MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Gdyni Kosakowie: Radni mają nowe pomysły na wykorzystanie portu lotniczego

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Lotnisko w Gdyni Kosakowie stoi puste. Gdyńscy radni maja nowe pomysły na jego zagospodarowanie.
Lotnisko w Gdyni Kosakowie stoi puste. Gdyńscy radni maja nowe pomysły na jego zagospodarowanie. Tomasz Bołt/Archiwum
Port lotniczy w Kosakowie Gdyni od trzech lat stoi pusty (w maju 2014 roku Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił jego upadłość). Komisja Europejska uznała w lutym 2014 roku nakłady, poczynione na lotnisko, za niedozwoloną pomoc publiczną i nakazała zwrócić te pieniądze do budżetu gminy. Radni PiS i PO mają nowe pomysły na wykorzystanie infrastruktury lotniska. Jakie?

Kłopoty portu lotniczego w Gdyni Kosakowie

Komisja Europejska uznała w lutym 2014 roku nakłady, poczynione na lotnisko, za niedozwoloną pomoc publiczną i nakazała zwrócić te pieniądze do budżetu gminy. Problem w tym, że spółka Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo nie posiada już tych środków, bowiem wydała je na budowę nowego terminala pasażerskiego i otaczającej go infrastruktury. Postawiona została więc w stan upadłości i zarządza nią syndyk.

Gdynia odwołała się od tej decyzji do Sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu i czeka na rozstrzygnięcie, jednak postępowanie się przeciąga.

Wszystko na temat

Na budowę portu lotniczego i towarzyszącej mu infrastruktury na wojskowym dawniej lotnisku na granicy z Kosakowem wydana została z miejskiej kasy potężna kwota niemal stu milionów złotych. Jednak mieszkańcy nadal nie mają żadnego pożytku z tej inwestycji.

Dlatego też zniecierpliwieni tym faktem mieszkańcy i reprezentujący ich radni udzielają władzom miasta coraz ciekawszych podpowiedzi, jak można byłoby wykorzystać lotnisko.

Pomysły PiS na lotnisko w Kosakowie

Radny miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Michał Bełbot proponuje, aby za kilka miesięcy, zimą, zalać podczas mrozów płytę lotniska wodą i w ten sposób na obszernym terenie urządzić darmową ślizgawkę dla dzieci. Pojawiły się też postulaty, aby nieczynny terminal pasażerski udostępnić do zwiedzania.

- Obszerny teren wyłożony betonem i asfaltem należałoby zimą podczas mrozów zalać wodą - mówi Michał Bełbot, radny PiS. - Dzieci, ale także dorośli, jeździliby tam na łyżwach i wśród gdynian byłoby mniejsze poczucie, że niemal sto milionów złotych zostało wyrzucone w błoto. W północnych dzielnicach miasta miejsc do uprawiania sportu i rekreacji jest jak na lekarstwo, więc uważam, że taka ślizgawka pod gołym niebem cieszyłaby się sporym powodzeniem.

Na kolejnej stronie: pomysły radnych PO na lotnisko w Kosakowie>>

Pomysły PO na lotnisko w Kosakowie

Inny pomysł na wybrnięcie przez władze Gdyni z twarzą z konfliktu dotyczącego lotniska ma Mirosława Król, radna miasta z ramienia Platformy Obywatelskiej. Zaproponowała ona, aby gmina zaciągnęła kredyt, następnie dokapitalizowała kwotą kilkudziesięciu milionów złotych spółkę Port Lotniczy Gdańsk, w której już dziś ma udziały, a w ślad za tym zarządcy lotniska w Rębiechowie zwróciliby kwestionowane przez Komisję Europejską nakłady do budżetu Gdyni. Rozwiązałoby to patową dziś sytuację. Kolejną zaletą takiego scenariusza byłby fakt, że gdyńskie lotnisko stanowiłoby wtedy komplementarne uzupełnienie dla gdańskiego portu lotniczego. Mogłoby to przynieść wiele korzyści. Eksperci od kilku już lat zwracali uwagę, że porty lotnicze w Gdańsku i Gdyni, położone bardzo blisko siebie, powinny ze sobą współpracować, a najlepiej mieć jeden zarząd. Takie rozwiązania są powszechnie stosowane na świecie.

Nic jednak nie wskazuje, aby jakikolwiek z pomysłów przedstawicieli gdyńskiej opozycji mógł zostać w najbliższych tygodniach uwzględniony.

- Gdynia rozważa różne scenariusze wykorzystania infrastruktury portu lotniczego - wyjaśnia wiceprezydent miasta Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Należy jednak zaznaczyć, że wdrożenie jakiegokolwiek wariantu może nastąpić dopiero po zakończeniu postępowania przed Sądem Unii Europejskiej oraz w uzgodnieniu w drodze negocjacji z Komisją Europejską.

[email protected]

Wycieczka po lotnisku w Kosakowie

źródło: www.dziennikbaltycki.pl

Harce dzików na lotnisku w Babich Dołach

źródło: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki