Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malbork: Protest cukrowników poparł Gabriel Janowski, b. minister rolnictwa [ZDJĘCIA]

Radosław Konczyński
Protest cukrowników i plantatorów buraka cukrowego w Malborku (26.08.2013 r.)
Protest cukrowników i plantatorów buraka cukrowego w Malborku (26.08.2013 r.) Radosław Konczyński
Kierowcy, którzy w poniedziałek przejeżdżali przez Malbork natknęli się na utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 515 do Iławy i drodze krajowej nr 22 w centrum miasta. Ok. godz. 11 rozpoczął się antyrządowy protest związków zawodowych plantatorów buraka cukrowego, skupionych wokół fabryki w Malborku, jedynej cukrowni na Pomorzu. Do manifestacji przyłączyli się też związkowcy z zakładowej Solidarności oraz Gabriel Janowski, były poseł i senator, minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej (1991-93).

Poniedziałkowy protest plantatorów buraka cukrowego i pracowników cukrowni w Malborku był krótszy, niż planowano. Rozpoczął się ok. godz. 11. Z cukrowni wyjechały cztery ciągniki, a za nimi przeszło, jak podają organizatorzy protestu, około 400 manifestantów: plantatorzy buraka cukrowego skupieni wokół malborskiej fabryki oraz pracownicy zakładu.

Manifestacja przeszła ulicą Sikorskiego w kierunku al. Rodła i zawróciła na skrzyżowaniu, by ponownie przejść Sikorskiego na teren cukrowni. Trwało to wszystko kilkanaście minut. Nie było też blokady drogi wojewódzkiej na skrzyżowaniu z ulicą Orzeszkowej.

Malborski zakład jest jedną z siedmiu fabryk należących do Krajowej Spółki Cukrowej SA, której właścicielem jest państwo. Od dawna mówi się o sprzedaży spółki jej pracownikom i plantatorom, jednak już dwa lata z rzędu proces prywatyzacyjny jest zawieszany. Rolnicy i pracownicy domagają się bardziej zdecydowanych ruchów ze strony ministra skarbu i rządu RP.

- Nie zgadzamy się ze ślimaczeniem się prywatyzacji KSC. W tym roku minister zabrał cały zysk, jaki spółka wypracowała za 2012 rok [ok. 450 mln zł dywidendy - red.], a dodatkowo kilka dni temu Rada Nadzorcza KSC zdecydowała, by wziąć zaliczkowo jeszcze 140 mln zł tytułem dywidendy z zysku, który dopiero będzie wypracowany za 2013 rok - tłumaczy Wiesław Szpura, przewodniczący Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku.

Ostatnie finansowe posunięcie Rady Nadzorczej przelało czarę goryczy i utwierdziło związkowców w ich dotychczasowych opiniach.
- "Czyszczą" spółkę, zamiast przeznaczać zysk na inwestycje. Przecież w 2017 roku nastąpi zniesienie limitów cukru. Nasze cukrownie muszą chodzić jak w zegarku, żeby konkurować z zachodnimi fabrykami - dodaje Wiesław Szpura.

Protest w Malborku nie mógł się obyć bez byłego posła i ministra rolnictwa, Gabriela Janowskiego, nazywanego ojcem chrzestnym polskiego cukru. Przypomniał historię i rolę KSC, ale też nawiązał do ostatnich decyzji finansowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki