„Mafia mieszkaniowa” w Trójmieście. Są kolejne zatrzymania, 33-latek i 32-latek z zarzutami

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
zdj. ilustracyjne / Karolina Misztal / polskapress
Udostępnij:
33-letniemu mieszkańcowi Gdyni przedstawiono łącznie 7 zarzutów dotyczących wyłudzenia od 7 osób nieruchomości o łącznej wartości 690 tys. zł. Drugiemu zatrzymanemu zarzucono usiłowanie wyłudzenia nieruchomości o wartości 250 tys. zł – poinformowali w piątek 16 kwietnia 2021 roku pomorscy policjanci, którzy zatrzymań dokonali w związku z potężnym śledztwem dotyczącym tzw. mafii mieszkaniowej z Trójmiasta. Postępowanie dotyczące zawrotnej liczby około 1400 aktów notarialnych i 1000 nieruchomości, nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku.

Mafia mieszkaniowa w Trójmieście. Kolejne osoby zatrzymane

- Ofiarami zatrzymanych przez policjantów mężczyzn były osoby starsze, schorowane, a także uzależnione od alkoholu. Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani, działając z innymi osobami, wyszukiwali osoby znajdujące się w trudnym położeniu, typowali mieszkania własnościowe lub spółdzielcze zadłużone w administracji, a następnie oferowali ich najemcom tańsze w utrzymaniu, niezadłużone mieszkania oraz dopłatę w gotówce. Po uzyskaniu akceptacji pokrzywdzonych udawano się z nimi do kancelarii notarialnych, gdzie podpisywano dokumenty, na podstawie których posiadacze mieszkań tracili tytuły prawne do dotychczas zajmowanych lokali – opowiada o działaniu 33-letniego Krzysztofa B. i o rok młodszego Michała S., st. asp. Karina Kamińska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

I dodaje: - Zatrzymani nie przekazywali pokrzywdzonym żadnych kwot z tytułu zwartych umów. Ponadto podejrzani, podrobili dowód osobisty na dane jednego z pokrzywdzonych. Posługując się tak podrobionym dokumentem, uzyskali pełnomocnictwo notarialne do reprezentowania pokrzywdzonego, a następnie posługując się wyłudzonym pełnomocnictwem, zamierzali dokonać sprzedaży należącej do pokrzywdzonego nieruchomości o wartości 250 tys. zł.

Jak się dowiadujemy, w czwartek 15.04.2021 r. obaj młodzi mężczyźni trafili przed oblicze prokuratora. Przedstawione im zarzuty wyłudzeń oraz usiłowania wyłudzenia, a także podrobienia dowodu osobistego po to by uzyskać pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości w imieniu pokrzywdzonego, zagrożone są karą do 10 lat więzienia. Na razie Krzysztof B. i Michał S. trafili na 3 miesiące do aresztu.

Mechanizm działania nowych podejrzanych jest bliźniaczo podobny do tego, który wielokrotnie opisywaliśmy w ostatnich 10 latach.

Obecny w Trójmieście i okolicach, ale też w innych miejscach polski co najmniej od pierwszej dekady XXI wieku proceder w kwietniu 2016 roku objęty został jednym, dużym śledztwem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Właśnie efektem tego postępowania są 2 nowe zatrzymania.

Wartość 7 nieruchomości przejętych przez Krzysztofa B. wahała się od 70.000 do 160.000 złotych.

1000 wątków i 1000 nieruchomości

- Łącznie podjęto i dołączono ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju. Badaniu poddano około 1400 aktów notarialnych dotyczących 1000 nieruchomości. Przedmiot postępowania obejmuje ponad 1000 wątków. Materiał dowodowy zebrany został w 1000 tomach akt sprawy. Zarzuty usłyszało prawie 40 podejrzanych – wymienia dotychczasowe efekty rozpracowywania „mafii mieszkaniowej” prokurator Marzena Muklewicz z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Śledczy szczegółowo relacjonują opisywane również w „Dzienniku Bałtyckim” mechanizmy działania grupy przestępczej, która wyszukiwała ofiary za pośrednictwem anonsów w prasie i Internecie, a także na tablicy ogłoszeń w gdańskim Urzędzie Miasta, na której informowano o licytacjach. Później wyłuskiwać mieli „osoby w trudnej sytuacji życiowej, które miały zadłużone mieszkania, niespłacone kredyty i były zagrożone egzekucjami komorniczymi”.

- Oskarżeni proponowali im pożyczki udzielane pod zastaw mieszkań i domów, a rzeczywistym celem grupy było przejęcie tych nieruchomości. Wysokość pożyczek wynosiła od tysiąca do 50 tysięcy złotych. Ich konsekwencją była utrata nieruchomości wartych od 80 tysięcy do 600 tysięcy złotych –

słyszymy.

Poniżej publikujemy fragment komunikatu Prokuratury Regionalnej w Gdańsku na ten temat.

Oszukańcze elementy umów pożyczek

Umowy pożyczek były zabezpieczone zastawem na nieruchomości. Zawierane były w formie aktu notarialnego, celem przeniesienia własności nieruchomości na pożyczkodawcę do czasu zwrotu pożyczki. Stałą cechą zawieranych aktów notarialnych było uzyskiwanie od pokrzywdzonych pełnomocnictw do wymeldowania wszystkich domowników z nieruchomości, będącej przedmiotem umowy.

Oprocentowanie pożyczki było zawsze wyższe niż 15 proc. w skali roku, ale z uwagi na prowizje i dodatkowe opłaty, ich faktyczny koszt sięgał nawet 80 procent. Pokrzywdzeni otrzymywali zazwyczaj znacząco mniejsze kwoty od zapisanych w notarialnych umowach. Jednocześnie ujęte w aktach notarialnych wartości nieruchomości zawsze były zaniżone nawet o połowę.
Umowy były zawierane najczęściej na sześć miesięcy. Pożyczkodawca umieszczał w umowie pożyczki zapisy o możliwości przedłużenia terminu zwrotu pożyczki. Często jednak w przypadku zgłoszenia przez pokrzywdzonych możliwości przedłużenia okresu trwania pożyczki nie można było nawiązać kontaktu z pożyczkodawcą lub współpracującymi z nim osobami. Byli natomiast zmuszani do opuszczenia swoich domów i mieszkań. Opornych lokatorów członkowie grupy przestępczej nękali, dokwaterowując im obce osoby, które niszczyły lokale.

Akty oskarżenia skierowane do Sądu

W sprawie tej skierowano do Sądu już 3 akty oskarżenia. Na początku 2020 roku Prokuratura Regionalna w Gdańsku oskarżyła 7 osób, w tym 3 notariuszy. Zarzucono im dokonanie 81 przestępstw na szkodę 50 pokrzywdzonych. Łączna wartość utraconych przez pokrzywdzonych nieruchomości wyniosła około 10 milinów złotych.

Kolejny akt oskarżenia, przeciwko 2 osobom skierowano w czerwcu 2020 roku. Podejrzani dokonali oszustw na szkodę 11 osób przy czym wykorzystywali ich przymusowe położenie. Pokrzywdzeni utracili nieruchomości o wartości około 2,5 miliona złotych.
Aktem oskarżenia z grudnia 2020 roku objęto 7 osób, w tym jednego notariusza. Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 123 przestępstw na szkodę 79 pokrzywdzonych, którzy stracili nieruchomości o łącznej wartości około 10 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie