Licytacja dla św. Katarzyny

  Licytacja dla św. Katarzyny

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Prezentowaną na wystawie w Domu Uphagena akwarelę Otto Herdemertensa "Kościół Świętej Katarzyny w Gdańsku" wystawiono na internetową aukcję Allegro. Syn malarza chce, by dochód ze sprzedaży wsparł fundusz odbudowy kościoła św. Katarzyny po pożarze z 2006 r.
  Otto Herdemertensa historycy sztuki nazywają "gdańskim brylantem akwareli". Urodził się we wrześniu 1891 roku we Wrzeszczu jako syn mistrza szewskiego Gustawa Herdemertensa oraz Matyldy Herdemertens z polskiej rodziny Turkowskich. Wyjątkowo uzdolniony ukończył Wyższą Szkołę Artystyczną w Gdańsku. Jego prace najczęściej wystawiano w miejskiej galerii przy ul. Piwnej. Wojenna zawierucha sprawiła, że o Herdemertensie, niesłusznie, zapomniano...

  Na wystawie w Domu Uphagena podziwiamy 400 akwarel, własność rodziny (oprócz dwóch prac). Wrócą do Niemiec, ale nie trafią do obrotu antykwarycznego. - Dobrze by było, gdyby wystawiona na licytacji akwarela pozostała w Polsce - mówi Ewa Szymańska, kierownik Domu Uphagena. - Cel szlachetny, malarz znakomity. Cena wywoławcza akwareli to tysiąc złotych. To jedna z ciekawszych akwareli Herdemertensa, namalowana na pewno przed wojną.

  Prace malarza można podziwiać do 11 stycznia w Domu Uphagena, ul. Długa 12. Ostatni dzień trwania wystawy będzie dniem zakończenia licytacji. Aukcja zamieszczona jest pod linkiem: http://allegro.pl item523709079_o_herdemertens_kosciol_sw_katarzyny_w_gdansku.html

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo