Na tym kąpielisku pito też piwo. Czy tego nie można powstrzymać, wyegzekwować przestrzegania przepisów?
Osiemdziesiąt procent naszych obywateli jest rozsądnych. Jednak, jak widać, nie brakuje lekkomyślnych. Zażywanie kąpieli po spożyciu alkoholu jest ciągle dość częste. To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza nad morzem. Ustawodawca dopuścił możliwość sprzedaży piwa przy plażach. To wczasowiczów przyciąga i sprzedający alkohol zarabiają. Może dobrze by było, gdyby właścicieli takich obiektów handlowych zobowiązać do stworzenia strzeżonych kąpielisk z ratownikami. Tak się w tym roku stało, że upały przyszły dość wcześnie. Sezon kąpieliskowy zaczyna się na nadmorskich plażach od 15 czerwca. A już teraz telefonują do nas organizatorzy wypoczynku z prośbą o ratownika. Nad Bałtykiem trzeba być bardzo ostrożnym. Niebezpieczne są zwłaszcza fale przybojowe. Lekkomyślność nad wodami jest naszą zgubą narodową!

Czy zwiększenie liczby kąpielisk strzeżonych by coś dało? Kto powinien to finansować?
Bez zaangażowania samorządów bezpieczeństwa nad wodą nie da się skutecznie poprawić. Na przykład w rejonie Chojnic jest niewielkie, piękne jezioro, o niemal krystalicznej wodzie. Niestety, kąpiel w nim nie jest należycie nadzorowana. Trzy gminy nie mogą porozumieć się w tej sprawie.

Utonięcia po spożyciu alkoholu, wskutek szoku termicznego mogą wskazywać, że za mało jest przedsięwzięć uświadamiających.

Może powinno być ich więcej, zwłaszcza filmów, na przykład o tym, jak działa fala przybojowa w Bałtyku. My ze swej strony, co możemy, to robimy, wspólnie z panem wojewodą, który organizuje spotkanie w celu omówienia przygotowań do sezonu kąpieliskowego. Wielu ratowników jest nauczycielami; wiedzę na temat zagrożeń przekazujemy młodzieży. Do dorosłych nie mamy takiego dostępu z wiedzą na temat zasad zachowywania się podczas kąpieli w morzu, jeziorach czy rzekach. Warto uczniom przekazywać tę wiedzę, mając nadzieję, że poprzez dzieci trafi ona do ich rodziców.

Takie uświadamianie jest bardzo potrzebne, bo zdarza się, że opiekunowie dzieci zezwalają swym podopiecznym na to, by na przykład, pływając kajakiem, nie zakładały kamizelek ratunkowych. Dają też zły przykład, nie korzystając z takich zabezpieczeń...
Gdy ktoś bez kamizelki wypadnie na przykład z kajaka do lodowatej wody, to bardzo trudno go uratować. Doznaje szoku termicznego. Jeżeli ci, którzy z nim pływają, też nie są odpowiednio zabezpieczeni, też mogą się utopić. O tym mówimy na wielu naszych spotkaniach z młodzieżą, podczas obozów. Od uczestników tych szkoleń, czyli od młodych ludzi, wiele zależy, czy wiedza pójdzie dalej - do dorosłych, a także do przyjezdnych. Często zdarza się, że w pomorskich wodach tracą życie turyści z głębi kraju, nieznający tutejszych zbiorników wodnych; mało obeznani z morzem.

Rozmawiał Kazimierz Netka

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie