Stres towarzyszący poszukiwaniom nowej pracy, obawy związane z utratą niezbędnych kwalifikacji czy potrzeba zapewnienia dziecku jak najlepszej opieki to tylko kilka z wielu powodów, przez które kobiety nie decydują się na powrót do aktywności zawodowej po zakończeniu urlopu wychowawczego.
Podczas konferencji inaugurującej drugą edycję projektu Mama na Etacie, która 17 lutego obyła się w Centrum Rozwoju Talentów, historią własnych wzlotów i upadków związanych z samoaktywizacją zawodową podzieliła się z mamami Hanna Banaś, autorka parentingowego bloga "O matko wariatko".
Bloga zaczęłam prowadzić, kiedy ze względu na dolegliwości ciążowe musiałam przerwać pracę na Politechnice Gdańskiej - mówiła Hanna Banaś. - Pomyślałam, że będzie to fajny pamiętnik dla mnie i syna, ale także wskazówki dla moich koleżanek, przyszłych mam.
Modelka pokazała, jak wyglądają rozstępy po ciąży. "Ta sama ja, kilka nowych historii". Jak pozbyć się rozstępów?
Nie minęło dużo czasu, gdy jej przemyślenia na temat ciąży, macierzyństwa, w tym depresji poporodowej, zaczęło czytać 50 tys. internautów miesięcznie. To zainspirowało autorkę bloga do podjęcia studiów psychologicznych i zajęcia się zawodowo pomocą matkom w walce z depresją towarzyszącą im po urodzeniu dziecka.
Przykład Hanny Banaś pokazuje, że połączenie roli mamy i pracownika wcale nie jest takie trudne i może być inspiracją dla kobiet biorących udział w projekcie.
Zeszłoroczna odsłona programu Gdańskiego Urzędu Pracy okazała się bardzo skuteczna, doprowadzając do zatrudnienia 96 proc. kobiet biorących w nim udział. Nie powinno dziwić, że rekrutacja do drugiej edycji przebiegła więc w ekspresowym tempie.
Tym razem wsparciem objętych zostanie 75 kobiet - 60 gdańszczanek i 15 mieszkanek powiatu gdańskiego, zarejestrowanych w Gdańskim Urzędzie Pracy. Zgodnie z regulaminem programu, każda z nich posiada status matki wychowującej co najmniej jedno dziecko do 6. roku życia i powraca na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub pozostaje bez pracy przez okres ostatnich 12 miesięcy.
Mama na Etacie 2 oferuje formy wsparcia sprawdzone w pilotażowej edycji oraz wiele atrakcyjnych bonusów. W ramach wzmacniania kompetencji miękkich zaoferowane zostaną specjalistyczne warsztaty, indywidualnie dobrane do każdej z mam. Uczestniczki projektu otrzymają także dedykowaną pomoc ze strony doradców zawodowych oraz ekspertów np. rekruterów lub wizażystów.
Nowa edycja to również bogaty Pakiet Aktywizacyjny, dający możliwość wzięcia udziału w szkoleniu zawodowym, płatnym stażu lub pozwalający na uzyskanie wsparcia finansowego na założenie działalności gospodarczej. Trzecim filarem programu jest wsparcie związane z dostępem do usług opiekuńczych w ramach zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem.
Mamom przysługiwać będzie też wsparcie związane z dostępem do usług opiekuńczych w ramach zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem (do 9 m-cy) a ponadto bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.
Po przepracowaniu każdych dwóch miesięcy, uczestniczki pilotażu będą mogły skorzystać z dedykowanych im voucherów. Talony o wartości nieprzekraczającej 200 zł będą mogły przeznaczyć na wizytę u fryzjera bądź kosmetyczki, wyjście do kina lub teatru czy zajęcia sportowe.
POLECAMY NA STRONIE KOBIET:
Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?