Ludzie nie chcą wiatraków

  Ludzie nie chcą wiatraków

  Jacek Legawski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Rada Gminy Starogard Gd. mimo ostrych protestów mieszkańców jednogłośnie opowiedziała się za budową na jej terenie farmy wiatraków. Teraz mieszkańcy chcą szukać uchybień prawnych, nie zmienili bowiem zdania, że stawianie wiatraków w odległości 400 m od zabudowań jest szkodliwe.
  Ta odważna decyzja radnych została poparta licznymi konsultacjami, także z udziałem specjalistów. Radni odwiedzili też istniejące farmy wiatraków, np. w Gniewinie, by naocznie przekonać się, jak one funkcjonują i jaki mają wpływ na życie ludzi. Bogdan Jastrzębski, radny gminy Starogard Gd., mówi, że to ich przekonało do głosowania na tak.

  Na ostatniej sesji uchwalili więc miejscowy plan zagospodarowania i przystąpili do zmian w studium, a to oznacza, że opowiedzieli się jednoznacznie za tym, by w okolicach Jabłowa, Owidza, Janowa i Barchnów stanęło sześć wiatraków o mocy dwóch megawatów każdy. Mają mieć one 140 metrów wysokości (razem ze skrzydłem), co oznacza, że będą najwyższe na Pomorzu.

  Przeciwko tej inwestycji ostro protestowała wcześniej grupa mieszkańców. Zorganizowano nawet w Jabłowie spotkanie z całą Radą Gminy i władzami, na którym zażądano od samorządowców, by ci jednoznacznie wypowiedzieli się przeciwko budowie farmy i zablokowali plany prywatnego inwestora. Było ono niezwykle gorące, lecz Stanisław Połom, wójt gminy, nawet w takich okolicznościach przekonywał, że postawienie wiatraków będzie korzystne dla samej gminy, ale przede wszystkim dla mieszkańców.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo