reklama

"Mały Książę" w cieniu strajku. Egzamin ósmoklasisty na Pomorzu

Katarzyna GruszczyńskaZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (9 zdjęć)
We wszystkich szkołach podstawowych na Pomorzu uczniowie bez problemów przystąpili do egzaminu ósmoklasisty. Za nimi egzamin z języka polskiego, jutro piszą sprawdzian z matematyki.

Rozpoczął się drugi tydzień strajku nauczycieli, a w jego cieniu odbywa się pierwszy w historii egzamin ósmoklasisty.
Na szczęście na Pomorzu pierwszy dzień przebiegł bez zakłóceń. We wszystkich 673 szkołach podstawowych uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminu z języka polskiego - jak informują przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Podeszło do niego ponad 25 tys. osób.

W Gdańsku odbył się we wszystkich 70 szkołach. Podobnie było w Gdyni i w Sopocie. W kurorcie zmierzyło się z nim 207 uczniów.

Jednak to, czy się odbędzie, nie było pewne we wszystkich placówkach. Dyrektorzy szkół, samorządowcy, pracownicy kuratorium oświaty przez ostatnie dni gorączkowo przygotowywali się, kompletując komisje złożone z osób posiadających przygotowanie pedagogiczne.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 - język polski 15.04 - ARKUSZ I ODPOWIEDZI

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019 JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI I ARKUSZE ...

W jednej ze szkół w Bytowie jeszcze w piątek skład komisji stał pod znakiem zapytania.

W Miastku w pracach komisji wziął udział nawet jeden z pracowników miejscowego Urzędu Miejskiego. Ostatecznie egzaminy rozpoczęły się bez problemów we wszystkich bytowskich i miasteckich szkołach.

- W sobotę i niedzielę pełniliśmy dyżury. Na szczęście żadnych problemów nam nie zgłoszono – mówi dr Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty.

RELACJA NA ŻYWO Z EGZAMINÓW

Ograniczanie „testomanii”

Poniedziałek podsumowała już Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

- Za nami pierwszy egzamin z języka polskiego po ósmej klasie. Egzaminy we wszystkich szkołach odbyły się bez jakichkolwiek zakłóceń - powiedziała.

Szefowa MEN zaznacza, że ten egzamin różni się od pozostałych.
- Deklarowaliśmy, że egzaminy i edukacja będą ograniczały „testomanię”. Jest sporo zadań otwartych, gdzie uczeń musi wykazać się umiejętnością między innymi pisania tekstu - dodała.

Rzeczywiście, w porównaniu z egzaminem gimnazjalnym, pojawiło się więcej zadań otwartych. Większość pytań dotyczyła zamieszczonego fragmentu „Małego Księcia”. I tak uczniowie mieli za zadanie wyjaśnić sens wypowiedzi lisa: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Musieli też odwołać się do innej lektury niż „Mały Książę” i wybrać tę, której bohater postąpił zgodnie z tą maksymą lisa.

- Jedno zadanie było dość trudne, mieliśmy wskazać, czego nie dowiemy się z podanego tekstu - mówił nam Michał Hać z III Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Gdańsku.

Za to mniej trudności sprawiło uczniom zredagowanie zaproszenia na premierę spektaklu „Tajemnice oswajania” opartego na motywach utworu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

Matematyka we wtorek

We wtorek odbędzie się egzamin z matematyki, a w środę 17 kwietnia uczniowie wykażą się znajomością języka obcego nowożytnego.

Nawet jeśli egzaminy odbędą się bez zakłóceń, nie zapowiada się na to, że kwestia strajku nauczycieli nie zostanie rozwiązana.
Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe spotkanie. A szef rządu poprosił nauczycieli, by egzaminy ósmoklasisty odbyły się bez zakłóceń i by zawiesić strajk nauczycieli na święta wielkanocne. Zaprasza związkowców po świętach do okrągłego stołu poświęconego problemom edukacji.

Czytaj także

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Waldi

I Pani Minister Zapomina ciągle o tym że Przeprowadzić Egzamin Gimnazjalny czy Ósmoklasisty czy chociażby maturę to jedno a Jeszcze ktoś musi ten egzamin sprawdzić a nie zapominajmy o tym że ciągle trwa strajk Nauczycieli i co w razie gdyby Egzaminy Ósmoklasisty czy Gimnazjalne po ich zakończeniu nie zostały sprawdzone ktoś o tym pomyślał?

W
Waldi

Witam Czytałem w Innych Doniesieniach Prasowych że MEN Chwali się tym że Pierwszy dzień Egzaminów Ósmoklasisty Odbył się bez zakłóceń i pani Minister Tak jak Przy okazji Egzaminów Gimnazjalnych wyjdzie na koniec i powie że to dobry dzień że jest sukces dlatego że egzaminy Przebiegły bez zakłóceń.

Pani Minister chyba ciągle zapomina o tym że nauczyciele nie protestowali tak jak obecnie 25 lat i że mamy do czynienia w edukacji z Naprawdę dużym strajkiem i że powinno się rozmawiać z nauczycielami o ich postulatach a nie prowadzić monolog i że ten czas który mamy teraz wcale nie jest dla edukacji szczęśliwy a jest bardzo smutnym czasem dla edukacji a rzad z Panią Minister Edukacji zdają się ciągle zaklinać rzeczywistość.

A
AJB

Zakonnica w szkole? Pedroń ze Śmiszkiem Was PO wygranych w kałolicji z Kałolicją Obżygatelską wyborach pozamyka na Przeróbce za tę zbrodnię przeciwko LGBTiQ!:)

Dodaj ogłoszenie