Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Luxtorpeda zagra koncert ku pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego w Muzeum II Wojny Światowej w czwartek 17.09.2020

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Poznańska rockowa Luxtorpeda wystąpi w czwartek 17.09.2020 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Poznańska rockowa Luxtorpeda wystąpi w czwartek 17.09.2020 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Poznańska rockowa Luxtorpeda wystąpi w czwartek 17.09.2020 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Koncert będzie poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego, który był ofiarą totalitaryzmu sowieckiego, który tego dnia w roku 1939 zaatakował Polskę, a już po wojnie rządził Polską, w której zamordowano rotmistrza.

W rocznicę agresji radzieckiej na Polskę, w czwartek 17.09.2020, Muzeum II Wojny Światowej ma zamiar uczcić pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego - polskiego bohatera wojennego, który był ofiarą obu systemów totalitarnych, które zaatakowały Polskę w roku 1939. Z tej okazji w auli im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej wystąpi rockowa grupa Luxtorpeda z Poznania, w której grają muzycy znani z takich zespołów jak Armia, Turbo, Acid Drinkers czy 2Tm2,3.

O szczegółach koncertu poinformowali w poniedziałek 14.09.2020 przy pomniku Witolda Pileckiego dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki oraz prezes Fundacji Młodzi dla Polski Trójmiasto Marek Dudziński, który jest także gdyńskim radnym miejskim z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

- Rotmistrz był nie tylko ochotnikiem do Auschwitz - mówił dyrektor Karol Nawrocki. - To także działacz społeczny, prezes mleczarni w II RP, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku oraz uczestnik wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Rotmistrz był wówczas ułanem, walczył pod Piotrkowem Trybunalskim, a później walczył w partyzantce. Rotmistrz Witold Pilecki jest symboliczną postacią, która swoim życiem mówi o dwóch równie przerażających systemach totalitarnych: niemieckim nazizmie i sowieckim komunizmie. To postać ważna dla naszego muzeum, którą przywróciliśmy na wystawie głównej, za co wytoczono nam proces. Cieszę się, że prezes Marek Dudziński i fundacja Młodzi dla Polski Trójmiasto współpracuje z nami by przywoływać polskich bohaterów - dodał.

Karol Nawrocki przypomniał, że w ubiegłym roku, w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, przed Muzeum II Wojny Światowej odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym roku, również tego dnia, Witold Pilecki ma zostać upamiętniony.

- Koncert odbędzie się 17.09, w dniu, w którym Armia Czerwona zadała cios w plecy broniącej się dzielnie przed Niemcami II Rzeczpospolitej. Armia Czerwona i Sowieci to taki sam zaborca jak Rzesza niemiecka, który został w Polsce również po roku 1945, bo Polska wtedy jeszcze wolności nie odzyskała, a tego dowodem jest rotmistrz Witold Pilecki, który w wolnej Polsce ma pomniki, a w tamtej Polsce został zamordowany - dodał.

Marek Dudziński powiedział, że organizację koncertu wsparły m.in. IPN, Fundacja Lotos i wojewoda pomorski. Wejściówki na wydarzenie już się rozeszły, jednak będzie można oglądać koncert przez internet.

- Jest to projekt niezwykły - mówił Marek Dudziński. - Tworzą go ludzie, dla których misją jest czczenie pamięci jak rotmistrz Pilecki i Żołnierze Wyklęci. My jako Młodzi dla Polski od lat zabiegamy o tę pamięć, o to by Żołnierze Wyklęci mieli właściwe miejsce w dzisiejszej Polsce. Robimy ten koncert z Muzeum II Wojny Światowej, które jest instytucją misji. Z takiej współpracy, również z Ministerstwem Obrony Narodowej, powstają dobre owoce. Planowaliśmy to wydarzenie na 26.05, kiedy wspominamy brutalną śmierć rotmistrza Pileckiego, ale pandemia w tym przeszkodziła. Dzięki współpracy z Muzeum II Wojny Światowej organizujemy koncert w auli im. Jana Olszewskiego. Liczymy na jak największe audytorium, dlatego koncert będzie transmitowany na żywo, aby każdy kto tylko chce mógł bezpłatnie wziąć udział w tym koncercie. Luxtorpeda w swojej warstwie tekstowej promuje wartości, o które dbał rotmistrz Pilecki: bohaterstwo i człowieczeństwo. Mowa tu o olbrzymim geniuszu. Często kojarzymy rotmistrza głównie z bohaterstwem, ale stworzenie siatki konspiracyjnej w Auschwitz wymagało olbrzymiego geniuszu wywiadowczego - dodał.

W tym kontekście dyrektor Nawrocki przypomniał, że Witold Pilecki władał biegle trzema obcymi językami, a przez jakiś czas studiował na Akademii Sztuk Pięknych i malował obrazy.

Koncert Luxtorpedy w Muzeum II Wojny Światowe odbędzie się w czwartek 17.09.2020 o godz. 20:00. Transmisja na żywo będzie na facebookowych stronach Muzeum II Wojny Światowej oraz fundacji Młodzi dla Polski Trójmiasto.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki