Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mały ZUS Plus 2020. Od teraz nowa ulga dla przedsiębiorców płacących ZUS. Kto i jak korzysta [6.03.2020 r.]

Agata Wleklińska/AIP
08.01.2020 torun budynek glowny zus przy ul mickiewiczazaklad ubezpieczen spolecznych budynek zus fot. grzegorz olkowski / polska press
08.01.2020 torun budynek glowny zus przy ul mickiewiczazaklad ubezpieczen spolecznych budynek zus fot. grzegorz olkowski / polska press Grzegorz Olkowski / Polska Press
Już od 1 lutego 2020 roku zacznie obowiązywać Mały ZUS Plus, dzięki któremu poszerzy się grono przedsiębiorców, którzy będą mogli płacić niższe składki, co dotychczas było możliwe dzięki Małemu ZUS-owi.

Od zeszłego roku obowiązuje tzw. Mały ZUS. Skorzystać mogli z niego Ci przedsiębiorcy, którzy średnio uzyskali w 2018 r. dochód nie przekraczający 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (ok. 63 tys. zł rocznie). Mały ZUS został wprowadzony ze względu na potrzeby zgłaszane od wielu lat przez mniejsze przedsiębiorstwa. Prowadzący firmy zwracali uwagę, że składki na ubezpieczenia zostały źle dopasowane do ich możliwości finansowych. Według nich stała stawka składek niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw i często doprowadzała do ich zamykania przez właścicieli.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by móc korzystać z nowej ulgi?

Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland
Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland mat. prasowe
Chcąc poszerzyć grono beneficjentów tego programu, stworzono Mały ZUS Plus, który wejdzie w życie 1 lutego 2020 roku.

Kto skorzysta z nowej ulgi


Z nowej ulgi skorzystać będą mogli Ci przedsiębiorcy, których przychód w 2019 roku nie przekroczy kwoty 120 tys. złotych. Dodatkowo będą musieli oni udowodnić, iż prowadzili swoją działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Chęć skorzystania z Małego ZUS-u Plus przedsiębiorcy mogą zgłaszać do 29 lutego 2020 r., a w kolejnych latach do końca stycznia. Szacuje się, że z Małego ZUS-u Plus będzie mogło skorzystać ok. 320 tys. mniejszych przedsiębiorstw.

Składki niezbędne do opłacenia przez przedsiębiorców będą proporcjonalne do ich dochodu – co więcej, nawet niższe o kilkaset złotych miesięcznie – oczywiście tę kwestię należy zweryfikować dla każdego przypadku indywidualnie, ponieważ składki będą uzależnione od dochodu – im niższy dochód tym niższe składki.

Zaoszczędzone pieniądze przedsiębiorcy będą mogli zainwestować w swoją działalność i ją rozszerzyć. Należy pamiętać, że obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli uzbierać staż, który jest niezbędny do otrzymania emerytury.

A co z kartą podatkową

Przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku rozliczyli się w formie karty podatkowej i korzystali również ze zwolnienia z podatku VAT, nie mogą skorzystać z nowych udogodnień dla małych przedsiębiorstw. Z rozwiązania nie będą mogli również skorzystać Ci, którzy świadczą usługi dla swoich poprzednich pracodawców. Ma to zniwelować proceder zwalniania pracowników, aby ci przechodzili na samozatrudnienie.

Przedsiębiorcy, którzy dopiero teraz zdecydowali się na otwarcie swojej firmy, nie muszą się martwić. Kolejność przysługujących im ulg nie zmienia się. Na początku nadal przysługiwać im będzie „ulga na start”, następnie 24 miesiące preferencyjnych składek, a dopiero po tym Mały ZUS Plus.

Jak skorzystać z małego ZUS plus

Prowadzisz działalność gospodarczą na mniejszą skalę? Chcesz skorzystać z „małego ZUS plus” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 lutego 2020 r.? Przeczytaj

Jeśli chcesz korzystać z „małego ZUS plus”, inaczej zwanego małą działalnością gospodarczą plus, a korzystałeś z ”małego ZUS” w 2019 r. i w styczniu 2020 r., to nie musisz ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń.

Jeśli chcesz skorzystać z „małego ZUS plus ”, a nie korzystałeś z ”małego ZUS” w 2019 r. i w styczniu 2020 r., to zgłoś się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo od 05 92.

Jeśli chcesz skorzystać z tej ulgi musisz złożyć w ZUS dokumenty:

wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12, jeśli kontynuujesz prowadzenie działalności prowadzonej w 2019 r., a nie korzystałeś z „małego ZUS”,
zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo - jeśli podlegasz wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu - zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób posiadających rentę przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).
Dokumenty te musisz przekazać nie później niż w terminie:

do 2 marca 2020 r., jeśli:
w 2019 r. (co najmniej 60 dni) i styczniu 2020 r. prowadziłeś działalność gospodarczą i nie korzystałeś z „małego ZUS”
w lutym 2020 r. rozpocząłeś lub wznowiłeś prowadzenie działalności gospodarczej (jeśli rozpoczniesz/ wznowisz działalność w okresie 23-29 lutego – masz 7 dni liczone od dnia jej rozpoczęcia/ wznowienia)
7 dni liczonych od dnia spełnienia warunków do korzystania z „małego ZUS plus”, jeśli spełnisz warunki w innym miesiącu niż luty 2020 r.
Ważne!
Jeśli chcesz korzystać z "małego ZUS plus", oprócz dokumentów zgłoszeniowych, przekaż również dokumenty ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II.
Źródło: ZUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mały ZUS Plus 2020. Od teraz nowa ulga dla przedsiębiorców płacących ZUS. Kto i jak korzysta [6.03.2020 r.] - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki