Letnica coraz częściej wybieranym miejscem do życia. Robyg: Budujemy nie tylko domy i mieszkania. Inwestujemy w infrastrukturę i rekreację

Materiał powstał we współpracy z Robyg
Kiedy przed ponad 10 laty opracowywano projekty rewitalizacji Letnicy - policzono jej mieszkańców: w całej dzielnicy było zameldowanych ok. 1,4 tys osób - mniej, niż w największym gdańskim falowcu. Budowa nowego stadionu na EURO 2012 odmieniła jej los.

Warto wspomnieć słowa zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

- Letnicę wybraliśmy na miejsce pod budowę stadionu, bo to był jedyny tak rozległy teren w mieście, dostępny od zaraz. To, co się dzisiaj tu dzieje w ostatnich latach, to konsekwencja tamtych decyzji i zdyskontowanie nakładów, poniesionych na rewitalizację dzielnicy. To wymarzony teren do budowania: tutaj nie ma ograniczeń dotyczących wysokości zabudowy, nie ma nadzoru konserwatorskiego, za to w niewielkiej odległości są najatrakcyjniejsze tereny turystyczne. To przesłanki, by Gdańsk rozwijał się do wewnątrz. Dzięki wybudowaniu tunelu pod Martwą Wisłą okolica została doskonale skomunikowana z najważniejszymi punktami miasta. Dzielnica ma przed sobą ogromną przyszłość, wkrótce mogą tu powstać jeszcze centrum rozrywki i nowoczesne oceanarium. Trzymam kciuki za Nową Letnicę! - powiedział prezydent w czerwcu 2017 roku i dodał, że za kilka lat będzie w niej mieszkać 10 tys. osób. Nie pomylił się!

Ogromnym atutem Letnicy okazała się dostępność terenów pod zabudowę, perspektywy rozwoju wokół nowego stadionu strefy rozrywkowo-rekreacyjnej, ale również - dotychczas niezauważana - bliskość morza. Dzięki linii tramwajowej na plaże w Brzeźnie można dotrzeć w kilka minut. Dzięki rozbudowie infrastruktury drogowej przed i po EURO 2012 dzielnica ma również znakomite połączenia komunikacyjne z centrum miasta i z innymi dzielnicami.

Letnica coraz częściej wybieranym miejscem do życia. Robyg: Budujemy nie tylko domy i mieszkania. Inwestujemy w infrastrukturę i rekreację
materiały Robyg

Robyg pierwszy w Letnicy

Jako pierwsza postawiła na te atuty Grupa Deweloperska ROBYG, od ponad 10 lat inwestująca w Gdańsku. W 2016 roku deweloper kupił działkę po dawnej bazie taksówkowej (w kwartale ulic Starowiejska – Sucha), w czerwcu 2017 roku wmurowano kamień węgielny pod pierwsze budynki Nowej Letnicy.

- Naszym inwestycjom przyświeca hasło „dajemy więcej” i Nowa Letnica będzie tego najlepszym przykładem – powiedział na tej uroczystości Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej firmy ROBYG. - Chcielibyśmy, aby nasi mieszkańcy otrzymali nie tylko komfortowe mieszkanie, ale także drogi, place zabaw i tereny zielone. Czy te obietnice uda się spełnić?

Optymistyczne prognozy potwierdziły się bardzo szybko. Już w 2017 roku nowa inwestycja okazała się rynkowym hitem i sprzedano dwa razy więcej mieszkań, niż to było w planach. W grudniu 2018 roku oddano do użytku pierwsze lokale.

A oto bilans na dzisiaj: 566 mieszkań już przekazano nabywcom, do końca roku klucze od własnych M odbierze jeszcze 170 osób. W budowie jest aktualnie 1029 lokali. W ciągu ostatnich 3 lat liczba mieszkańców dzielnicy za sprawą tego jednego osiedla już niemal podwoiła się. Docelowo Nowa Letnica ma liczyć ok. 2,4 tys. mieszkań.

Robyg – zgodnie ze swoją dewizą - buduje nie tylko domy i mieszkania. Zaczynają już działać pierwsze placówki handlowe i usługowe, znajdujące się w parterach budynków, na czym korzystają nie tylko mieszkańcy nowego osiedla, ale i całej dzielnicy. Zrealizowano również pierwsze inwestycje drogowe: to budowa ul. Starowiejskiej, z pełną infrastrukturą wraz z wymianą nawierzchni na piękną stylową kostkę kamienną oraz budowa wygodnej ścieżki rowerowej wraz z ciągiem spacerowym. To nie koniec.

Letnica coraz częściej wybieranym miejscem do życia. Robyg: Budujemy nie tylko domy i mieszkania. Inwestujemy w infrastrukturę i rekreację
materiały Robyg

W ramach porozumienia z Miastem Gdańsk firma ROBYG planuje budowę ul. Nowej Muzycznej od węzła Uczniowska do skrzyżowania z ul. Starowiejską, a także budowę ul. Suchej do skrzyżowania z ul. Nową Muzyczną oraz przystanku autobusowego. Kolejna planowana inwestycja infrastrukturalna to budowa przedszkola. Jak wykazują statystyki dewelopera mieszkaniami w Nowej Letnicy zainteresowani są głównie młodzi gdańszczanie, dla których zapewnienie opieki dzieciom to jeden z priorytetów przy wyborze.

Rekreacja i tereny zielone

Ponieważ krajobraz dzielnicy oddaje jest dotychczasowy - przemysłowy – charakter, duże znaczenie będą miały również inwestycje w tereny zielone. Wielkomiejską zabudowę Nowej Letnicy zrównoważą zorganizowane tereny rekreacyjne - z oczkami wodnymi, ścieżkami rowerowymi, placami zabaw, które zajmą w sumie aż 3 hektary.

Letnica coraz częściej wybieranym miejscem do życia. Robyg: Budujemy nie tylko domy i mieszkania. Inwestujemy w infrastrukturę i rekreację
materiały Robyg

- Wszystko to w połączeniu z doskonałą komunikacją czyni z Nowej Letnicy inwestycję wyjątkową. Dziś, dzięki otwartemu tunelowi pod Martwą Wisłą dojazd samochodem do centrum miasta zajmuje zaledwie 13 minut. Jeszcze szybciej rowerem można dojechać na pobliską plażę w Brzeźnie, a ogrom atrakcji będzie czekał na mieszkańców także na samym osiedlu w postaci placów zabaw, strefy fitness czy wielofunkcyjnego boiska. Nowa Letnica to idealne miejsce dla ludzi, którzy cenią sobie bliskość morza i centrum, a jednocześnie szukają mieszkań za rozsądną cenę – wylicza Anna Wojciechowska, dyrektor marketingu i sprzedaży w gdańskim oddziale Robyg.

Letnica dobrym miejscem do zamieszkania

Mieszkania w Nowej Letnicy są wykończone w wysokim standardzie, m.in. wyposażone w rolety przeciwsłoneczne (na parterach), przestronne balkony, wysokie okna, drzwi antywłamaniowe i funkcjonalny system ROBYG Smart, nie bez powodu więc cieszą się ogromną popularnością, a większość lokali znika z oferty w ciągu pierwszych kilku dni sprzedaży. To dowód na to, że
Letnica stała się dla gdańszczan miejscem niezwykle perspektywicznym i to właśnie z północną częścią miasta coraz więcej osób chce związać swoją przyszłość. To także świetne miejsce na inwestycję: powstaje tutaj nowoczesne, tętniące życiem osiedle pełne młodych ludzi, z bogatą infrastrukturą, nowymi drogami dojazdowymi i bogatym zapleczem handlowo-usługowym, odpowiadające współczesnym potrzebom. Z najwyższych kondygnacji budowanych w kolejnym etapie 17-piętrowych wieżowców roztacza się piękna, morska panorama.

Coworking wśród mieszkań

Idea ciągle ewoluuje i jest dostosowywane do zmieniających się potrzeb nabywców. Dowodem na to jest stworzenie pierwszej w Trójmieście przestrzeni coworkingowej na osiedlu mieszkaniowym. Dotychczas przestrzeń coworkingowa kojarzyła się jedynie z płatnymi przestrzeniami do wynajęcia w biurach. Mieszkańcy Nowj Letnicy dostają możliwość pracy na miejscu w bonusie.

- Coworking to więcej niż miejsce do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. To także przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń, którą tworzy społeczność, ludzie. Jako deweloper staramy się nie tylko budować mieszkania, ale przede wszystkim przestrzenie do życia, w których mieszkańcy będą mogli czuć się wygodnie i komfortowo. Odpowiedzią na to założenie jest właśnie pomysł na stworzenie pierwszej w Trójmieście wspólnej powierzchni do pracy wyłącznie dla mieszkańców osiedla - mówi Anna Wojciechowska, dyrektor marketingu i sprzedaży w gdańskim oddziale Robyg.

Letnica coraz częściej wybieranym miejscem do życia. Robyg: Budujemy nie tylko domy i mieszkania. Inwestujemy w infrastrukturę i rekreację
materiały Robyg

Powstająca na Nowej Letnicy wspólna strefa coworkingowa z pewnością spełni oczekiwania zarówno osób pracujących zdalnie, freelancerów jak i posiadających własny biznes. Osobna, dedykowana do pracy przestrzeń, stanie się alternatywą dla pracy w domu, gdzie mieszkańcy osiedla będą mogli w ciszy i przyjaznym, inspirującym otoczeniu skupić się na pracy. Z punktu widzenia użytkownika, kolejną ogromną zaletę jaką niesie za sobą wspólna część do pracy, to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Odtąd mieszkańcy Nowej Letnicy zamiast wynajmować powierzchnie biurowe będą mogli korzystać ze wspólnej, osiedlowej.

Na 120 m kw. znajdzie się zarówno przystosowany do pracy i wyposażony w funkcjonalne krzesła i stoły open space, jak i kameralna, dającą poczucie prywatności część wyposażona w wygodne sofy i stoliki. Do dyspozycji użytkowników będzie również sala spotkań, a także zaplecze kuchenne oraz toaleta. Całość zostanie zaopatrzona w infrastrukturę biurową i szybki dostęp do internetu. W sąsiedztwie części przeznaczonej do pracy powstanie ponad 120-metrowa strefa fitness z sauną oraz osobne, przestronne pomieszczenie do zabawy dla dzieci.

- Ogromnie cieszy nas fakt, iż jako deweloper mamy okazję wziąć udział nie tylko w architektonicznej przemianie Letnicy, ale przede wszystkim mamy wpływ na jej aspekt społeczny. Głęboko wierzymy, że powstające osiedle, budowane na tak dużą skalę, da impuls do dalszego rozwoju tych terenów - komentuje Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu gdańskiego oddziału Robyg.- Dostrzegając potencjał terenów Letnicy i chcąc brać aktywny udział w jej rozwoju postanowiliśmy, oprócz nakładów na budowę osiedla, zainwestować dodatkowe środki na dodatkowe działania - dodaje Anna Wojciechowska. - Inwestycje infrastrukturalne, powstające obiekty biznesowe, kulturalne oraz sportowe, rosnące zainteresowanie dzielnicą i napływający do niej mieszkańcy pokazują, że Letnica stała się jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic Gdańska. Mamy nadzieję, że za jakiś czas Letnica stanie się dla gdańszczan synonimem dynamiki i rozwoju - dodaje Anna Wojciechowska.

Letnica coraz częściej wybieranym miejscem do życia. Robyg: Budujemy nie tylko domy i mieszkania. Inwestujemy w infrastrukturę i rekreację
materiały Robyg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie